„Митничар с 81 имота", разкрива „Стандарт"
Бивш митничар стана лихвар и натрупа 81 имота, прибрани от длъжници. 49-годишният Николай Нинов от Ямбол бе арестуван от полицията вчера. Той раздавал между 2 и 40 хил. лева на хора в затруднение. Парите обаче били получавани срещу заверен договор за покупко-продажба, договорна ипотека или запис на заповед. Който не се издължавал в срок, губел имота си. Лихвите са уговаряни устно, казаха от полицията. Нинов се сдобил с апартаменти и парцели в цялата страна. Той се захванал с лихварство още преди да напусне митническото бюро в Ямбол, където бил старши инспектор до 2006 г. Нинов, който е бивш офицер от противовъздушната отбрана, се спряга за собственик на хотел "Визаж" в Ямбол. За известен период около 2000 г. е зам.-председател на областния съвет на ДПС.
Още от статията на „Стандарт"
„ЕК задейства още три наказателни процедури срещу България", информира от първата си страница „Сега"
Европейската комисия (ЕК) отправи вчера към България второ, последно предупреждение за липсата на либерализация на енергийния пазар, за неспазване на европейското екологично законодателство и на регламентите за обществени поръчки. Следващата стъпка е налагането на глоба, която може да стигне до 10% от оборота на фирми монополисти или на хиляди евро на ден за други нарушители, както и отнасянето на въпроса до съда в Люксембург.
България има два месеца за отговор, в който да докаже, че е отстранила нарушенията.
Страната ни е атакувана, че не е отворила в достатъчна степен вътрешните си пазари за ток и газ и не гарантира на гражданите и фирмите избор и разумни цени. Това означава, че е създала условия потребителите да бъдат жертва на високи цени, диктувани от монополисти.
Процедурата започна през юни миналата година, когато ЕК установи, че НЕК и "Булгаргаз" не предоставят достатъчно информация на търговците на ток и газ и спъват достъпа им до мрежите. Монополизмът е особено забележим в газовия сектор, където "Булгаргаз" претендира, че е резервирал целия капацитет на магистралните газопроводи, управлявани от "Булгартрансгаз".
ЕК установи и че липсва координация между операторите на националните мрежи и държавата за по-доброто разпределяне на капацитета на междудържавните енергийни връзки. Липсата на реверсивни връзки бе причина по време на газовата криза миналата година България да бъде напълно откъсната от доставката на газ. Тогава България успя да купи природен газ от Гърция, но обратен поток не се получи, защото стана едва ден преди синьото гориво от Русия и Украйна да бъде пуснато отново след двуседмично прекъсване.
Освен това в България липсват "прозрачни, прости и евтини процедури за разглеждане на оплакванията на потребителите, което може да доведе до нежелание за ползване на предимствата на единния енергиен пазар".
Още от статията на „Сега"
„Задава се рекордно поскъпване на природния газ", прогнозира от първата си страница „Дневник"
Природният газ ще поскъпне рекордно за последните 5 години - с 29.6%, ако в понеделник Държавната комисия за енергийно и водно регулиране потвърди предложената от самата нея тарифа. В четвъртък тя беше разгледана от Националния съвет за тристранно сътрудничество. "Индустрията ще умре.
Просто нямам коментар. В света няма такава цена на газа, обратното - цените падат", коментира пред "Дневник" Васил Александров, изп. директор на "Агрополихим". "Няма нищо логично в тази държава. Докато има монопол на газовия пазар, положението ще бъде такова", каза Кирил Домусчиев, председател на надзорния съвет на "Биовет Пещера".
"Поскъпването на газа ще ни накара да затворим завода до 2-3 месеца", каза и Пламен Бонев, изп. директор на "Радомир метали". Компанията е собственик на "Радомир метал индъстрийз", чиито работници преди ден заплашиха с поетапна гладна стачка от понеделник, ако тристранният съвет одобри тарифите.
"Поскъпването на природния газ ще е убийствено за икономиката", каза и изп. директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Евгений Иванов. В началото на седмицата организацията поиска методиката, по която се определя цената на природния газ, да се осъвремени и да стане прозрачна.
