Нови ограничения в Русия - този път в сферата на интернет. Международни интернет компании, опериращи в страната, от днес ще действат по ново законодателство.

Оттук нататък технологичните компании с руски клиенти са задължени да приведат в действие местни сървъри, които да работят с личните данни на руснаците, пише Bloomberg.

Това е най-новият от поредица от около 20 закона, които затягат контрола на правителството върху интернет. Всички те са въведени след преизбирането на Владимир Путин за президент през 2012 г.

Формално погледнато, новата програма е насочена към защита на личния живот на руските граждани. Всъщност това не е идея единствено на Русия и бива проучвана и от Бразилия и Германия след случая „Сноудън".

Въпреки това, защитници на човешките права се страхуват от злоупотреба на законодателството, която ще позволи на длъжностни лица да шпионират граждани и да потискат политически активисти. Новият регламент влиза в сила дни, след като наскоро Уикипедия влезе в черния списък заради статия, свързан с марихуана.

Всички погледи са върху Facebook, Google и Twitter, които провеждаха поверителни срещи в Кремъл относно новото законодателство. На този етап не е ясно дали те ще се съгласят да го спазват. От Facebook заявиха, че няма да коментират спекулации.

Руският разследващ журналист и писател Андрей Солдатов смята, че липсата на прозрачност е тревожна. „Ако глобалните компании се съгласяват на тайни разговори, руските власти ще помислят, че са готови да си сътрудничат и в по-чувствителни зони", твърди той.

В Русия регулаторът Роскомнадзор има правомощията да блокира уебсайтове без съдебни решения. Понякога може да закрие страница дори заради една-единствена статия, съдържаща забранено съдържание. Това включва всичко, за което се смята, че нанася вреди на децата, свързано с екстремизъм или подбужда незаконни събирания.

Не само Уикипедия се е сблъсквала с контролния орган Роскомнадзор. Софтуерното хранилище GitHub беше блокирано заради препратка към текст за самоубийство. Социалната мрежа Reddit беше забранена заради само една публикация за магически (халюциногенни) гъби. Интернет архивът Wayback Machine беше забранен заради публикация, която беше счетена за екстремистка.

Сатиричният сайт Lurkmore, който бе посещаван от 1,2 милиона посетители на месец, беше затворен заради „екстремистко" съдържание. Редакторката на новинарския сайт Lenta.ru беше уволнена заради публикуване на „екстремистко" интервю с украински националист през март 2014 г.

Само най-големите играчи като Yandex - руския еквивалент на Google - успяха да устоят на административния натиск. Въпреки доказателствата, че Кремъл се опита да манипулира Yandex.News - агрегаторът на новини на търсачката, според критиците правителството не е успяло да го овладее. „Те не знаят как да контролират Yandex, защото не разбират как работи", казва блогърът Антон Носик, основател на Lenta.ru и Gazeta.ru.

Следващата законодателна крачка е въвеждането на „правото да бъдеш забравен" от 1 януари 2016 г. Законът ще възпрепятства търсачки като Yandex и Google да свързват към информация, която хората искат да бъде изтрита.

Възможната глоба при нарушение ще е до 3 милиона рубли (45 000 долара). За разлика от европейската версия на закона, руският модел позволява публични личности да молят за премахване на линкове от резултатите при търсене, ако покажат, че информацията е неточна или остаряла.