Бившият посланик на САЩ у нас Нанси Макълдауни е обсъждала с български официални лица изграждането на втора българска рафинерия, средна по размери, но която да конкурира „Лукойл Нефтохим", както и второ газово хранилище. Това става ясно от публикуваната в Wikileaks поверителна грама до Държавния департамент и озаглавена "България се самоизмъква от енергийната дупка" [09SOFIA15]. Грамата е превадена на български език от сайта Биволъ.bg.
От грамата обаче не става ясно кои са точно официалните български лица, на какво ниво са водени разговорите по темата, но затова пък американците са предложили техническа помощ и включване на американски фирми в проекта.
Прозрачност, елиминиране на посредниците, разнообразяване на енергийните източници, развиване на възобновяемите източници на енергия и енергийната ефективност - това са четирите послания на САЩ към България в разгара на газовата криза през зимата на 2009 г. Енергийният сектор в България е характеризиран като "мътно блато".
Посланик Макълдауни смята, че спирането на газа от Русия дава шанс на България да се отърси от близо 100% зависимост от руските енергийни доставки и да се освободи от "свързани с Русия приближени лица и паразити, които се хранят от наеми". Макълдауни предупреждава, че руските интереси и посредниците ще окажат съпротива, но "все пак се отваря една възможност".
Според сайта Биволъ.bg, проблемите в енергийния сектор са честа тема в американските дипломатически доклади, изтекли в Wikileaks. Статистиката сочи, че в около 5% от 251 287 документа се среща ключовата дума ENЕRGY. Освен това анализите на посланиците са твърде подробни, а заглавията цветисти, като например:
- Мръсна енергия: корупция и липса на прозрачност измъчват българския енергиен сектор,
- Жадна за страсти България в леглото с мускулестата двойка на Газпром и Лукойл.
Wikileaks пише още, че руската енергийна политика спрямо България и други страни се свежда до груб шантаж и заплахи за спиране на енергийните доставки. Конкретно за България това става ясно от оплакванията пред американските посланици на двама български премиери: Сергей Станишев през 2006 г. [06SOFIA565] и Бойко Борисов през 2009 г. [09SOFIA561].
От преведената грама на посланик Макълдауни става ясно още, че целите на САЩ в България са мащабни, но "реална промяна на начина, по който България извършва всичко в енергийния сектор" очевидно не е постигната повече от две години след газовата криза.
Случайна ли е появата точно на тази грама в разгара на сагата около лиценза на „Лукойл Нефтохим"? Това е основателен въпрос, на който отговорът със сигурност не е еднозначен. Още повече, че преди седмица темата за втора рафинерия бе подхваната, но и веднага отхвърлена от руската преса, с аргумента, че на този етап рафинерията на "Лукойл" в Бургас произвежда повече, отколкото реализира на вътрешния български пазар.
Има и още едно съвпадение. Вчера от румънската верига бензиностанции „Ромпетрол" обявиха, че рафинерията Petromidia, която захранва бензиностанциите, ще разшири капацитета си до 5 млн. тона годишно, което се доближава до натовареността на „Лекойл Нефтохим". Освен това „Ромпетрол" планира да разкрие още 5 нови бензиностанции до края на годината, с което общият им брой в нашата страна да достигне 63. Не бива да се забравя, че мажоритарен собственик на „Ромпетрол" и рафинерията Petromidia е казахстанският държавен концерн „КазМунайГаз", който е най-големия конкурент на „Лукойл", а и на „Газпром". В разгара на самата драма с лиценза на „Лукойл Нефтохим" от „Ромпетрол" обявиха, че са готови зда се намесят на пазара на едро на горива в България.
Според Биволъ.bg обаче появата на грамата на посланик Макълдауни може и да има икономическа обосновка, но темата за енергийната зависимост на страната е преди всичко политическа, защото се отнася както до спирането на руския газ през 2009 г., така и до текущата криза с лиценза на "Лукойл Нефтохим". И двата проблемат се повече политически, отколкото икономически!
Justice for ALL
на 10.08.2011 в 09:15:13 #4Прозрачност, елиминиране на посредниците, разнообразяване на енергийните източници, развиване на възобновяемите източници на енергия и енергийната ефективност - това са четирите послания на САЩ към България в разгара на газовата криза през зимата на 2009 г. Енергийният сектор в България е характеризиран като "мътно блато". Посланик Макълдауни смята, че спирането на газа от Русия дава шанс на България да се отърси от близо 100% зависимост от руските енергийни доставки и да се освободи от "свързани с Русия приближени лица и паразити, които се хранят от наеми". ========================= Много добре казано, посланик Макълдауни. Добре сте схванали за какво става въпрос. Разбира се, мащабните планове, за които говорите в грамата си трябва да имат по-конкретно измерение, а и по-засилено присъствие на американски енергийни фирми. Би било много хубаво да имаме 2-ра рафинерия и да продаваме бензин на Турция и Гърция, а и нашият бензин за вътрешния пазар да е по-евтин.
Civic Mundi
на 10.08.2011 в 01:35:48 #3Бии руснака по главата, бий, бий, бииииий!
qq
на 09.08.2011 в 17:32:49 #2Руснаците шантажират клиентите си, Американците направо окупират потенциалните си доставчици. Не знам кое е по-добре - да те шантажират руснаци или да те бомбят американци.
finta
на 09.08.2011 в 16:10:57 #1По-неграмотно написана статия не можахте ли да напишете? Автора да не е пил? Само по между другото - България има втора рафинерия - Плама Плевен! Та колкото и да е скъпо пускането, няма да е чак толкова, колкото да се прави нова! Цената на бензина на бензиностанциите на ромпетрол много прилича на тази на лукойл. Айде стига глупости, а?