Израел е в преговори със САЩ за получаване на въздушен коридор в Ирак като част от план за атака на ядрените установки на Иран, предава пратеникът на The Daily Telegraph в Тел Авив Кон Колин.

Важно официално лице от отбранителния комплекс на Израел е казало, че двете страни преговарят за предоставяне на въздушен коридор от страна на водената от САЩ коалиция в Ирак при положение, че правителството на Израел реши да предприеме едностранна военна акция за спиране на ядрената програма на Техеран.

Официалният служител, който е пожелал да не бъде назоваван, е посочил, че ако не се реши ситуацията, може да се стигне до взаимно обстрелване във въздуха на израелски и американски бойни самолети. Освен това Израел търси от Пентагона техническа консултация, като подбор на целите за удара и зареждане на изтребителите с гориво във въздуха.

Израел неведнъж е посочвал, че счита за недопустимо арабска държава в неговия периметър да разполага с ядрена бомба. През 1981 г. израелските ВВС извършиха героичен удар срещу ядрения реактор Осирак в Ирак, като считаха, че Садам Хюсеин разработва ядрено оръжие.

И затова ако дипломацията не сработи в скоро време, от Тел Авив могат да се решат на военен ход. Това се дискутира поне от две години в израелските и други медии. Дори наскоро бе изчислена цената на подобна военна операция - около $800 млн. Техеран и президентът Ахмадинеджад дават достатъчно основания за военно планиране на евреите, говорейки за „изтриване на юдейската държава от картата". Военните сили в Израел минават на военно положение.

В началото на годината Мосад оповести резултатите от разследването си, че ако не бъде спрян, Техеран ще има ядрената бомба през 2009. Премиерът Ехуд Олмерт миналата седмица обяви в тази връзка, че поне до края на 2008 Меир Даган, ръководителят на израелските тайни служби и най-голям специалист по ядрената програма на Иран, няма да може да излезе на пенсия. „Последното нещо, което искам, е да сменям конете във време като това".

Олмерт е предоставил пълен контрол върху военните аспекти на иранския проблем на Елиезер Шкеди, шеф на ВВС и бивш пилот на F - 16.

Всъщност Израел никак не е неподготвен дори и за случая, в който Иран се сдобие с ядрена бомба. Новата система за противоракетна сигурност в страната се казва Arrow и е разработена в тясно сътрудничество с Пентагона. Докато системата Patriot, която охраняваше Израел по време на войната в Залива, унищожаваше снарядите при наближаване на целите, новата система Arrow прихваща вражеския снаряд много по-рано, високо в атмосферата.

Дори да носи ядрена бойна глава, насочен от Иран снаряд може да бъде унищожен на територията на Ирак или Йордания, но последствията за населението от взривяване на ядрена бомба високо над земята са непредвидими и сигурно ще засегнат много голям регион.

Иран от своя страна ясно посочи, че незабавно ще реагира на всяка атака срещу ядрените му обекти и балистичните ракети Шахаб - 3 могат да ударят Израел. Още повече, Иран се е поучил от атаката в Ирак през 1981 и ядрените обекти не са концентрирани както в комплекса Осирак, а са разпръснати нашироко по територията на страната и са в бомбоубежища. Липсва и елементът на изненадата. На всичкото отгоре Москва достави на Техеран миналата година модерната ПВО система Tor M1.

Журналистът от Daily Telegraph е озаглавил материала си „Готови за война". Въпреки всичко войната не е неизбежна. Международната общност ще засили натиска си върху Иран по време на извънредната среща на петима високопоставени политици от страните в съвета по сигурност към ООН и Германия в понеделник в Лондон. Обаче ако икономическите санкции и убедителните аргументи не проработят?