„Министерство на веселбата", четем от първата страница на „Стандарт"
Митничарите си имат лично министерство. Но не на финансите, а на веселбата. То се намира в ивайловградското село Ставре Димитрово, което обаче го няма на картата. Митичното място е на брега на язовир "Ивайловград". Там, зад триметрови зидове, са приказните палати на митничари, служители на "Пътни такси и разрешителни", както и на бизнесмени от София и Свиленград. По документи 45-те вили не съществуват.
Както и огромният дворец на братя Павлин и Николай Паришеви, на който величествено виси табела "Министерство на веселбата". Тъй като вилите не съществуват за общината, собствениците им не плащат данъци и такси.
Въпреки това обаче получават електричество от държавната компания НЕК, както и питейна вода.
Още по темата от „Стандарт"
„ЕС предупреди Борисов да не спира пенсионната реформа", информира от първата си страница „Сега"
Намерението на правителството да увеличи осигурителната тежест с 3%, за да отложи пенсионната реформа, предизвика острата реакция на ЕК вчера. "Кабинетът не може да си търси оправдания, за да отлага пенсионната реформа", предупреди Ищван Шекели, директор в генерална дирекция "Икономически и финансови въпроси" в ЕК.
"Би било безотговорно от моя страна да коментирам решение от вчера за повишаване с 3% на осигуровките, без да имам анализ на стойностите, но мога да кажа, че това в никакъв случай не трябва да бъде извинение да не се извършат реформи, като например повишаване на възрастта за пенсиониране. Реформите трябва да бъдат извършени колкото може по-бързо", добави той.
Изказването му предизвика бурна реакция от Бойко Борисов. "Протестите, които заливат улиците на Европа в момента, са, защото в тези държави искат да направят пенсионната възраст колкото е в България сега. И нищо не ме кара на най-бедната държава и на най-бедните хора в ЕС днес да им увелича пенсионната възраст", отсече премиерът. "Ако обявя днес, че вдигаме годините за пенсия, и проявя ината, който ЕК иска да чуе от мен, рискът е хиляди хора да тръгнат веднага да се пенсионират. А аз нямам буфер в бюджета, с който да го направя. И тогава същата тази ЕК ще ми каже - недей вдига дефицита, ама намери отнякъде парите за пенсии", разкритикува Борисов.
Премиерът обясни, че правителството не се отказва от вдигане на пенсионната възраст, но тепърва ще се преговаря със синдикатите това да се случи след 2012 г. "В Германия вдигането на възрастта за пенсиониране е обявено от 2016 г., във Франция - от 2020 г. или не знам точно коя. А ние говорим за 2012 г. Така че нека ЕК да си види европейските държави на какъв хал са", посъветва той.
Още от статията на „Сега"
„Опасен завой", пише на първата си страница „Дневник"
Ден след като премиерът договори със синдикатите увеличение на осигурителната вноска от 2011 г., работодателите се оттеглиха от тристранния съвет в знак на протест, а реакциите на собственици и мениджъри бяха много остри.
И бизнесът, и икономически анализатори предупредиха, че търсеният ефект - увеличение на приходите от осигуровки - може да е обратен и да доведе до ръст на безработицата и спад на доходите. С думите "сега сме се събрали за здраве" Бойко Борисов отказа да коментира и подписа споразумение за повече средства за здравната система.
В отговор лекарите отмениха протестите. Единственото обяснение на премиера за обрата в данъчно-осигурителната политика беше: Това не е увеличение, а възстановяване на предишните нива. За втори ден финансовият министър запази мълчание и дори сложи подпис под парите за болниците.
Официално и депутатите на ГЕРБ не коментираха, но в кулоарите на НС не скриха, че са неприятно изненадани и притеснени от забавянето на ключовите реформи: "Хората по места ни питат "какво направихте досега", а ние не знаем какво да отговорим". Въпреки че извоюваха обещание за по-високи осигуровки, част от синдикатите днес излизат на протест в очакване на подписа на Борисов.
