Щети в размер на 29 милиарда долара от изтичане на данни са претърпели компаниите по света през 2015 г., спрямо 18 млрд. долара за предходната година, сочи доклад на Zecurion Analytics. 

Тези загуби са най-големите, откакто анализаторите водят статистика. Най-силно са пострадали правителствените структури – техният дял е 17,9%. 

Търговците на дребно са на второ място с дял от 13,1%, а в челната тройка по загуби от изтичане на данни попадат и банките с 12,9%. 

Почти два пъти е нараснал делът на компрометираните финансови данни на физически лица – номера на кредитни карти, банкови сметки и друга подобна информация. На тези течове се падат 19,1% от всички инциденти. 

Най-уязвими, с над 58% от случаите, са персоналните данни от рода на имейл и лични карти. Все по-често подобни данни попадат в ръцете на престъпници не от самите им притежатели, а в резултат на целенасочени атаки или случайно изтичане на информация, пише TechNews.bg. 

Макар и безобидни на пръв поглед, течовете на информация от офиса костват на компаниите огромни загуби. Статистиката сочи, че над 60% от служителите носят важни фирмени данни у дома, 41% разкриват своите пароли за служебни акаунти на колеги, а 72% изхвърлят конфиденциални документи в кошчетата за боклук. 

Персонални и други данни все по-често изтичат през уеб услугите – това са 21,9% от случаите. Без промяна, на ниво 14,1%, остават течовете през мобилни компютри и таблети. При преносимите носители се наблюдава ръст от 6,4% до 11,6%, докато при хартиените документи има двукратен спад.