От началото на 2006 г. досега най-голямото увеличение е било през септември 2008 г. - с 28.83%. За действителното поскъпване стана ясно от обясненията на председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев след края на заседанието на тристранката. Тогава той уточни, че регулаторът предлага 24.9% увеличение на цената, но спрямо неговото решение за тарифата на "Булгаргаз" от 1 април 2010.
Тогава ДКЕВР постанови, че цената на синьото гориво трябва да се увеличи с 10.88% до 458.21 лв. за 1000 куб.м (при поискани 26% от "Булгаргаз"), но министърът на икономиката Трайчо Трайков използва законовото си право да я намали с 5% до 435.30 лв. Така в предлаганите сега от ДКЕВР 564.30 лв. от 1 юли се акумулира и това задържане. Преди дни Трайков предупреди, че няма да се възползва от правото си втори път, и го определи като неподходяща стратегия.
Още от статията на „Дневник"
„Вдигат таксите за студентите слабаци", информира „Монитор" от първата си страница
Слабите студенти да плащат по-високи такси за обучение. Това е едно от предложенията, обсъждани в рамките на дискусия за реформи във финансирането на висшето образование, проведена вчера между представители на просветното министерство, синдикалисти от КНСБ и ректори на университети.
Съществува възможност чрез вътрешни правила за всеки университет да се определят диференцирани такси за конкретната специалност, предложи главният секретар на МОМН Красимир Вълчев. Идеята е всеки вуз сам да определя критериите, според които някои студенти ще плащат повече, а други по-малко. Вълчев подчерта, че при всички положения не трябва да има дискриминация и максималният размер на таксата трябва да се съобрази с наложена горна граница от правителството.
Ректорите предложиха критерия, по който да се различават таксите да е успехът на студентите. „Ако в една специалност учат 100 души, нека ги разделим 50 от тях да са държавна поръчка, а останалата половина да са платено обучение", предложи Пламен Легкоскуп ректор на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий". Според него най-удачно е след края на учебната година да се прави класиране по успех и само по-добрите да са държавна поръчка.
Нов начин на финансиране в системата на висшето образование предложи и ректорът на Техническия университет в София проф. Камен Веселинов. Трябва първо да се направи диференцирано заплащане между университетите с научна и практическа насоченост, смята Веселинов.
Още от статията на „Монитор"
„Токът ще поскъпва със 75% през следващите 20 години", съобщава от първата си страница „Класа", като се позовава на проекта за нова енергийна стратегия
Цената на електроенергията през следващите 20 г. ще се повиши със 75,23% спрямо сегашните нива, сочат данните на проекта за енергийна стратегия, който бе публикуван вчера на електронната страница на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Средната цена на електрическата енергия през 2010 г. е 62,6 евро/мвтч., а през 2030 г. тя ще достигне 109,7 евро/мвтч., пише там. Като основна причина за увеличението се посочва стартът на търговията с вредни емисии, както и строителството на нови ядрени мощности и възобновяеми източници на енергия. За последните ще бъдат давани преференциални цени и след 2015 г., предвижда още документът. От правителството ще стимулират и изграждането на мощности на зелена енергия в бита.
Страната ни ще поиска от ЕС удължаване на работата на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй", а до 2020 г. се планира да бъдат въведени в експлоатация още два 1000 мвт. реактора. До 2030 г. пък ще бъдат изградени нови термоцентрали на въглища, които ще имат технологии за улавяне и съхранение на въглеродния диоксид.
Още от статията на „Класа"
„Всичко купено по време на брак отново ще е обща собственост", предупреждава „Сега" по повод готвените промени в Семейния кодекс
Всичко купено от съпрузите по време на брака, дори и със собствена заплата или хонорари, отново ще е общо имущество. Това е една от предлаганите от Министерството на правосъдието поправки в Семейния кодекс (СК).
Сегашната уредба за преобразуването на личното имущество по време на брак фактически изключва съществуването на семейната имуществена общност, посочват от ведомството на Маргарита Попова. И излиза, че всичко, купено със заплатата на единия съпруг, в един момент ще се окаже негова лична собственост. Така на практика не съществува общо имущество на съпрузите и при евентуален развод няма какво да се дели. С промяната всъщност се възстановява положението от стария Семеен кодекс.