Още от статията на „Дневник"
„Безплатно лечение в 120 болници", пише на първата си страница „Монитор"
Напълно безплатно лечение за пациентите в държавните болници, които да придобият статут с национално значение и да бъдат щедро финансирани от държавата. Това обеща новоназначеният здравен министър Стефан Константинов броени минути след като вчера парламентът подкрепи кандидатурата му и той положи клетва, сменяйки Анна Мария-Борисова на поста. Третият поред здравен министър в кабинета на Бойко Борисов уточни, че броят на безплатните лечебници ще се определя от населението в съответното място, но вероятно ще достигне 100-120.
Доплащането от осигурените граждани за здравните грижи там щяло да бъде абсолютно забранено, а качеството им гарантирано с отпуснатите за тях пари. Болниците трябва да бъдат върнати на хората, а не да робуват на политически догми, категоричен бе по-рано в речта си пред народните избраници Стефан Константинов.
Другите болници се опитаха да ги затворят, режат сухи клони. Това не върви - да им се намаляват леглата, стават неефикасни. Вариант е на тези болници да им се намали процентът от пари, които им се плащат от здравната каса, но да им се разреши доплащане. Има малки частни болнички, които са с много високо оборудване. Тоест хората ще знаят, че могат да отидат в дадена болница и там ще им е безплатно, а когато имат повече пари и искат по-добри условия, искат частни структури, нека да се насочат натам, разкри плановете си Стефан Константинов.
Той все пак смята, че 350 лечебни заведения са прекалено много за население от 7 милиона души. Вижданията на вече бившия зам.-шеф на лекарския съюз включват въвеждане на доплащане по клиничните пътеки в болниците, които не са със статут на национално значение.
С въвеждане на доплащането пациентите ще имат директен достъп до специалист като заплащат част от цената на прегледа. Реално в момента подобно доплащане съществува, като включим двете потребителски такси - плащане първо при общопрактикуващия лекар, а след това и при специалиста, без достъпът да е свободен, защити тезата си министърът.
Още от статията на „Монитор"
„Брюксел недоволства от договорки между България и Световната банка", разкрива „Сега"
Брюксел е разтревожен, че София позволява на Световната банка (СБ) да се бърка в усвояването на европейските пари. Това стана ясно от срещата на министрите Росен Плевнелиев и Томислав Дончев с еврокомисаря по регионална политика Йоханес Хан вчера. Притесненията на ЕК са във връзка с меморандум, който бе подписан през август пред очите и с личното съдействие на еврокомисаря Кристалина Георгиева, независимо че подобни действия не влизат в правомощията й.
Меморандумът за разбирателство бе подписан през август от премиера Бойко Борисов и президента на СБ Робърт Зелик, чието посещение у нас бе планирано паралелно с това на доскорошния му заместник Кристалина Георгиева. Тогава властите обясниха, че целта на документа е експерти на СБ да окажат техническа помощ на страната ни с усвояването на еврофондовете, като например изготвяне на анализи и подготовка на проекти. Премиерът Борисов дори изтъкна, че шефът на Световната банка е поел личен ангажимент за бързото усвояване на близо 10 млрд. евро от еврофондовете.
ЕК има резерви относно функциите, които ще изпълнява Световната банка. Един от спорните въпроси е как ще се одитира дейността на международната финансова институция и дали нейната техническа помощ ще се плаща с пари от еврофондовете, се разбра от изказванията на двамата министри пред БНР.
Още от статията на „Сега"
„Гонят пунктовете за старо желязо извън града", съобщава „Монитор"
Пунктовете за изкупуване на старо желязо ще напуснат жилищните квартали и населените места, предвиждат промени в Закона за управление на отпадъците, който трябва да бъде приет до края на тази година. Всички подобни площадки задължително ще се преместят в промишлените зони, поясни вчера Валери Накев от икономическото министерство. Това на практика означава, че поне две трети от фирмите ще бъдат принудени да пуснат кепенци, а на пазара ще останат само големите играчи. В момента всеки може да регистрира фирма, стига да има празен гараж или дворно място, и най-много нарушения правят тъкмо дребните търговците, коментира Валери Накев.
