Упълномощена от ООН комисия, разследваща нарушенията на международните закони за правата на човека, обвини Израел, че възпрепятства усилията ѝ да събере доказателства от жертвите на нападението на "Хамас" на 7 октомври, съобщава "Ройтерс".
"Що се отнася до правителството на Израел, ние сме свидетели не само на липса на сътрудничество, но и на активно възпрепятстване на нашите усилия да получим доказателства от израелски свидетели и жертви на събитията, случили се в Южен Израел", заяви Крис Сидоти, един от на тримата членове на комисията за разследване на злоупотреби, извършени в Израел и окупираните палестински територии.
"Имаме контакт с мнозина, но бихме искали да имаме контакт с повече".
Сидоти призова правителството на Израел, както и жертвите и свидетелите на нападението да помогнат на комисията при провеждането на разследването.
В отговор на коментара му израелската дипломатическа мисия в Женева подчерта, че е провеждала собствено разследване на престъпленията и че представители на ООН и други институции са били в Израел и са се срещнали с оцелели и потърпевши.
Жертвите "никога няма да получат никакво правосъдие или достойното отношение, което заслужават, от разследващата комисия и нейните членове", посочиха от израелската мисия и допълниха, че комисията има опит в антисемитски и антиизраелски изявления.
Израел започна кампанията си срещу "Хамас", след като палестинската въоръжена групировка атакува страната на 7 октомври, уби 1200 души и взе 253 заложници.
Разследващата комисия на ООН, създадена през 2021 г. от Съвета на ООН по правата на човека в Женева, има мандат да събира доказателства и да идентифицира извършителите на международни престъпления.
Доказателствата, събрани от такива органи на ООН, формират основата за наказателно преследване на военни престъпления и Международния наказателен съд.
По-рано този месец комисията получи мандат да проучи две допълнителни линии на разследване: заселници и заселнически групи, проявяващи насилие, и трансфер на оръжия към Израел. Тези констатации ще бъдат представени на Съвета по правата на човека на ООН през юни следващата година.