Правосъдното министерство предлага връщането и на още един от старите постулати. Според него разпореждането с общ недвижим имот или с вещно право върху такъв имот, извършено от единия съпруг, ще важи и за другия, ако той не го оспори в шестмесечен срок от узнаването по исков ред. Ако един съпруг даде право на строеж на трето лице и другият съпруг не оспори това до половин година, това ще означава, че той е съгласен на сделката. Предвидено е също така правото да се оспори такова разпореждане да може да бъде упражнено не по-късно от 3 години от извършване му.
Ремонтът идва само 9 месеца след като законът влезе в сила. Правосъдното министерство посочва, че промените се налагат от няколкомесечната практика по прилагането на кодекса и целта е да се избегнат противоречиви решения.
Изменения ще има при процедурата по осиновяване и реда за изплащане на присъдена издръжка от държавата. Предлага се промяна в текстовете за това какво се случва след развод с отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие деца.
Още от статията на „Сега"
„300 хил. братушки се заселват у нас", съобщава „Стандарт"
300 000 руснаци имат имоти у нас. Реалните собственици са около 100 хиляди, а останалите са членове на семействата им. Това съобщи генералният руски консул във Варна Юрий Соловьов. Повечето руски имоти у нас са по Черноморското крайбрежие, но има и купени къщи в Рупите, каза Александър Анисимов, председател на новосъздадената асоциация на рускоезичните собственици на имоти в България "Альоша". Да стане неин почетен член ще бъде поканен Филип Киркоров.
Руската мегазвезда купи 6 луксозни апартамента в тузарския комплекс "Слънчев ден", като два от тях са за бившата му съпруга Алла Пугачова. Новата руска асоциация подготвя списък на некоректните строителни фирми, които не са изпълнили задълженията си към руски купувачи въпреки платените авансово пари за имоти. Вече има 5 сигнала за потърпевши от фалирали заради кризата компании, посочи Анисимов.
У нас инвестират представители на средната класа в Русия, свързани с добива и производство на нефт. Тяхното състояние се повишава заради растящите цени на черното злато през последните 6 години. От май до октомври цели семейства живеят в страната, а след пенсионирането си много от тях остават завинаги тук. България е рай за руските пенсионери.
Още от статията на „Стандарт"
„Строителството се раздвижва от 2011 г.", прогнозира „монитор", като се позовава на информация от строителната камара
Очакванията на българските строители са отрасълът да започне да се съживява през следващата година. Това стана ясно на проведената вчера годишна конференция на Камарата на строителите в България (КСБ).
Според новоизбрания с голямо мнозинство нов председател на камарата инж. Светослав Глосов надеждата за съживяване е свързана главно с усвояването на средствата от еврофондовете и реализацията на големите инфраструктурни проекти.
Засега не очакваме големи вложения от частни инвеститори, прогнозира той. За това трябва бързо да се намери начин да се изготвят качествени проекти, които успешно да кандидатстват за финансиране от еврофондовете, каза Глосов.
До края на годината очакваме обемът на строителството да е около 11 млрд. лв., което е с 5 милиарда по-малко в сравнение с 2009 г., каза още Глосов. Разчитайки на парите от ЕС може за 2-3 години да успеем да се върнем на нивото в отрасъла от 2009 г., прогнозира новият председател на КСБ.
Във времената на бум на жилищното строителство много фирми се регистрираха само за да изградят една кооперация, каза Иван Бойков, изпълнителен директор на КСБ. И повечето от тях вече ги няма на пазара. Остават само тези с по-разностранна дейност, а не само занимаващите се с жилищно строителство. Нормално е в условията на криза да има спад и броят на строителните предприемачи да спада.
Допреди 2-3 години бяха регистрирани 6000 фирми в строителството, което за страна като България бе твърде много, добави той.
От КСБ прогнозираха, че до края на годината от официалния регистър ще отпаднат още 1500 фирми, а догодина - други 1000. На конференцията вчера бе прието решението да се диференцира таксата, която фирми от КСБ плащат всяка година за потвърждаване на мястото си в регистъра.
