„БНБ отпуска юздите на банките", информира „Стандарт"
БНБ ще отпусне леко юздите на банките. Така те ще имат повече средства, за да дават кредити на бизнеса и гражданите. Централната банка предвижда догодина да облекчи някои регулации. Това обяви управителят на БНБ Иван Искров пред финансистите на годишната среща на Асоциацията на българските банки в четвъртък вечерта. Ще бъдат променени наредбите 8 и 9 за капиталовата адекватност и класификацията на активи. Банките ще могат да отделят по-малки провизии по някои от отпуснатите заеми. Така тези пари ще останат свободни за кредитиране или капитал, обясни Искров. Все пак той посъветва банкерите да кредитират внимателно, защото и 2010 г. се очертава тежка. Възстановяване се очаква едва през второто полугодие, заяви банкер номер 1. Той отчете успешна 2009 г. въпреки кризата. Банките ще приключат с печалба от около 600-700 млн. лв. в края на годината. Това е добър резултат, макар и наполовина спрямо миналата година, каза Искров. Не се притесняваме от просрочените заеми, те са около 5,5-6% от всички, но банките имат достатъчно буфери, обясни управителят. Той предупреди банките да не очакват намаляване на минималните задължителни резерви, които държат в БНБ.
Още от статията на „Стандарт"

„Студентските кредити най-сетне тръгват", съобщава от първата си страница „Сега"
Обещаваните години наред евтини студентски кредити с дълъг гратисен период най-сетне тръгват. Всичките спорни моменти с банките, които бавеха въвеждането на гарантираните от държавата заеми, вече са изчистени и просветното министерство още този месец ще публикува обява за подписване на договори със заинтересованите финансови институции. И от МОМН, и от финансовото министерство обещават, че за втория семестър услугата вече ще е факт и студентите ще могат лесно да заплатят таксите за обучение.

Отпушването на кредитите става възможно, след като със закона за бюджета за 2010 г. бяха променени и текстовете в закона за студентското кредитиране, с които банките не бяха съгласни. Два спорни момента са изчистени с промените - размерът на дължимата лихва по кредитите и гаранциите по лошите кредити. Досега законът предвиждаше банките да прибират максимална лихва ОЛП + 2%. Основната лихва обаче падна драстично и вече е 0.55% - заради това в закона се въвежда максимална лихва от 7%. Отпада и изричното изискване банките да са минали през съд и процедура на принудително изпълнение, преди да поискат държавата да покрие лошите кредити. "Това бяха спънките при разговорите с банките, още този месец пускаме покана към тях", коментираха от просветното министерство.

Така от втория семестър право на евтин кредит ще имат всички редовни студенти - бакалаври, магистри, докторанти, включително и тези, записани в частни университети. Допълнително изискване е те да не са навършили 35 г. Ще се предлагат два вида заеми - за покриване на таксите за обучение и за издръжка, но втория вид кредит е достъпен само при раждане или осиновяване на дете и се равнява месечно на една минимална заплата. Максималният размер на заемите за покриване на семестриалните такси пък ще зависи от оставащия срок на обучение.

Сумите ще се превеждат директно от банката на съответното висше училище преди крайната дата за плащане на семестъра. Така ще има гаранции срещу изразходването на средствата не по предназначение.
Още от статията на „Сега"

„КАТ праща SMS за готовия акт", съобщава от първата си страница „Монитор"
Ще получаваме SMS за готов акт за нарушения, съставен от КАТ. Това се очаква да стане в средата на другата година, когато компютърната система бъде напълно готова. За да получим известието, е необходимо да сме се регистрирали в специална интернет страница, която в момента се подготвя. Експертите работят и върху това, актовете да се заплащат по електронен път с банкова карта или чрез SMS. Подобна система действа и в момента, но чрез нея може да се заплати само съставен фиш. Според предложението към момента цената на SMS, с който ще ни уведомяват за акта, ще бъде за сметка на КАТ.

