На свое редовно заседание УС на БНБ прие три нови наредби, с които в българската практика се транспортират съвременните европейски изисквания по отношение дейността на инвестиционните посредници и търговията с финансови инструменти, съобщи пресцентъра на БНБ.
С новоприетата Наредба № 5 на практика се имплементира концепцията за „единен паспорт" в сферата на инвестиционните услуги и по-конкретно на пазара на ДЦК, като се разширява кръгът на лицата, които имат право да участват в Депозитара на ДЦК в БНБ. Това могат да бъдат както местни, така и чуждестранни (от държави-членки на ЕС) банки и инвестиционни посредници.
Обособява се нова категория участници на пазара - поддепозитарите на ДЦК, каквито могат да бъдат само банки с определени лицензи.
По отношение придобиването на ДЦК на първичния пазар се запазва сега съществуващият ред, при който участници в аукционите могат да бъдат само първични дилъри на ДЦК.
Основната промяна в Наредба № 15 на МФ и БНБ за контрол върху сделките с държавни ценни книжа е свързана с избора на първични дилъри на ДЦК. Съгласно новите разпоредби изборът ще се осъществява един път годишно от комисия, определена от министъра на финансите, въз основа на утвърдени от него критерии.
С промените в Наредба № 31 на БНБ за сетълмент на държавни ценни книжа по-ясно е дефинирана функцията на БНБ като агент по сетълмента на сделки с ДЦК, както и самата система за сетълмент.
На законодателно ниво подобни промени бяха регламентирани от приетия от Народното събрание през юни т. г. Закон за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ).