Специализираното звено за разследване на авиационни събития (СЗРАС) на Министерство на транспорта на Република България стана пълноправен член на Международната организация на разследващите авиационни произшествия (International Society of Air Safety Investigators - ISASI).

Към днешна дата членове на ISASI са както органи и организации за разследване на авиационни произшествия от Америка, Европа, Австралия, Азия и Африка, така и граждански въздухоплавателни администрации, професионални организации на пилоти и ръководители на полети, производители на авиационна техника и оборудване.

Сред по-известните членове на ISASI са: Националният борд за безопасност на транспорта на САЩ (NTSB), Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA), Националното управление за аеронавтика и космически изследвания на САЩ (NASA), Гражданската въздухоплавателна администрация на Великобритания, Органи за разследване на авиационни произшествия от европейските страни - Норвегия, Швеция, Швейцария, Великобритания, Ирландия, Франция, Германия, Чехия и др.

В организацията членуват производители на авиационна техника, между които: Boeing, Airbus, Avions de Transport Regional (ATR), General Electric, L-3 Communications, Lockheed Martin, Learjet, Pratt & Whitney, Rolls-Royce, Sikorsky, Volvo Aero и др.

Процедурата за членство в ISASI започна в началото на годината и завърши на 24 април 2007 г. с получаването на Сертификат за членство на Специализираното звено за разследване на авиационни събития.

Членството ни в ISASI ще доведе до повишаване на културата на безопасност в гражданското въздухоплаване на Република България, ще даде на звеното достъп до огромна по обем информация, свързана с разследването на авиационни произшествия, мерките, предвиждани от производители на авиационна техника, национални въздухоплавателни администрации и органи за разследване на авиационни произшествия по света, с цел подобряване на безопасността на полетите в национален и световен мащаб, както и ще позволи обмяна на опит с водещите държави в областта на безопасността на полетите.

Така нашата страна ще има достъп до най-новите технологии и процедури, предназначени за повишаване на безопасността на полетите, въвеждани при производството, експлоатацията и обслужването на авиационна техника от водещите световни производители и оператори.