Влезлите в България украински бежанци са 69 735 души, останалите у нас са 33 516 души, а 1/3 от тях са деца. Това, което се случва, е за първи път в историята на ЕС и бягащи хора от война не е имало от десетилетия.
Информацията представи вицепремиерът Калина Константинова на брифинг в Министерския съвет, посветен на работата на Оперативната координационна група. Тя планира и организира действията на държавните институции за евакуацията и настаняването на пристигащите в България вследствие на войната в Украйна.
Оперативната група ще работи денонощно за справяне със ситуацията с пристигащите хора от Украйна, като тя е съставена от 6 работни групи.
Само за 2 седмици преминалите границата на България са над 60 000 души. България е една от първите държави в Европа, която успя да изгради напълно новия свят, доволна е Константинова. Десетки експерти работили за това на 9 март Министерският съвет да приеме решения, с които се предоставя временна закрила на бягащите от войната в Украйна хора - достъп до образование, здравеопазване и социални услуги.
Второто решение е оказване на хуманитарна помощ от 40 лева на ден. Сумата ще се предоставя на хотелиери, които имат места за настаняване, вписани в Националния туристически регистър. Приоритет на правителството е сигурността и дългът да се погрижат за майките и децата, които напускат своята страна и дома си в търсене на по-добър живот. Нека не забравяме, че тези хора бягат от ужаса на войната, изтъкна Калина Константинова.
Полковник Валери Рачев, съветник към кабинета на премиера, заяви, че предизвикателството е да се смени целият модел по предоставяне на временна закрила. Ще се издават документи, на всички, които поискат временна закрила и се създава нова организацията на границата - процесът на транспортиране, настаняване и предложение за работа. Целият процес започва да тече от ГКПП и вече има изпратени 6 консули, които се намират на границата с Украйна, Молдова и Румъния. Още оттам трябва да се знае къде хората искат да отидат, подчерта полковник Рачев.
На предварителните приемни пунктове се намират доброволците на БЧК, а след това в зависимост от желанието къде отиват хората или от нашите възможности да ги настаняваме, се извършва транспортирането в съответните областни градове, обясни той.
Създадена е организация за транспортирането на украинските бежанци - 12 автобуса от МО работят непрекъснато, както и частни превозвачи, които ще работят, ако се увеличи преминаването на украинските бежанци от границите. Два автобуса ще превозят прокурори от Украйна.
Идеологията на подхода е, когато се отваря хотел, той се да се поддържа пълен. На базата на данните, които са създадени - частни хотели, които са заявили желание да участват, както и държавни и общински структури за настаняване. Когато се запълни капацитетът, правителството ще се обърне към следващия ангажиран хотел, за да се подготвят за настаняване.
"Системата е предвидена да работи като валяк", отсече полковник Рачев и добави, че за хотелската база ще се осигурят на първо време около 40 000 легла.
Третият най-важен пункт са областите и общините. На областно и общинско равнище трябва да бъде обърнат целият капацитет, както и доброволческите организации - там се решават проблемите. "Кризата ще настъпи тогава, когато жени с деца ще спят по автогари и когато се наложи да се разпъват палатки в калта. Мобилизацията на местно равнище е започнала, в основните области има индикации, че се насочват пристигащи от Украйна", подчерта полковник Рачев.
Той отбеляза, че системата за оповестяване минава от ГКПП, през оперативния център и отива в хората, които се занимават с посрещане и настаняване в центъра за подпомагане на пристигащите във Варна.
Полковник Рачев заяви, че вече има основания да се започне процесът по ниското равнище на регламентирани на дейностите в различните сектори. Има неща, които трябва да се направят в движение, за да се изгради цялостна система, за да няма бъгове в нея, уточни той и добави, че въпросите са организирани като да се решават хоризонтално. Ценността на подхода е в това, че проблемите са комплексни. "Майката иска да работи - много голям процент от хората са заявили, че искат да работят веднага - почти 80%, но за да работи майката, трябва да се погрижим детето да е или в детска градина, или в училище", коментира той.
Само в общините и областите може да кажем, че сме се справили със ситуацията успешно, каза още полковник Рачев.
Philosopher
на 13.03.2022 в 02:47:44 #3Добре дошли Слава на Украйна
Балканец
на 12.03.2022 в 18:30:51 #2Да пази Господ! В Евангелието на Матея така пише "С какъвто аршин премериш, с такъв и теб ще премерят!". Затова да ги посрещнем със състрадание и с каквото дал Бог. Понеже оня откачен изрод Путин може и тук да изпрати бомбите и главорезите си. И тогава всички, които не стават за война ще трябва да бягат. А пътят през Сърбия на Запад ще бъде отрязан. Остава през Гърция за Италия или през Румъния за Унгария. И в двете посоки ние българите не можем да очакваме съпричастност.
ТT
на 12.03.2022 в 12:09:00 #1„Мобилизацията на местно равнище е започнала, в основните области има индикации, че се насочват пристигащи от Украйна“ Не виждам смисъла... Това май трябва да е: „Мобилизацията на местно равнище е започнала, в основните области, КЪМ КОИТО има индикации, че се насочват пристигащи от Украйна“ или нещо такова.