Работна група в МИЕТ вече работи върху новите текстове, които трябва да съобразят закона с изискванията на последната директива на Европа за управление на отпадъците. Сред основните промени в закона ще залегне също премахването на безсрочните лицензи на фирмите и затягането на режима за тяхното отнемане. В момента всяко административно нарушение може да бъде обжалвано в съда и така с години фирмата продължава да си работи въпреки очевидните нарушения, коментира експертът.
Сега в страната работят 2030 пункта на 1035 лицензирани фирми, показва справка на икономическото министерство. Последните проверки на дейността им показват масови нарушения. Според Валери Накев най-често пунктовете нямат регистър за изкупените метали, нито данни на хората, които са ги продали. Така на практика става възможно безнаказано да се продават парчета от проводници, железопътни релси или капаци на канализационни шахти.
Още от статията на „Монитор"
„Дянков дари дете на Константинов", съобщава „Стандарт"
- Д-р Стефан Константинов е отличен специалист, женен е и има две деца.
- Аз имам едно дете, поставяте ме в неудобно положение да обяснявам на съпругата си какво става.
С този кратък диалог от парламентарната трибуна започна гласуването на новия здравен министър. След кратка пауза за смях и закачки с гласовете на ГЕРБ и "Атака" д-р Стефан Константинов стана министър на здравеопазването. 123 гласуваха "за", 58 бяха "против" - БСП, ДПС и РЗС, а 12 от Синята коалиция се въздържаха.
На вота не присъства само премиерът Бойко Борисов. За сметка на това обаче ресорният вицепремиер Симеон Дянков представи достойно кандидатурата на Константинов. След това новият здравен шеф взе думата и в рамките на 10 минути кратко и ясно обясни визията си за реформа в здравеопазването. "Необходим е сериозен дебат за доплащането и за начина, по който да се извършва то. От него могат да се възползват хората с възможности или тези, които бързат да отиват директно при специалист", обясни гинекологът и продължи: "Инициирам дебат за доплащането. Ще чуем мнението и на обществото".
Според Константинов е необходима спешна оптимизация на болничната мрежа. Структуроопределящите лечебници ще имат по-висок коефициент в бюджета си, но в замяна доплащането в тях ще е забранено. От началото на 2011 г. пък пенсионерите отново ще плащат пълна потребителска такса. Сега те ползваха намаление. "Това няма да обогати джипитата", обясни още новият министър. От думите му се разбра още, че ще има съкращения на броя на болниците.
"Техният брой расте, защото всяка нова клиника иска да работи с касата", обясни още Константинов и допълни, че според него лошото управление на държавните заведения, сведени до търговски дружества, е причина за дълговете им. "Университетските болници също са много и след дебат ще се реши дали да бъдат намалени. 350 лечебници на 7 милиона души население са страшно много", категоричен бе новият министър, като уточни, че ще иска от Симеон Дянков безплатни болници за хората. "Ако обществото каже "системата е супер", ще скачаме на финансовия министър и ще му искаме пари. Аз лично ще му искам", каза още Константинов.
Още от статията на „Стандарт"
"Холдинг на Васил Божков, строител в "Тракия", иска несъстоятелност", съобщава „Дневник"
Контролираният от Васил Божков холдинг "Мостстрой", който участва в изграждането на "Тракия", и три негови дъщерни дружества са поискали обявяването им в несъстоятелност заради невъзможност да покриват задълженията си, стана ясно от тяхно съобщение. Днес са подадени молби за това от холдинга и "Мостстрой-Пловдив", "Мостстрой-София" и "Мостстрой-Велико Търново".
"Дружествата са в състояние на неплатежоспособност и свръхзадлъжнялост, а срещу "Мостстрой" има няколко изпълнителни дела, наложени запори, възбрани и описи на имуществото. Голяма част от задълженията са по кредит с ОББ и лизинг на машини от "Интерлийз", се казва в съобщението. През август лизинговото дружество е прекратило договорите и е прибрало обратно транспортните средства и машините си.
Според "Мостстрой" след това е станало невъзможно да работят, а заради задълженията по лизинговите вноски всички банкови сметки на дружеството са запорирани. Договорите за лизинг с трите дъщерни компании прекратило и "БМ лизинг", което също си е прибрало обратно неизплатеното имущество.