Принципът е следният. Влизате в страницата www.fish.mvr.bg, заплащането се извършва с две лесни стъпки - въвеждат се серията и номерът на фиша, както и наложената глоба. Когато направим това, натискаме бутон "Провери". Ако данните са точни, излиза втори бутон "Плати". При натискането му системата ни препраща към страница eBG.bg, където се въвеждат данните от банковата карта. За да финализираме плащането, е необходимо да имаме валидна банкова карта. За да направим това с SMS, трябва да сме регистрирали номера на мобилния си телефон. Чрез тази система можем да проверим още дали имаме и друг фиш за плащане и да се издължим накуп. В момента можем да платим и през wap приложението на мобилните телефони на страницата, предвидена за това, от съответния мобилен оператор. В нея има поле, в което се въвеждат серията и номерът на фиша. Например "А 1234567 10", като цифрата в края е размерът на глобата. От КАТ апелират към по-интензивното използване на този метод за плащане, тъй като по този начин гражданите ще са максимално улеснени и не е нужно да се редят на километричните опашки.
Още от статията на „Монитор"

„Забравени очила родиха милионер", информира от първата си страница „Стандрат"
Забравени очила направиха пенсионер милионер. Това е щастливата история на единия от двамата късметлии, които удариха последния голям джакпот в тотото. Те си поделиха по 1 680 000 лева в тиража на играта "6 от 49" на 15 ноември. Възрастният мъж от Кърджалийско бил намислил числата, но едва в тото пункта разбрал, че не си носи очилата и не може да попълни комбинацията. Той позвънил на съпругата си да дойде, но тя го отрязала, защото имала работа. След кратко колебание пенсионерът пуснал случаен попълнен фиш. Точно той обаче му донесъл колосалната печалба, разказаха от Българския спортен тотализатор.

Другият милионер, който е от Хасковско, пък бил дълбоко религиозен. Той е убеден, че Господ го е възнаградил, защото с жена му са добри хора.
Още то статията на „Стандарт"

„Парите за плащане на лихвоточки свършиха", съобщава „Сега"
Парите за лихвоточки свършиха, научи "Сега". За пръв път от 10 години насам се налага стотици българи да чакат с месеци, за да си получат паричните компенсации и за момента няма никаква яснота кога ще стане това. "Неудовлетворените искания към нас по последни данни са за 19 млн. лв.", заяви пред "Сега" изпълнителният директор на Националния компенсационен жилищен фонд Гаврил Митов.

Има случаи на граждани, които са одобрени за компенсация още през май, но до момента не са получили нито лев. "За тези 17-18 години, откакто съм във фонда, никога не е имало толкова сериозен проблем. Последно забавяния имаше през 2000 г., но тогава те бяха за по 2-3 месеца, а не за по 6 месеца и повече, както е сега", призна Митов. Той довери, че всеки ден във фонда се обаждат гневни граждани, които изливат куп обиди към администрацията заради забавянето. А целият проблем е, че в държавната хазна няма пари и Министерството на финансите не отпуска финансиране.

През последните години фондът винаги се вместваше в бюджета си и дори връщаше в хазната по 2-4 млн. лв. годишно. Тази година обаче не е така. Бюджетът му за 2009 г. е 16 млн. лв., но след всички орязвания на разходите е намален до 13.5 млн. лв. На всичкото отгоре дори тази сума не е преведена изцяло, като до момента във фонда са постъпили само 12.1 млн. лв.

По-големият проблем обаче идва от промените в закона от края на 2008 г., които разшириха кръга на лицата, имащи право на компенсация. Например, даде се възможност за парите да кандидатстват хората с имущество до 60 000 лв., а не до 40 000 лв., както преди. Освен това депутатите разрешиха влоговете да се прехвърлят между роднини.

"В резултат от промените исканията към нас се увеличиха и от май досега съм написал 3 писма до Министерския съвет за увеличаване на бюджета", обясни Митов. През май той е поискал допълнителни 5 млн. лв., през август сумата е набъбнала до 12 млн., а към 20 ноември вече са нужни 19 млн. лв. Ведомството на Симеон Дянков обаче е отговорило, че на този етап хазната не разполага с възможност да преведе подобни суми и дори е отрязало от планирания бюджет на фонда. За момента няма никаква яснота кога хората ще си получат парите, но по всяка вероятност това няма да стане до края на декември.
Още от статията на „Сега"

