Всеки инвеститор, който е изпаднал в едномесечен зимен сън на 1 април, би проспал някои от най-бурните търговски дни в скорошната пазарна история, само за да се събуди на фондов пазар, който изглежда, че едва се е помръднал.
S&P 500 завърши април с най-големия си седемдневен процентен ръст от 2020 г. насам, оставяйки го надолу с по-малко от 1% за месеца. Това даде на много инвеститори общ скептицизъм относно възстановяването на пазара.
И това е справедливо. Независимо дали настоящият възход представлява рали на бичи или мечи пазар, ако шокиращото обявяване на митата от 2 април е показало нещо, то е, че пазарът може да се обърне по прищявка на президента Доналд Тръмп, който се наслаждава на големи движения. Това е достатъчно постоянна фонова несигурност, за да изнерви всеки.
И все пак, поне засега, голяма част от настоящото рали изглежда оправдано именно защото Белият дом толкова бързо и почти напълно се оттегли от ултрапротекционистката позиция, която въведе в началото на април.
Потенциалните икономически последици от митата са значително намалени, макар и не елиминирани. Има надежди, че 145%-ните китайски тарифи ще бъдат отменени чрез преговори, както и тези за други държави, дори ако настоящото 90-дневно удължаване трябва да бъде удължено на 180 дни или повече.

Източник: iStock
По-важно, твърди макростратегът на Deutsche Bank Хенри Алън, е фактът, че въпреки всички страхове от рецесия, един изглежда не се материализира. Бързото възстановяване на пазара означава, че до голяма степен ще избегнем негативните последици от ефекта на богатството - потребителите затягат портфейлите си, тъй като стойностите на портфейлите им се свиват - и по-строгите финансови условия, които биха ограничили разширяването на бизнеса.
Икономическите данни се задържаха забележително добре, както в световен мащаб, така и в САЩ. Показанията в области като заплати, безработица, PMI и ISM данни са по-ниски, но все пак сочат към растяща икономика. А по-ниските цени на петрола донякъде ще помогнат за компенсиране на инфлационните ефекти от тарифите.
В крайна сметка, макар това да е особено и разбираемо "необичано" рали, "има няколко примера от близката история, където необичаните ралита продължиха известно време", написа Алън във вторник, цитиран от финансовото издание Barrons.
Същото се случи и през 2020 г. след първоначалния спад поради пандемията. "Въпреки широко разпространените опасения, че това ще бъде рязък спад, рисковите активи се възстановиха много силно, като S&P 500 се върна на исторически връх до август", каза Алън в изследователска бележка.
"Друг пример дойде през 2023-2024 г., тъй като изоставането от по-строгата парична политика все още се усещаше в цялата икономика и опасенията от рецесия в САЩ бяха широко разпространени. Имаше много скептицизъм по време на това рали, но въпреки това S&P 500 отчете две последователни годишни печалби над 20% за първи път от края на 90-те години на миналия век."
Съоснователят на DataTrek Никълъс Колас е на подобно мнение. Що се отнася до скорошното рали, имаше легитимно облекчение, написа той във вторник.
"Промяната в търговската политика на администрацията бързо промени инвестиционния пейзаж и то по начини, които не бяха възможни при предишните разпродажби хпед март 2020 г. или юни 2022 г., когато непредсказуеми сили движеха макроикономическата несигурност", заяви той.
"От друга страна, все още нямаме никакви търговски споразумения в сила и не знаем как продължаващата несигурност ще се отрази на американската икономика."
Колас отбеляза, че толкова големи и бързи движения са рядкост в близката история, така че няма много примери, от които да се правят заключения. И тъй като това е уникална ситуация, до голяма степен зависима от развиващата се търговска политика, инвеститорите наистина трябва да вземат решенията си въз основа на това, което смятат, че ще се случи само на този фронт.
"Това прекомерно възстановяване от дъната означава, че пазарите очакват много по-спокоен и по-предсказуем път както за търговските преговори, така и за икономическия растеж на САЩ през следващите месеци", заключва Колас.
"Ако сте съгласни с тази оценка, тогава има смисъл да останете. Ако не сте, тогава е време да намалите риска. Нашето мнение е, че засега има достатъчно причини да останем оптимисти, но ще искаме да видим някои положителни новини за търговията през следващите седмица или две."
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.