"Отписването на толкова много активи доведе до голяма счетоводна загуба за дружествата", се твърди в съобщението. Холдингът има неплатени задължения и към ОББ, по които трите дъщерни дружества са солидарни длъжници. В края на май е настъпил падежът на заема, за който холдингът не е имал пари да погасява, и има опасност за принудително събиране на вземанията, казват още от "Мостстрой".
Още от статията на „Дневник"
„МВР харчи с много лека ръка", казва в интервю за „Сега" зам.-шефът на Синдикалната федерация в силовото ведомство Галентин Грозев
Г-н Грозев, тъй като в последните две години исканията на полицейския синдикат няколко пъти претърпяха промени, може ли да конкретизирате кои са най-наболелите проблеми, които според вас спешно трябва да се решат?
- На първо място е пенсионната реформа. Предвиждането да се увеличат годините за пенсиониране от 25 на 28 и идеята за промяна на формулата, по която се изчисляват пенсиите на служителите на МВР от първа категория, са много притеснителни за огромна част от колегите. Това е типичен пример за несигурността, която витае в системата - от години плашат служителите, че ще им отнемат 20-те заплати, и тъй като ние нямаме друга законна възможност за доход, това демотивира състава.
Второто ни искане донякъде произтича от този проблем, защото при тази несигурност много от колегите предпочитат да се пенсионират, въпреки че могат още да служат, а към момента не се провеждат никакви конкурси за назначаване. Т. е. всяко опразнено място не се запълва и останалите служители трябва да поемат тази работа. За това обаче не са предвидени никакви компенсации, заплащането на извънредния труд пък се ограничава от различни незаконосъобразни или несправедливи заповеди и служителите се пренатоварват.
Какво се случва с материалната база в полицията, има ли някакво подобрение?
- Изключително остаряла е, а там, където има по-модерна техника, няма консумативи за поддържането й. Конкретен пример - колеги от пожарната в Силистра споделиха, че служебните им коли не са минали технически преглед. Това, естествено, води и до инциденти - м. г. предното дясно колело на тяхна пожарна се е откачило в движение и единствено ниската скорост е предотвратила трагедията. Колеги от Пето РПУ в София пък ми се оплакаха, че патрулни автомобили нямат сирени, работещи станции, масло. В други РПУ от страната сигнализират, че нямат резервни части, униформи, обувки - каквото и да потърсят, все не е налично.
Следващият проблем е неправилното разпределение на средствата и щатните бройки в МВР. Много малко от служителите обслужват директно гражданите и решават проблемите на обществото. Става въпрос за не повече от 20 000-25 000 души в системата. Стига се до абсурдната ситуация цели участъци и райони да остават с по 5-6 души, които да патрулират. Подобна информация имаме за Пирдоп, Търговище, Омуртаг. Това е абсурдно, защото и обществото е недоволно, и служителите са недоволни, и държавата е недоволна. Така цялата система се явява като ненужна кръпка, в която обществото вижда просто 50 и няколко хиляди държавни служители първа категория, които не могат да решат най-наболелите проблеми, свързани с битовата престъпност.
Още от интервюто на „Сега"
„Дефицитът в НОИ трябва да се финансира с приватизация или косвени данъци", казва в съвместно интервю за „Дневник" Георги Ангелов и Лъчезар Богданов
Ще постигне ли увеличаването на осигуровките очакваният ефект да се съберат над 400 млн. лв. повече приходи в бюджета на държавното обществено осигуряване през 2011 г.?
- Георги Ангелов: Не, това няма да се случи. Повишаването на осигуровките само ще попречи на възстановяването на икономиката. Това ще означава ръст на безработицата, спад на бюджетните приходи и в крайна сметка по-малко работещи ще плащат по-големи осигуровки, а доходите им ще се понижат. Решението на ГЕРБ да повиши осигурителната тежест означава, че те се отказват от обещанията, с които дойдоха на власт.
А какъв ще е ефектът върху брутния вътрешен продукт (БВП) и безработицата?