„Мачкаш калник - вадиш 300 лв. за "Гражданска", анализира „Стандарт"
Поне 300 лева ще броят за застраховката "Гражданска отговорност" за 2010 г. шофьорите на среден клас автомобили, които са причинили дори лека катастрофа през последните няколко години. Това показа проверка на в. "Стандарт" за новите тарифи на застрахователите. Шофьор, който няма катастрофи, може да плати стотина лева по-малко от съседа си, който кара същия автомобил, но е причинил произшествия на пътя. За първи път застрахователите предлагат огромно разнообразие от тарифи според опита на шофьора, възрастта на колата и къде ще се кара. Например за средния клас автомобил цената на "Гражданска отговорност" е в границите от 122 лв. до 300 лв. Затова всеки шофьор сам трябва да прецени коя компания му дава най-изгодни условия.

Системата "бонус-малус", при която лошите шофьори плащат по-скъпа, а добрите - по-евтина полица, вече е въведена в тарифите на повечето застрахователи. Така новите тарифи ще ударят джоба на джигитите на пътя. Например, ако колата ви е сред от най-разпространените у нас с обем на двигателя между 1500 и 1800 куб. см и със софийска регистрация, полицата ще струва около 300 лв., ако сте причинили катастрофа. В цената влиза и задължителната вноска за Гаранционния фонд. Полица за същата кола може да се купи за около 200 лв., ако собственикът й е без виновно причинени ПТП-та.

Освен от наличието или липсата на виновно причинени автопроизшествия, цената на полицата зависи и от населеното място, където предимно се управлява автомобилът. Почти всички застрахователи вече имат отделни тарифи за различните региони. Най-скъпи излизат полиците за софиянци, независимо от това, за кое застрахователно дружество става въпрос. Малко по-евтини тарифи има за автомобилите с регистрация в Пловдив, Варна, Бургас и другите по-големи градове в България. Най-евтино плащат шофьорите от най-малките градове и селата. При някои компании от значение при определянето на цената на "Гражданска отговорност" е и шофьорският стаж на собственика на автомобила. Например за шофьор с опит се брои този, който има поне 5 години зад волана. Също така се взема предвид и възрастта му, като по-младите шофьори плащат повече от по-възрастните.
Още от статията на „Стандарт"

„Вдигат таксите в София", информира „Монитор"
Увеличение на редица такси, които кметството събира за услуги или ползване на общинска собственост, планират на "Московска" 33. Размерът на такса смет и данъците за кола и къща обаче ще остане непроменен заради кризата.
"Няма да увеличаваме данъците, които хората плащат, и такса смет. Другите такси обаче ще бъдат коригирани", призна столичният кмет Йорданка Фандъкова вчера. Тя не пожела да коментира размерите на увеличенията на останалите налози.

Данъкът при продажбата на недвижимо имущество вероятно ще бъде коригиран, тъй като постъпленията в общината от него са прекалено малки през тази година. До октомври в кметството са постъпили около 43 млн. лв. от сделки с имоти, което е едва една трета от планираното.

Таксите за ползване на тротоар или сергия на пазара вероятно ще поскъпнат. Корекция ще има за цените на част от услугите, които Столичната община предлага. В момента тарифите за разполагане на витрини, панаири и други варират от 30 до 45 лв. на квадратен метър на месец. Новият им размер предстои да бъде обсъждан.

Столичната община ще вземе по-строги мерки за събиране на стари задължения, обяви кметът Йорданка Фандъкова преди дни. На "Московска" 33 планират да затворят гишетата за длъжници.

В някои общини в страната вече обявиха, че родителите могат да кандидатстват за забавачка за детето си само ако са платили всички данъци. Според справка на администрацията към 30 септември т.г. Столичната община е събрала 147 млн. лв. от налози, което е едва 52% от планираното.
Още от статията на „Монитор"

„Една пета от офисите в София остават празни", съобщава „Монитор"
Нивото на незаетост на пазара на офис площи в София може да достигне средно около една пета от общата наличност до края на годината, сочи доклад на консултантската компания MBL.
Търсенето остава значително по-ограничено. В същото време до края на 2009 г. се очаква на пазара да излязат нови 110 хил. кв. м площи. Само през третото тримесечие бяха завършени 45 500 кв. м нови кантори. Така общият обем от незаети офис площи в столицата може да стигне 225 хил. кв. м, което е почти една пета от цялата наличност. Много наемодатели продължават да понижават исканите наеми, за да привлекат клиенти.