Още от статията на „Монитор"
„Субсидията за "зелени" професии се отлага", информира „Дневник"
Дейностите по управление на отпадъците като рециклирането, производствата, свързани с възобновяема енергия и енергийна ефективност, са сред "зелените" работни места, които държавата ще субсидира, съобщи министърът на околната среда Нона Караджова.
Държавната подкрепа за работодателите в сферите, свързани с екологията, е предвидена в законопроекта за насърчаване на заетостта, внесен от правителството в парламента. Според предложенията работодател, който назначи на "зелено" място човек, който поне шест месеца е бил без работа, една година ще може да получава субсидия от държавата.
Очаква се тя да е минималната работна заплата - 240 лв., плюс осигуровките. Отделно собственикът на фирмата може да плаща каквато заплата прецени на новия служител.
Пълният списък длъжности в графата "зелени" все още не е уточнен, обясни Караджова. Той трябва да бъде подготвен и разписан от министрите на околната среда и на труда. Законопроектът още не е минал първо четене в парламента.
Още от статията на „Дневник"
„Икономиката ни се свива с 1% през 2010 г., расте с 6% през 2012 г.", прогнозира „Класа", като се позовава на доклад на консултантска компания Ernst & Young
Икономиката на България ще отчете отрицателен растеж от 1% тази година, сочат данни от тримесечния доклад на консултантска компания Ernst & Young. За 2011 г. прогнозата е за скромен ръст от 3,6%, преди да се реализира по-силен икономически растеж от около 6% през 2012 г. Съществува по-висок риск заради по-строгата фискална политика, която ще последва заради бюджетния дефицит, пише още в доклада. Дупката в хазната ще приближи 5% от БВП в сравнение с първоначално заложената цел от 0,7%, припомнят експертите. Това ще потиска ръста на БВП, особено като се вземат предвид проблемите в другите части на Европа.
От Ernst & Young уточняват, че частното потребление в страната остава много слабо, като намалява с 6,8% на годишна база през първото тримесечие на 2010 г., безработицата нараства до 10% и доверието на потребителите намалява. И независимо от признаците на леко подобрение в бизнес настроенията, инвестициите през първото тримесечие са с 15,8% надолу в сравнение с предишната година, допълват от компанията.
Очакванията на правителството страната да се присъедини към ERM-II през 2011 г., а влизането в еврозоната да стане 2012 г. според Ernst & Young не са реалистични. По-реалистична дата за приемане на еврото е 2014 г. В същото време непосредствената заплаха от фалити в еврозоната може да е преминала, но кризата далеч не е свършила. Прогнозата за икономическия ръст на региона е ревизирана надолу, до 0,8% през тази година и 1,3% за 2011 г.
Марк Оту, управляващ партньор на Ernst & Young за Европа, Близкия изток, Индия и Африка, коментира, че кризата на държавните дългове вече е засегнала сериозно и без това крехката икономика на еврозоната.
Още от статията на „Класа"
„Нов закон ще свали държавните такси", информира „Сега"
Спазването на правилата излиза все по-солено на бизнеса в България, а поредно правителство обещава да подобри положението. Вчера министърът на икономиката Трайчо Трайков представи Програмата за по-добро регулиране 2010 -2013 г., която предвижда отпадане на лицензи и регистрации, облекчаване на процедури, изместване на обслужването към интернет и др.
Документът визира и решително сваляне на таксите, с които министерства, агенции, комисии, общини и съдилища тормозят бизнеса. Трайков смята да наложи ред в начина, по който се изчисляват държавните такси. Това ще стане с напълно нов закон. Сега единна методика няма и всяко звено в държавната машина си формира тарифите, както реши.
Според бюджет 2010 държавата, общините и съдебната власт ще съберат от фирми и граждани близо 1.6 млрд. лева под формата на такси, изчисли Институтът за пазарна икономика. В сумата влизат 740 млн. лв. държавни, 734 млн. лв. общински 82 млн. лева съдебни такси. Сега бюджетът е на ремонт в парламента и се предлага леко намаление - залагат се например 682 млн. лева от държавни такси вместо планираните по-рано 740 млн. лв. приходи За сравнение очакваната сума от корпоративния данък тази година е 1.3 млрд. лева.