- Г.А.: Трудно е да се оцени. Досега чуждите инвеститори се притесняваха, че може да се наложи вдигане на данъци. Сега те вече вярват, че това ще стане, и не знаят дали същото няма да се случи и с други данъци. Така може преките чуждестранни инвестиции и догодина да спаднат, но ефектът тепърва ще се калкулира.
Няма никакъв шанс безработицата да намалее през следващата година. Ефектът върху БВП ще е по-скоро негативен, особено по отношение на отраслите и дейностите, които намират реализация на вътрешния пазар. Много компании ще се принудят или да намалят персонала си, или да фалират. Така става малко вероятно правителството да постигне прогнозирания БВП, а рискът да не се изпълни се увеличава.
Кои трябва да са основните елементи на пенсионната реформа?
- Лъчезар Богданов: Да се създадат условия за натрупване по лични партиди. Това означава промяна в съотношението между първия и втория стълб. Тогава дори хората няма да искат да се пенсионират рано, защото пенсиите им ще са по-ниски.
При последният опит за реформа на пенсионната система работещитe бяха разделени на 2 групи - родени преди 1960 г. и след нея. Закъснението на реформата заплашва ли още едно поколение да стане зависимо от вноските на следващите работещи, вместо да пести за себе си?
- Л. Б.: Очевидно е, че е така. Плановете бяха много по-рано да се стигне до натрупвания във втория стълб, но не се случи. Сега това трябва да се компенсира. Дори авторите на сегашния модел са възприели, че трябва да се върви в тази насока.
Още от интервюто на „Дневник"
„Правим всичко възможно да възстановим акредитацията за парникови газове", казва в интервю за „Класа" Евдокия Манева, заместник-министър на околната среда и водите
Г-жо Манева, какво ще направи МОСВ, за да предотврати наказателните процедури за чистотата на атмосферния въздух?
- Срещу страната ни вече стартира наказателна процедура за нарушаване на качеството на атмосферния въздух по отношение съдържанието на серен диоксид на територията на три общини, една от които е Гълъбово. Основният замърсител в този район е ТЕЦ "Брикел". Централата може да работи в рамките на 20 000 часа, след това блоковете трябва да бъдат изведени от експлоатация, но не по-късно от януари 2012 г. Към момента ТЕЦ "Брикел" вече е отработил разрешените 20 000 часа, затова с писмо на министъра на околната среда и водите на оператора е разпоредено да изведе инсталацията от експлоатация до края на октомври.
Какви договорености постигнахте за ТЕЦ „Бобов дол" и ТЕЦ „Марица-изток 3"?
- По отношение на ТЕЦ "Бобов дол" в договора за присъединяване на България към ЕС има няколко отлагателни периоди за неприлагане на нормите за допустими емисии на серен диоксид и прах. За блок 1 този период беше краят на 2007 г., така че той е спрян. За блок 2 отлагателният период е до края на 2011 г., а за блок три - краят на 2014 г. За ТЕЦ "Марица 3" е договорена ограничена експлоатация на централата (до 20 000 часа). Този срок влезе в сила след края на 2007 г. и извеждането от експлоатация трябва да стане преди декември 2014 г. До юни тази година централата е отработила 14 572 часа.
Кога предстои мисия на ООН за възстановяване на акредитацията на страната за търговия с емисии на парникови газове?
- Проверка на екип на ООН на място в Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) се провежда от 4 до 9 октомври. Мерките включват повторно подобрено докладване пред ООН на годишната инвентаризация на парникови газове, ангажиране на повече експерти от МОСВ и ИАОС. Изготвена и одобрена беше наредба за реда и начина на организиране на инвентаризациите на парникови газове, актуализира се планът за осигуряване и контрол на качеството на изготвяните инвентаризации. В същото време подготвихме доклад с анализ на причините, довели до отнемане на акредитацията. Изготвен е план за подобряване на Националната система за оценка на емисиите на парникови газове с времеви график, които са представени на секретариата на конвенцията. Следващата седмица очакваме конкретни резултати от тази проверка.
Още от интервюто на „Класа"