Средните оферти за наеми за клас А се понижиха минимално с 1,42% в покрайнините на града и с 1,34% в градските части, съответно до 13,2 и 14,75 евро на кв. м на месец. Наемните нива за офис площите клас B варират между 5 и 13 евро на кв. м.
Според статистиката на сайта за недвижими имоти imoti.net офисите до 100 кв. м в центъра са паднали с 19% за последните 7 месеца.  Най-голям спад на наемите - от 45%, е за бул. "Мария Луиза". Офертите в момента там са до 8 евро за квадрат. На другия полюс е конюнктурата за офисите по бул. "Ал. Стамболийски", където за периода от април досега се наблюдава минимален спад от едва 2 на сто. Сега исканите арендни вноски там стигат до 14 евро за единица площ.
Още от статията на „Монитор"

„Разпадът на книгата започва в училището", казва в интервю за „Сега" преводачът и издател проф. Вера Ганчева
Вера Ганчева е литературен критик и преводач, професор по скандинавска литература в Софийския университет. Сред най-новите й работи са пространно изследване за шведския учен и писател от ХVIII в. Емануел Сведенборг (2008) и преводът от норвежки на романа на Кнут Хамсун "Мистерии", който предстои да излезе от печат. Дългогодишен издател, тя не е напуснала изцяло това поприще и издателство "Хемус Груп", ръководено от нея в съдружие със сестра й Васа, продължава да предлага ценни издания, предимно на произведения от скандинавски автори. Понастоящем редактира том с избрани пиеси на Хенрик Ибсен.
В момента, в който започваме нашия разговор, в НДК се открива поредният панаир на книгата. Какви чувства буди у вас състоянието на книгоиздаването ни понастоящем?

- За издателите мога да говоря само с искрена симпатия. Не само като за колеги, въпреки че съм се откъснала доста от активна дейност в тази област, но и защото те са, така да се каже, самотни бойци в една война за оцеляване на книгата, на културата, в която имат своите партньори и съюзници, разбира се, но не получават реална помощ от държавата, оставени са на произвола на нескончаемия ни преход.

Дали обаче продукцията, която отрупва сергиите и щандовете в книжарниците, е на очакваното равнище? Не можем ли да говорим и днес за "сив поток" в литературата и то доста буен?
- Издателите са изправени пред необходимостта да продават и следователно - да се съобразяват с ниските стандарти на потреблението в тяхната област. Мисля обаче, че сред книгите, които имате предвид и които за жалост дават тон на пазара, има и качествени заглавия, доказващи и амбициите, и възможностите на нашите издатели днес. Между другото гилдията мина през няколко безжалостни сита през последните две десетилетия, трудностите и изпитанията са неразривна част от нейното професионално ежедневие. Останаха най-способните и най-упоритите, но за реалното им развитие държавните институции нехаят. Никакви данъчни облекчения, никаква обществена подкрепа, нямат и свой седмичник за информация и контакти с читателите, какъвто беше преди години славният вестник "АБВ"... Опитах се да видя какво е направила в тези насоки дирекцията за книги и библиотечно дело в Министерството на културата, но освен изреждане на нейните важни задачи в интернет почти не намерих друго. Може би не съм търсила достатъчно.

Не се и чете, както преди. Книгоиздаването загуби - вероятно по обективни причини - широки кръгове читатели.
- Книгоиздаването и културата изобщо са огледала на обществото. Нещо повече дори: елементи от неговата същност. Те не могат да бъдат по-добри от него. Освен това фундаменталните промени у нас и в света доведоха до промени в ценностната система на хората, до нови предпочитания и вкусове. Така художествената литература отдавна губи "по точки" от медиите, развлекателните седмичници, възможностите за пътуване, за качествено нови изживявания. Произведенията й отстъпиха пред всевъзможните наръчници, справочници, книги със съвети от какъв ли не вид и пр. Така е в света, така е и у нас. Толкова по-важен е корективът от страна на медиите, които би следвало да насочват хората към стойностното и важното в огромния масив от заглавия, да им напомнят, че четенето е всъщност върховна лична свобода, че, както казва К.С. Луис например, "една хубава книга ме прави хиляди хора, но пак си оставам аз, чрез нея виждам с хиляди очи, но те са си пак моите, с четене надмогвам многократно себе си, както във вярата, любовта, подвига..." Има, разбира се, и хора, които четат качествена литература, на които трябва да се гледа като на национален елит.

