В бюджета за догодина е създадена възможност правителството да изтегли допълнителен заем от 4.2 млрд. лв., призна председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова в сутрешния блок на БНТ. Тя уточни, че и през 2011 г. има тази възможност, но правителството не се е възползвало от нея в пълен размер.

Заложената сума е освен за покриване на дефицита, който трябва да се финансира през 2012 г., но и за плащанията по падежите от досегашните вътрешни заеми за финансиране на дефицитите през настоящата и миналата година. Предвидена е и възможност да се рефинансира така наречения дълг на Милен Велчев, чиито падеж е средата на януари догодина, подчерта Менда Стоянова. Според нея са планирани и 400 млн. лв. резерв за реформата в БДЖ.

Депутатът от ГЕРБ категорично отрече тези пари да са за строежа на АЕЦ "Белене", за което твърдят от Синята коалиция. По този повод Менда Стоянова каза, че тиражирането от страна на Синята коалиция на подобна теза има политически характер. Като аргумент за своето твърдения тя отбеляза, че в парламента надделява политическото говорене, а от гласуването вчера на първо четене на закона за бюджета за догодина е станало ясно новото опозиционно мнозинство - БСП, Синя коалиция, ДПС и „Атака".

Вчера депутатите приеха на първо четене Бюджет 2012 г. със 127 гласа "за", 82 "против" и без въздържали се. Единствено депутатите от ГЕРБ, РЗС, както и един от народните представители от Атака гласуваха "за", а всички останали - против.

Бюджетът е най-важния закон за държавата и отношението към него е най-показателно за това кой на каква страна е, а с вчерашното гласуване новата коалиция се легитимира като противник на финансовата стабилност, противник на България да се пребори със задаващата се криза, подчерта Менда Стоянова.

В отговор на въпрос на водещата на предаването дали ще се наложат ли корекции на бюджета между първото и второто четене заради влошените икономически показатели, Менда Стоянова отговори: „Корекции между първото и второто четене винаги е имало, но тези корекции са били уточняващи. И сега ще бъде така. Ще има корекции, но няма да се променят макропоказателите. Разчетът на бюджета на България е на база един много по-нисък ръст на икономиката, отколкото е прогнозата на Европейската комисия, която бе огласена преди седмица от еврокомисаря Оли Рен. Нашите приходи са смятане при 1% ръст на българската икономика и приходите от данъци, извън средствата от ЕС, са повишени само с 900 млн. лв. И тези средства отиват за намаляване на дефицита през 2011 спрямо 2010 г.

По повод твърденията на Института за пазарна икономика от вчера, че в бюджета няма защитни механизми, председателят на парламентарната бюджетна комисия обясни, че не може да се прогнозира развитието на икономиката в Европа на 100%, но въпреки това тя очаква да не се влезе във втора рецесия. „Това е важно за България, тъй като икономиката ни е малка и е отворена и при всички случаи зависи от икономическото развитие на икономиката на Европа и света. И ако там икономическото развитие се забави или спре, при всички случаи ще рефлектира и при нас. Затова в бюджета са заложени няколко политики за противодействие на едно такова развитие", категорично заяви Менда Стоянова.

На първо място сред тези механизми, освен финансовата стабилност, тя посочи политиката на данъците. „Трета поредна година в криза ние запазваме нивото на данъците, което е най-ниско в ЕС, а това е стимул и предвидима среда за бизнеса", обясни Стоянова.

Според ИПИ обаче е мит, че данъците са най-ниски, защото през последните години са увеличени акцизите и различните такси. В отговор на това твърдение депутатката от ГЕРБ обясни, че данъците в България са били намалени по времето на тройната коалиция, когато България беше във възход и икономиката ни е била пред прегряване. „По принцип данъци се намаляват в условия на криза, но ние няма възможност да ги намаляваме, защото те са на много ниско ниво. Затова смятам, че политиката на запазване на равнището на данъците трябва да се запази", каза Менда Стоянова.

Другият буфер според нея е усвояването на европейските фондове. Това е единственият шанс на България да има допълнително финансиране при общата стагнация на чуждестранните инвестиции.

Менда Стоянова не приема критиките на опозицията, че са заложени високи равнища на усвояване на евросредствата и ГЕРБ се изхвърля в тази посока. Ето какво каза тя: „Вижте колко е просто. Ако ние не си поставим толкова висока цел - 3,8 млрд. лв. приходи от европейските средства и 900 млн. лв. осигурени от националния бюджет като съфинансиране , ще пратим сигнал, че не можем успешно да усвояване на европейските фондове. Целта е много амбициозна, но това е единствената цел на България да привлече допълнителни приходи."

Според Менда Стоянова, като се залага на тази политика в бюджета, това е гаранция, че цялата администрация като основни бенефициенти на европейските средства, и бизнесът също, трябва да се съсредоточат към разработване на качествени проекти, които отговарят на изискванията на програмите, за да дойдат парите от ЕС. „Ако тези пари дойдат, те ще създадат едно повишено вътрешно потребление, което е необходимо, за да превърти нашата икономка", каза в заключение председателят на парламентарната бюджетна комисия в сутрешния блок на БНТ.