„Ако Китай продължи да се стреми към свободна пазарна икономика, той със сигурност ще задвижи света към нови нива на просперитет", пише Грийнспан в „Бурна епоха: Приключения в нов свят".
„Голяма част от начина, по който светът ще изглежда през 2030, зависи от изхода от това", казва легендарният шеф на централната банка на САЩ.
Грийнспан излезе в пенсия през януари 2006 след повече от 18 години начело на Фед - централната банка на Америка, която регулира монетарната политика.
Авторитетът е похвалил Китай за създаването на „огромна промяна в световната икономика" след собствената си промяна в посока към пазарна икономика.
„(Китай) влезе във впечатляваща дисинфлация, която доведе до понижаване на всичките лихвени нива, породи голям бум в икономиката и голямо увеличение на активите", казал е Грийспан в интервю за Fortune.
Икономиката на Китай за пета поредна година се увеличава с двуцифрена процентна стойност, като ръстът за първото полугодие на 2007 е 11.5%. През 2005 Китай стана четвърта икономическа сила в света.
Бившият председател в книгата си е акцентирал върху водещото значение на пазарите. Успехът на всяка нация - голяма или малка - ще зависи от степента, до която тя позволява свободна търговия и отворени пазари, заяви Грийнспан.
„Дори и страни, могъщи като САЩ и Китай, състезаващи се за икономическо превъзходство в този нов свят, могат да се окажат частично подчинени на сила, все още по-могъща: пълноценна пазарна глобализация".
Освен за Китай, Грийнспан говори за Великобритания, Франция, Германия, Япония, Русия и Индия в последните пет страници на книгата, посветени на света отвъд Америка.
Грийнспан отделя най-голямо внимание на Великобритания, хвали управлението на Тони Блеър и Гордън Браун и предрича, че Британия „ще върви добре" до 2030 година, ако продължи новата си отвореност, което е много разумно очакване.
Русия трябва изцяло да възстанови правото на закона, ако иска да се развива и по-нататък, а Индия „има голям потенциал". Японската икономика с обем от $4.5 трилиона може би трудно ще преглътне загубата на позицията си, предвид нейното даже „по-малко обещаващо" от европейското демографско бъдеще.
samowww
на 18.09.2007 в 22:04:38 #2ми да! И ний сме дали нещо на света
alibaba
на 18.09.2007 в 15:42:00 #1... Фед - централната ЧАСТНА банка на Америка ... .... Освен за Китай, Грийнспан говори за Великобритания, Франция, Германия, Япония, Русия, Индия и БЪЛГАРИЯ в последните пет страници на книгата, посветени на света отвъд Америка, КАКТО И ЗА СВЕТИЛАТА В БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА - М.ВЕЛЧЕВ, П. ОРЕШАРСКИ И ДР. ...