Смятате ли, че проектът "Голямото четене", осъществен от БНТ, изпълни предназначението си?

- Да, в немалка степен. Публиката се раздвижи, ангажира се с автори, заглавия. Но къде бяха българските писатели в този така подходящ за тях литературен контекст? Защо за участията и коментарите в този цикъл от предавания бяха привлечени всякакви лица, но не и творци на книгата - видни писатели, преводачи, издатели, които многобройните телевизии и без друго рядко показват. Къде са дискусиите за качеството на литературната продукция през различните години? Кои са впрочем и тези, които списват полурекламните страници за новоизлезли заглавия във вестниците? Защо нямаме могъщи и авторитетни вестници от рода на "Монд" или "Франкфуртер алгемайне цайтунг", да речем, в които уважавани критици изричат тежката си дума по литературни и културни събития и личности? Колко пъти наши писатели се изказват по важни въпроси на живота ни? Много по-рядко във всеки случай от хиперактивното чалга съсловие. Съжалявам например за чудесното предаване "Професорско каре" по вече несъществуващата телевизия Ре:ТВ. Гледам с удоволствие "5 х Рихтер" на ТВ7, но за друго подобно в момента не се сещам... Радвам се, че Хамсун се римува със Самсунг, та поне по този повод по телевизиите да се появи нещичко за големия писател. Иронизирам, естествено.
Издателите имат малшанса да се намират някъде по средата на една верига, която отдавна не е от благороден метал: началото й е в семейния дом, където все по-често липсват дори скромни библиотеки, съвсем както в популярните сериали, лъскаво безкнижни, следващите й брънки минават през училището - там започва и разпадът на книгата, а по-нататък свързването на тези брънки става само привидно, ако не и невъзможно...
Още от интервюто на „Сега"

„Пазете се от лихвари, с банката ще се разберете", казва в интервю за „Стандарт" изпълнителният директор на "Райфайзенбанк България" Момчил Андреев
Г-н Андреев, всички казват, че най-трудните месеци от кризата тепърва предстоят и е твърде рано за розовите очила. Какви са вашите наблюдения?
- В началото на септември прогнозирахме намаляване на лихвените равнища поради нормализирането на ситуацията на външните пазари. Сви се търсенето на кредити в страната, а депозитната база се стабилизира. След изборите беше формирано правителство, ползващо се със значителна подкрепа. Преди дни рейтинговата агенция Standard & Poors промени перспективата на България от отрицателна на стабилна. Трябва обаче хората и бизнесът да са наясно, че през следващите месеци ще се движим по спиралата надолу. През зимата разходите на домакинствата са по-високи. Безработицата ще продължи да се увеличава, а това допълнително ще дебалансира немалко семейни бюджети. Когато хората са несигурни, те харчат по-малко и потреблението се свива. След повече от година криза немалко фирми са на ръба на оцеляването. Свиват се и харчовете на държавата, а тя е "голям клиент" на много фирми. Преди да видим подобрение, ще има още известно влошаване. Колко дълго ще продължи то, зависи не само от глобалните процеси, а и от това доколко бързо и ефективно ще се преструктурира икономиката. Ако загубите не се признават, а се отлагат във времето, ако неефективно работещи фирми продължават да кретат с цената на нови борчове, ако вместо бързи и ефективни процедури по несъстоятелност затънем с години в тресавището на съдебните дела, възстановяването няма да е бързо.

