Ръководителите на Европейския съюз и САЩ ще се ангажират на среща в Брюксел следващата седмица да прекратят трансатлантическите си търговски спорове и да призоват за ново проучване на произхода на COVID-19. Това става ясно от проект на комюнике, информира "Ройтерс".

Проектокомюникето в размер от седем страници, видяно от "Ройтерс", се опитва да покаже конкретни резултати от "новото начало", приветствано от ръководителите на ЕС, когато президентът на САЩ Джо Байдън пое поста от Доналд Тръмп през януари.

Проектът, който ще бъде обсъден от посланиците на ЕС днес, се ангажира да сложи край на дългогодишния спор за субсидиите на производителите на самолети преди 11 юли и да отмени митата за стоманата, наложени преди три години, до декември.

"Америка се завръща": Брюксел оптимистичен в навечерието на посещението на Байдън в Европа

"Америка се завръща": Брюксел оптимистичен в навечерието на посещението на Байдън в Европа

"Голяма разлика с администрацията на Тръмп"

Въпреки натиска на американски групи от стоманодобивната промишленост да запазят наложените от Тръмп мита, обосновано с националната сигурност, в проектокомюникето се казва: "Ние се ангажираме да работим за премахване преди 1 декември 2021 г. на всички допълнителни/наказателни мита от двете страни, свързани с нашия спор във връзка със стоманата и алуминия."

ЕС и САЩ са водещите търговски сили в света, заедно с Китай, но Тръмп се опита да извади ЕС от играта.

След като постигна споразумение за свободна търговия с ЕС, администрацията на Тръмп се съсредоточи върху намаляването на нарастващия дефицит на САЩ в търговията със стоки. Байдън обаче вижда ЕС като съюзник в насърчаването на свободната търговия, както и в борбата с климатичните промени и преборването на COVID-19 пандемията.

По време на срещата на високо равнище в Брюксел двете страни ще се споразумеят да си сътрудничат по политиката относно Китай, а също така ще призоват за ново проучване на произхода на COVID-19 пандемията, открита за пръв път в китайския град Ухан, се посочва в проекта.

Байдън не успява да възстанови имиджа на САЩ във Франция и Германия

Байдън не успява да възстанови имиджа на САЩ във Франция и Германия

Само 51% от германците виждат САЩ като надежден партньор

"Призоваваме за напредък в прозрачно, основано на доказателства ... проучване за произхода на COVID-19, което е без намеса", се изтъква в проектокомюникето.

Двете преобладаващи теории са, че вирусът е скочил от животни, вероятно прилепи, на хора или че е изпуснат от вирусологична лаборатория в Ухан. Членове на екип на СЗО, който посети Китай тази година, за да разследва произхода на COVID-19, заявиха, че не им е предоставен достъп до всички данни, което подхранва дебата.

Ако бъде договорена, съвместната позиция по отношение на Китай ще бъде тласък за администрацията на Байдън, която търси приятели да се противопостави на Пекин, но увери, че няма да принуди нито един съюзник да избира страна.

Досега Европейският съюз се опитваше да поддържа стратегически баланс, който избягва отчуждаването на Китай или САЩ.

Списък със задачи на Байдън, Г-7 и НАТО: Всички заедно срещу Русия и Китай

Списък със задачи на Байдън, Г-7 и НАТО: Всички заедно срещу Русия и Китай

Америка се завръща - Да обединим съюзниците и да се борим с автокрацията и COVID-19

Ала военната експанзия на Китай, претенциите му за суверенитет в по-голямата част от Южнокитайско море и масовите задържания на уйгури в Северозападен Китай промениха настроението в Брюксел.

"Възнамеряваме да се консултираме щателно и да си сътрудничим по целия спектър от въпроси в рамките на нашите съответни подобни многостранни подходи към Китай, които включват елементи на сътрудничество, конкуренция и системно съперничество", се отбелязва в проектоизявлението.

Освен това то обещава усилие за подпомагане на ваксинирането на поне две трети от населението на света срещу COVID-19 до края на 2022 г.

Зоват Байдън да иска от ЕС глобален военен ренесанс

Зоват Байдън да иска от ЕС глобален военен ренесанс

ЕС да е световна военна сила, а НАТО да се готви с повече самолети, ПВО и войски