От 2015-та година може да има бавно и поетапно увеличаване на осигурителните вноски. Това обаче ще стане реалност само при отчетен ръст на икономиката и други подходящи икономически условия.

Това намерение представи пред журналисти министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов, минути, след като в парламента бе отхвърлена възможността за ранното пенсиониране, съобщава news.bg.

Ако обаче не се спази условието за отчетен икономически ръст, подобно увеличение на осигурителната вноска би довела за намаляване на разполагаемия доход на българските граждани.

Подобна стъпка би натоварила също и допълнително бизнеса, а това от своя страна да се отрази на пазара на труда. Именно заради това социалният министър обеща, че увеличаване на осигурителната вноска би се осъществила само бавно и поетапно, може би с 1 или 2%.

Адемов призна, че подобна мярка не е благоприятна както за работодателите, така и за работниците. "Ако искаме да стабилизираме пенсионната система у нас, няма как да минем без подобна мярка за увеличаване на осигурителната вноска", подчерта обаче Хасан Адемов.

Той апелира и към предприемане на мерки, които да стабилизират приходната част в бюджета на държавното и обществено осигуряване.

Министърът на труда и социалната политика критикува и леко прикрито предишните управляващи, като заяви, че в последните години не са правени реформи, а отделни мерки. Последната реформа е била направена, по думите на Адемов, през 1999 година и тя е регламентирала тристълбовия модел на пенсионното осигуряване.

"Всички мерки през последните години вместо да оптимизират системата, направиха изключителен дефицит в бюджета на държавно общественото осигуряване", отбеляза Хасан Адемов.

Той описа сегашната картина в пенсионната система така - "За да получи размера на пенсията си, пенсионерът трябва да отиде в магазина да си купи сирене, да плати ДДС и обратно да рефинансира размера на пенсията". "Това е абсурдно", заяви социалният министър.