Пет месеца след провалилото се сливане между музикалните концерни EMI и Warner Music, частните инвестиционни фондове са се подготвили за поглъщане на EMI, предаде германската Die Welt от Лондон. Говори се, че инвестиционният фонд  Permira и американската групировка Apollo са отправили съвместна оферта от над 2.5 млрд. британски паунда (3.8 млрд. евро) за EMI.

EMI е третата в света след Universal Music и Sony BMG музикална компания. С четвъртия в света, Warner Music, през юни бяха правени взаимни опити за изкупуване. Тези планове обаче бяха изоставени, след като Европейският съд през юли повдигна на първа инстанция случая със сливането на музикалните дъщерни компании на Sony и Bertelsmann през 2004 г. Едва през лятото на 2007 г. Европейската комисия ще се произнесе за законността на по-нататъшни сливания в музикалния бизнес.

Анализатори обясняват, че офертата на инвеститорите е 350 пенса за всяка акция на EMI. През лятото между впрочем Warner Music предлагаше 320 пенса. След публикуването на забраната за сливане, акциите на EMI се бяха сринали до 260 пенса.

Инвестиционните фондове се интересуват от EMI заради стабилния приток на пари. В тази връзка може да се каже, че EMI стои в музикалния бизнес на двете си нозе. От една страна, само EMI Music Publishing може да струва 1,7 млрд. паунда. В тази сфера EMI са световен лидер с 20% дял; те държат договорите за авторските права на успешни групи като Rolling Stones и Coldplay, а също и на успешните солови музиканти Нора Джоунс и Роби Уилямс.

В добавка на горното, традиционният бизнес с музикални CD и онлайн-музика е запазена територия, която при нужда винаги може да се препродаде - отвсякъде погледнато, EMI е интересен обект за професионалните фондови инвеститори.

Когато първите слухове за офертата за поглъщане достигнаха до рейтинговите агенции, последните не бяха никак вдъхновени. Standard & Poor съобщи, че кредитният рейтинг на EMI при евентуална покупка от инвестиционен фонд чувствително ще падне. Причината: голяма част от цената на покупката ще се осигури от привлечени кредити, които в последствие ще трябва да се връщат от печалбите на музикалната компания.