Плащат ли си гражданите и фирмите задълженията по кредитите?
- Повечето плащат и са добросъвестни. Някои фирми са в много добро състояние и активно търсят изгодни инвестиции. Финансираме ги. Има предприемачи, които бързо се пренастроиха, орязаха страничните дейности, оптимизираха разходите и се справят нелошо. Помогнахме им, като реструктурирахме кредитите, а на някои предоставихме допълнителен ресурс, за да довършат започнати обекти. Макар че лихвите се увеличиха, чрез разсрочване намалихме или запазихме дължимите вноски. Някои микрофирми обаче просто спряха работа, защото пазарът им изчезна за една нощ. Има и компании, които са в технически фалит, но продължават да работят и с действията си ръководствата им могат да нанесат сериозни щети на икономиката. Ето конкретен пример - още през октомври м. г. беше ясно, че една немалка фирма затъва и вместо да се преструктурира и стабилизира финансово, продължава да инвестира и форсира продажбите. Това е като да карате срещу бетонна стена и вместо да спрете, да давате газ. Можехме да използваме формални нарушения в договора за кредит и да обявим предсрочна изискуемост, но щяхме да бъдем обвинени, че съсипваме работещо предприятие и изхвърляме на улицата стотици работници. Доколкото бяхме добре обезпечени и клиентът плащаше, решихме да не сме ние лошите. Година по-късно самите собственици обявиха фирмата в несъстоятелност, но междувременно задлъжняха към свои партньори, служители и бюджета, които в крайна сметка ще понесат загуби. А можеше нещата да се развият по друг начин. Пъстра е картината при домакинствата. Някои не само не искат разсрочване, а даже предплащат кредитите си. Други изпитват реални затруднения. Доколкото можем, помагаме. Освен към банките обаче много хора имат задължения към небанкови финансови институции, където лихвите са в пъти по-високи. Някои вече са в ръцете на лихварите. Там са големите рискове, защото действа законът на джунглата.

Растат ли лошите кредити в последните месеци и докъде ще стигнат?
- Растат и ще продължат да растат още известно време. В света, когато безработицата се увеличава с изоставане от 6-12 месеца, нарастват и лошите кредити.

По-черногледите анализатори вече заговориха и за свръхзадлъжнялост. Има ли я и кой страда повече от нея - бизнесът или обикновените хора?
- Държавата не е свръхзадлъжняла. Вчера коментирахме с гръцки банкер финансовата криза там. Според него в Гърция държавата няма пари, но хората имат, а в България е по-скоро обратното. Банките също не са свръхзадлъжнели. Факт е обаче, че отделни фирми и граждани са затънали в борчове.

Реструктурирането на кредитите дава ли резултати, има ли други начини да се помогне на закъсали клиенти?
- В много случаи реструктурирането на кредитите е достатъчно. В други случаи поне печелим време, докато търсим правилните решения. Кризата например изненада наш клиент в момент, когато реализираше проект в областта на недвижимите имоти и вече беше продал немалка част от него. За броени седмици пазарът изчезна, а цените паднаха. Направихме изчисления и стигнахме до извода, че ако част от строителството се замрази, сметките излизат и всички купувачи ще получат жилища. Печалбата на предприемача няма да е впечатляваща, но по-добре малка печалба, отколкото голяма загуба.

Темповете на кредитиране непрекъснато се забавят, кои са причините? Как стоят нещата в "Райфайзенбанк България"?
- През 2009 г. кредитният ни портфейл нарасна с близо 15% до 4,73 млрд. лв. Маркетираме активно над 100 млн. евро средносрочни и дългосрочни кредитни линии от международните финансови институции при изгодни условия. Факт е, че търсенето на кредити намаля, но доколкото виждаме добри сделки, ги финансираме. Тази седмица отпуснахме кредит от 35,5 млн. евро на София БТ.

Данните на БНБ за октомври сочат, че депозитите продължават да растат въпреки намаляването на дохода от тях. На какво се дължи това?
- Нормално е при криза хората да свиват харчовете и да кътат бели пари за черни дни. Депозитната база е по-скоро стабилна. Доколкото има ръст, той е съпоставим с начислените през годината лихви по депозитите.

Как очаквате да се развие диалогът с финансовия министър Симеон Дянков, който поиска намаляване на лихвите по кредитите, за да се помогне на бизнеса да излезе по-бързо от кризата?
- Г-н Дянков полага усилия и с дела, и с думи да стимулира процесите, за да има положителен макроикономически ефект. България не е богата страна и възможностите да борим кризата с многомилиардни финансови инжекции са ограничени. Има смислени неща, които законодателят, правителството и бизнесът можем да свършим, за да излезем по-бързо от кризата. В този дух са предложенията, които неотдавна Асоциацията на банките в България връчи на вицепремиера.
Още от интервюто на „Стандарт"