Още от статията на „Сега"
„Натискаме тока, докато българите забогатеят", казва в интервю за „Стандарт" министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков
Г-н Трайков, докога цената на газа, тока и парното ще се определя от политически и социални аргументи?
- Докато доходите на хората са такива, че плащането на сметки е голяма част от тях.
Значи няма скоро да се откажем от държавната регулация на цените?
- Това е основата на една истинска икономическа политика. Една дългосрочна политика не е свързана с това токът да е евтин. Тя е свързана с качествени инвестиции и работни места, които дават голяма добавена стойност и големи доходи. И това е акцентът в анализа на българската икономика, който представих в сряда в МС. Качествени работни места не се създават от правителството, а от образованието, от цялата социална тъкан в едно общество.
След като тези дни от одитните доклади на ЕРП-тата излязоха сумите, които те плащат за консултации, има ли опасност в Енергото да се повтори Вальо Топлото, който похарчи милиони за джакузи и яхти?
- Според мен аналогията е напълно неуместна. Много е добре всичко, което има отношение към ценообразуването и към дейността на дружествата и е от обществен интерес, да бъде прозрачно. То трябва да е прозрачно по цялата верига. За да знаят хората какво влиза в цената.
А как ще стане това?
- Не съм сигурен, че има начин, по който това да стане пределно ясно. Има технически начин - вадиш формулата и обясняваш кое какво означава и кое влиза вътре. Но това малко хора го разбират. Всяко общество има система от институции, на които се доверява.
Но точно тези институции са последните, на които българинът има доверие. Как това ще се промени?
- Може да се промени, когато регулаторът спечели доверието и на потребителите, и на компаниите с ясна методология и най-важното - с последователното й спазване. Защото досега всичко е основано на полуспазване на правилата.
Обявихте, че ще смените хората от регулатора. Кога?
- Промените са неминуеми. На второ четене в икономическата комисия се гледат промени в Закона за енергетиката. Един от основните елементи е намаляването на числеността на ДКЕВР на 7 членове от сегашните 13.
Изцяло нови 7 души ли ще бъдат избрани?
- Всички членове на комисията, с изключение на председателя, ще бъдат освободени. Ще решим дали някои от тях ще бъдат наново назначени.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Край на принудителното пенсиониране", казва в интервю за „Монитор" Христина Митрева, управител на Националния осигурителен институт
Г-жо Митрева, това ли е най-приемливият вариант за пенсионна реформа увеличаване на осигурителния стаж с 3 години и за двата пола?
За България това е най-безболезненият вариант. Все пак е непопулярна мярка, която не очакваме да бъде подкрепена от всички. Жените, които сега се пенсионират, имат стаж 35 години и 8 месеца, а мъжете 38 години и 5 месеца. Статистиката показва, че хората, които излизат от трудовия пазар, имат по-висок стаж от изискуемия сега 34 години за дамите и 37 за силния пол. И при увеличаване на осигурителния стаж ще остане опцията хората да излизат в заслужен отдих на 65 години само ако не отговарят на условията за възраст и за този стаж. Отказахме се от варианта да увеличим възрастта и за двата пола на 65 години. В този случай трябва да се отчита и здравословното състояние на българите, както и условията на труд, които все още са далеч от европейските. И в момента около 200 000 пенсионери работят по трудови договори.
Ще има ли някакъв преходен период, или промяната влиза в сила от 1 юли 2011 година? Работодатели предлагат да има гратисен период до 2015 г., за да могат хората да преценят кога да се пенсионират?
Преходният период обезсмисля мярката, която според мен трябва да се въведе от 1 юли догодина. Дефицитът във фонд пенсии надхвърля 2,1 млрд. лв. Участието на държавата като трети осигурител, който покрива определени плащания, които не са свързани с осигурителни вноски, вече гони сумата от 2,3 млрд. лв. Или това е около 4,6 млрд. лв. Около 60% от разходите за пенсии вече се плащат чрез данъците, а не чрез осигурителните вноски. Това означава, че пенсионният модел се промени. В началото идеята беше разходите да се покриват от социално-осигурителни вноски. Имаше години, в които дефицитът беше 83 до 100 милиона лева, вече стигнахме до 2,1 млрд. лева. Политиките за намаляване на вноските, по-бързото увеличаване на разходите, без да има балансиране в приходната част, доведе до този голям дефицит.
