Икономистът от "Индъстри уоч" Георги Стоев коментира в ефира на БНР прогнозите, че дефицитът ще надхвърли допустимите 3 процента.

За да не влезем в процедура по свръхдефицит, таванът на бюджетния дефицит, който трябва да бъде преследван, е около 2 милиарда и 300 милиона лева, посочи експертът.

„Макроикономическата стабилност е в интерес на българските граждани, а не на Европейската комисия, допълни Стоев. Най-важното е да не се стига до там. Не толкова заради самата процедура, а най-вече заради запазването на фискалната и макроикономическа стабилност. Защото стабилността на българския бюджет е нещо, което касае преди всичко българския гражданин, избирател и данъкоплатец. Така че всяка една процедура, която се налага, всъщност е в интерес на българина. По-скоро правителството трябва да има консервативна и балансирана бюджетна програма и разбира се, все пак има достатъчно възможности в бюджета, да се балансира бюджетът по линия на орязване на някои разходи, които не са от крайна необходимост за българския гражданин."

Според анализатора от "Индъстри уоч", е трудно да се каже кой е полезният ход в казуса с КТБ, след като беше загубено толкова много време:

„Такива полезни ходове има в началото на банковата криза. Сега вече банковата система мина през тази криза. Да чукаме на дърво, тя мина добре и остана здрава. Така че от тук нататък по-скоро говорим за конкретен, да го наречем изолиран казус."