Актуализацията на бюджета обсъждат на експертен коалиционен в Министерството на финансите, пише "24 часа".
Важно е да имаме бюджет, за да могат да се изпълнят намеренията за подпомагане на хората заради инфлацията, заяви преди съвета председателят на ПП Андрей Гюров.
По думите на Любомир Каримански от ИТН в представения за обсъждане вариант не се вижда пенсионната реформа.
По-рано днес в парламента вицепремиерът и финансов министър Асен Василев обясни, че се очаква планът за актуализирания бюджет е той да влезе идната седмица в комисиите в парламента. До 25 юни планът трябва да бъде приет в пленарната зала, така че на 1 юли държавата да може да изпълнява новия бюджет.
Параметрите на макрорамката няма да бъдат променяни, уточни по-рано пред депутатите от бюджетната комисия финансовият министър Асен Василев.
Увеличените разходи ще бъдат покрити с пропорционално увеличаване на приходите и дефицитът ще остане 4,1%.
Спорни все още остават част от предложенията за справяне с инфлацията и кризата, които е предвидено да влязат в сила от 1 юли. Предвижда се минималната пенсия да стане 467 лева, да отпадне ДДС върху хляба, а родителите да получават по-големи данъчни облекчения.
Заплатите в държавната сфера да нараснат с поне 10% от началото на юли и ръстът им да се изравни с този в частния сектор, каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков преди ден.
Днес министър Асен Василев обяви, че няма нищо против увеличението да бъде 20%, но чиновниците сами да поемата плащането на осигуровките си, а не както досега вноските за тях да прави държавата.
Компенсации за крайните потребители за гориво също са част от антикризисните мерки на правителството, които обаче могат да влязат в сила след като бюджетът бъде актуализиран.
В парламента министър Василев заяви, че ще се отпускат пари само срещу структурни реформи.