През последната седмица цената на американския лек петрол се понижи леко - от 38,8 долара за барел до 38 долара за барел. Въпреки това фракингът в страната, който от години изпитва финансови затруднения, се изстреля.
Броят на шистовите хоризонтални кладенци е нараснал с 10 до 188, с което всички хоризонтални кладенци се изстрелват до 254, което е под пика от 314 при последния спад на цените на петрола. Броят на заетите в шистовия отрасъл за целия минал месец нарасна със 780 души. И за това има добра причина.
При хоризонталните газови кладенци обаче се наблюдава понижение от 1 и техният брой вече е 66. Те успяха да се задържат без корекции в продължение на две седмици. Понастоящем добивът на подотрасъла е спаднал с 35% спрямо октомври миналата година.
Тя се състои във факта, че кандидатът за президент от Демократическата партия Джо Байдън първоначално обеща да забрани фракинга изобщо, а след това оповести, че наложи ембарго върху новите разрешителни за добив на шистов петрол и газ. Затова отрасълът е решил да се възползва от оставащото до края на януари време, за да увеличи добива си - което може буквално да се окаже "като за последно".
"Дори и ако не бъдат имплементирани веднага, смятаме, че политиките на Джо Байдън в крайна сметка ще доведат до спиране на отрасъла върху федерални земи, тъй като неговата администрация трябва да задоволи очакванията на избиратели, настояващи за по-строги екологични правила", каза ръководителят на шистовите проучвания към Rystad Energy Артьом Абрамов.
Поради тази причина много от операторите избързват с процесите за кандидатстване за лицензи. Има и друг фактор, от който те зависят - влошаването на кредитния рейтинг на представителите на цялата индустрия.
Избирането на Джо Байдън ще афектира не само производителите на шистов петрол и газ в САЩ, но и пазарите глобално. Ако добивът в страната бъде забранен, производителите от петролния картел ОПЕК ще имат един фактор по-малко, за който да се притесняват. Именно наличието на шистов петрол и газ е причината през последните години цената на черното злато да не успяваше да се върне от стойностите от 140 долара за барел, на които ставахме свидетели през десетилетието преди Голямата рецесия.