На 9 май той и останалите девет члена от монетарната комисия на ФЕД гласуваха единодушно за запазване на лихвеното ниво без промяна от сегашната стойност 5.25%. Те нито повишиха лихвите, нито ги понижиха. Оставиха ги отново без промяна, както между другото се случи и на предишните шест заседания.
Политиката по непромяна на лихвените нива може да се задържи повече отколкото анализаторите очакваха. Веднага след излизане на становището на ФЕД вчера, фючърсите на федералната фондова лихва оценяваха само на 25% възможността за нейното понижение с четвърт процентен пункт до октомври тази година. Интересното беше, че инвеститорите оценяваха тази възможност на 50%, няколко дни преди вчерашното заседание.
Доста е отегчително за инвеститори, икономисти и журналисти, когато Бернанке застане след поредното заседание и обяви, че остава на място, но пък това може би е най-доброто за икономиката в момента. ФЕД продължава да изповядва програмата си по поддържане на високи лихвени нива, с което се опитва да забави контролирано икономическото развитие и да елиминира инфлационните рискове. За съжаление тази стратегия започна да дава доста по-силно отражение върху икономическото развитие, отколкото върху цените, след като БВП на САЩ за първото тримесечие нарасна с едва 1.3%.
От друга страна, понижаването на лихвените нива може да доведе до неконтролируема инфлация и обезценяване на валутата. Цените са се покачили с 2.8% към края на март, което е доста над комфортната зона определена от ФЕД на 2%. Изглежда, че единствения правилен път в момента е само напред без промяна на основната лихва. В противен случай от една страна САЩ може да навлезе в тежка рецесия, а от друга ги чака скок в инфлацията.
В отсъствието на реална промяна на лихвеното ниво, анализаторите на ФЕД са принудени да търсят каквато и да е миниатюрна промяна в изказванията на банкерите, за да определят какво точно са имали предвид с поредното запазване на лихвите. От изявлението на ФЕД вчера, експертите заключиха, че Бернанке и колегите му все още поставят на първо място риска от инфлационен шок пред понижения икономически ръст. От тук следва пък ние да заключим, че все още има малко по-голяма вероятност за покачване на лихвите в бъдеще отколкото за тяхното понижение.
Публикуваме съкратен текст от изявлението на федералните банкери от ФЕД, което малко или много не се различаваше от това изнесено на предишната среща преди месец.
Икономическият растеж се е забавил в началото на годината и продължава приспособяването на пазара на жилищата. Въпреки това, икономиката изглежда, че ще продължи да се разширява в умерено/средно темпо през идните няколко тримесечия.
Основната инфлация остава в известна степен покачваща се. Въпреки че инфлационния натиск вероятно ще стане умерен/въздържан след известно време, високите нива на използваните ресурси ще имат потенциала да задържат този инфлационен натиск.
С оглед на това доминиращо безпокойство на монетарната комисия остава риска, че инфлацията не ще успее да стане въздържана/умерена, както се очакваше. Бъдещата приспособяваща политика ще зависи както от развитието на изгледите за инфлацията, така и от прогнозите за икономически растеж, което се подразбира от постъпващата информация.
Гаслували на вчерашното заседание на монетарната комисия към ФЕД: Президентът на ФЕД - Бен Бернанке; Вицепрезидентът на ФЕД - Тимоти Гейтнер; Томас Хьониг; Доналд Кохн; Рандал Крознер; Кати Минехан; Фредерик Мишкин; Майкъл Москоу; Уилям Пуул и Кевин Уорш.