
В САЩ става противното - правилата регулиращи пребиваването на трудовите мигранти стават все по-строги. Това е повод за притеснение на американските компании, пише автор на Handelsblatt.
Много са фирмите, особено в сферата на високите технологии, които се опират главно на имиграцията - тя ги снабдява с висококвалифицирани сътрудници. Ако количеството на тези специалисти се съкрати, промишлеността на САЩ може да изживее негативно въздействие.
И въпреки това американците не са много доволни от наплива на мигранти, особено на нелегални. Според актуално изследване на Pew Research Center, 75% от американците са съгласяват с твърдението „трябва още повече да ограничаваме и контролираме броя на имигрантите"; само 23% са против подобно мнение.
В Европа ситуацията е по-различна - населението на Стария континент застарява. Експерти са пресметнали, че към 2050 година всеки пенсионер ще има срещу себе си двама трудоспособни граждани. Сега това съотношение е 1:4.
Инициативата на Франко Фратини за синята карта трябва да получи подкрепата на всичките 27 страни от Евросъюза. Механизмът ще заработи не по-рано от 2009.
„Синята карта" ще позволи на чуждестранните специалисти да живеят и да работят в страните на ЕС в течение на две години, а след изтичане на този срок да удължат срока на пребиваване и да се трудят във всяка държава от ЕС. За Европа имиграцията е един от най-важните източници на квалифицирани работници.
Тоест „синята европейска карта" може да доведе до сериозна битка за специалисти между американски и европейски компании. На пазара има определено количество „мозъци". Те ще отидат или при едните, или при другите.
В правителствените и промишлените кръгове на САЩ се засилват притесненията, че ако американското правителство не заработи сериозно по въпроса, може да загуби лидерството си в сферата на IT.
Американски конгресмен твърди, че САЩ винаги са можели да привличат таланти. „Но на нас не ни се удава да задържим тези хора. И то не защото не искат да останат, а защото им пречи бюрократическото разкатаване".
Американските университети привличат чуждестранни студенти от Китай, Индия и други страни. Мнозина от тях получават в САЩ научни степени по математика, информатика, технически науки, а след това остават там да работят. Един от тези емигранти са съоснователят на Google Сергей Брин, получил магистърската си степен в САЩ.
Синята карта може да стане конкурент на американската временна работна виза H-1B. Тази виза позволява на американска компания да наема чуждестранен работник за три години, а след това при желание да продължи срока за още три години. Претендентите за подобна виза трябва да имат бакалавърска степен, а също и опит по специалността.
Обаче подобни визи се отпускат по квоти, които сега са 65 хил. за година. От следващата година Конгресът реши да увеличи броя на работещите по визата H-1B до 85 хил. души.
А на американските корпорации са необходими няколко пъти повече чуждестранни специалисти. Докато Европа се старае да ги привлече към себе си, Сенатът на САЩ въвежда допълнителни бариери. Например през октомври имаше опит заплащането за подаване на „ходатайство" да бъде увеличено от $1.5 хил. до $5 хил. След натиска на корпоративното лоби идеята за трикратно по-високи такси е отхвърлена.
Критици наричат програмата за увеличение на квотите в САШ „амнистия за нелегални имигранти". Но защитниците на идеята отбелязват, че е неправилно всичките имигранти да се поставят под общ знаменател: висококвалифицираните и нелегалите без квалификация.
Все по-силно е мнението, че на специалистите, получили образованието си в САЩ, трябва да се дадат повече възможности да останат и работят в Америка във фундаменталните, техническите и инженерните науки. „Губим хора!" казва ръководителят на Американската асоциация за производство на полупроводници.
Podroben
на 14.12.2007 в 11:04:36 #5Не6то оба4е о6те НЕ Е в главата на Фратини, 4е за да може специалистите да изберат Европа пред Америка или Канада и Австраия са необходими следните 2 не6та: А. Тази глупава синя карта да води до гражданство. Ина4е тези специалисти няма да са толкова тъпи да се бъхтат всеки път за документи - всеки 2 години да се 4уди6 остава6 ли или не. Б. Да има на4ин завър6илите с отли4ие 4ужденци в Евро университети да полу4ават автомати4но гражданство след полагане на изпит по езика в съответната държава. Ако 4акат до 2050 година хората отдавна 6те са се остановоли някъде другаде. Европейците не са по-малко ксенофоби от американците. От ли4ен опит смея да твърдя то4но обратното. Освен това в Европа се пла6тат пове4е данъци, бензинът е безбожно скъп, а у4или6тата им на ниво мастърс дале4 не могат да се мерят с топ американските унивеститети - излкУ4ение са Сорбон във Франция, Оксфорд и Кеймбридж в УК.
smirn0ff
на 14.12.2007 в 00:59:02 #4това което се вижда е че в света има все по-малко и по-малко хора които могат да ти свършат работата качествено, а повечето от нашите работодатели в телекомуникациите казват че човешкия фактор бил пренебрежим
СМЕХОРИЯ!
Niki4a
на 13.12.2007 в 21:35:19 #3Stiga ste prepisvali ot FORTUNE, vzemete neshto da napishete i sami. Ne iskam kato vlezna v saita i da 4eta neshta na bulg. koito sum 4el na agliiski predniq den !
a69
на 13.12.2007 в 18:37:34 #2Не прочетох цялата статия, само части. Така че ако кажа нещо което го има -- извинете. Една от много важните причини, заради които Америка ще изостане в дейностите свързани с интелектуален труд (собственост) е в ужасните закони, подкрепени от мощни лобита. ТЕ (законите) не позволяват устойчиво развитие на технологиите, а същевременно и не вършат работа за защитата на ноу-хау-то. И друго -- неприятния навик да се обръщат към съда за най-малката кретения. Правят го дори когато знаят че ще загубят, но ще пречат на конкурента.
boris
на 13.12.2007 в 15:20:44 #1Това е така защото "успелите " общества раждат пълни боклуци, хлапета- хилави, пищящи и лигави до погнуса. понякога когото ги гледам малките мангалчета , направо им се кефя. Явно тяхно е бъдещето.