Други инвеститори пък се надяват, че сегашните трудности са само временни и скоро всичко ще отмине, като дори съветват да се търсят удобни позиции за влизане на пазара. Данните обаче показват, че големите инвестиционни фондове постепенно изтеглят вложенията си от рискови активи, след като притесненията на пазара около ликвидността и финансовата стабилност породиха сериозни съмнения за бъдещата доходност.
Американският гигант в предоставянето на финансови услуги State Street обяви в петък, че големите им институционални инвеститори, които имат инвестирани над $13.04 трлн., са започнали бързо да се оттеглят от най-рисковите инвестиции. Това се изразява най-вече в изтегляне от пазара на акции в развиващите се пазари към такива в по-сигурни икономики и закриване на всякакви марджин позиции.
За много други пазарни играчи обаче, сътресението на пазарите се явява като много удобен момент за прибиране на печалби, след 4 годишното бичи рали на пазара. За щастие до сега данните показват, че инвеститорите изтеглят парите си само от най-рисковите активи, а не изцяло от пазара.
Това което поддържа настроенията на дългосрочните инвеститори е убеждението им, че световната икономика е в добра форма и ще позволи на пазара бързо да се възстанови. Анализаторите коментират, че икономическият ръст в световен мащаб е стабилен и ще остане такъв за момента.
От ОИСР са обявили, че очакват икономическият ръст на седемте най-развити страни да продължи да се подобрява до края на годината. МВФ от своя страна е прогнозирал световен икономически ръст от 5.2% през тази и следващата година.
Ето, че все пак се намират и оптимистични фундаментални данни, които за сега подкрепят дългосрочните инвеститори и им дават надежда за подобряване на положението в близко бъдеще.