Кризата ли наложи замразяване на пенсиите през тази година?
Да, единствено и само кризата. До 2009-а не е имало година, в която да не е имало увеличение на пенсиите. Миналата година това стана на три пъти от 1 януари, 1 април и 1юли. Кризата обаче притиска не само България. В 14 членки на общността се направи актуализация на бюджетите до момента, актуализация на бюджетите на осигурителните институции. Много страни дори орязаха пенсии и заплати.
Как смятате да запушите пробойните, през които изтичат средства от НОИ чрез фалшиви болнични например?
Контролът при нас е последващ, ето защо ние настояваме той да е превантивен. Единият от начините е персоналният регистър на осигурителите и осигурените лица, както и регистърът на трудовите договори да се върнат в НОИ. На базата на информацията от тези регистри произтичат и правата за болнични, за майчинство, за пенсии. Злоупотребите при болничните до голяма степен се дължат на това, че не можем да упражняваме ефективен контрол върху органите на медицинските експертизи, защото контролът се извършва от здравната каса или от регионалните центрове по здравеопазване, тоест в Министерството на здравеопазването. Ако искаме да се предпазим от такива нарушения, трябва всички институции да обединят усилията си, да се обменя информация още на входа. Вече сме започнали да затягаме режима.
Още от интервюто на „Монитор"
„На дневен ред след актуализацията на бюджета са одитните закони", казва в интервю за „Класа" Димитър Главчев, заместник-председател на бюджетната комисия в парламента
Г-н Главчев, какво ще се промени в параметрите на актуализирания бюджет за 2010 г. между първото и второто четене в парламента?
- В момента текат преговори с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), за да се приемат техните предложения за категоризация на общините, така че подходът при съкращаване на разходите да е диференциран.
Направен ли е анализ колко от общо 264-те български общини ще бъдат „пожалени" от 15% съкращаване на републиканските субсидии?
- Не ми се ще да се ангажирам с конкретни цифри, защото преговорите все още продължават. Има няколко дни още, за да се внесат предложенията в бюджетната комисия.
Ще се съобразите ли с искането на Синята коалиция да бъдат разписани по пера как ще се харчат 1,2 млрд лв. от фискалния резерв?
- Коментираме това предложение, но технически нещата стоят така, че конкретните разходи се определят в постановление на Министерския съвет. Вярвам, че партньорите ни от Синята коалиция ще се убедят в нашата откровеност и че парите ще се харчат така, както е посочено в мотивите, т.е. 660 млн. лв. са за разходи, възникнали в предходен период и поети от предишното правителство, 180 млн. лв. за инфраструктурни проекти с национално значение. Други 142 млн. са за социални разходи, под условието, поставено от вицепремиера Дянков, че това ще се случи след реформи в социалното министерство, каквото условие той постави и за 220 млн.лв., които ще се отпуснат за здравната каса. Парите, предназначени за тютюнопроизводителите, са 116 млн. лв. и 45 млн. лв. за Национална компания „Железопътна инфраструктура".
В крайна сметка кабинетът ще има окончателната дума за вето над парите?
- Да, и той ще потвърди това, което е записано в мотивите на предложението за изменение на Закона за държавния бюджет за 2010 г.
Защо от Синята коалиция се опасяват, че парите може да се харчат непрозрачно?
- Те са в правото си да имат опасения, но в хода на разговорите, които водим, смятам, че проявяват разбиране и няма да има проблем с подкрепата им на второ четене на актуализирания бюджет. Мисля, че досега сме доказали с действията си, че харчим парите по предназначението им и спазваме поетите ангажименти.
От много страни упрекват кабинета, че не направи всички възможни съкращения на публичните разходи. Как ще убедите обществото, че правите необходимото в тази посока?
- При откриването на дебатите за първо четене на актуализацията на бюджета в пленарна зала аз аргументирах забавянето на реформите с аргумента, че това е процес. А той продължава повече от 20 г. с променлив успех в България. От друга страна, причината е нежеланието на мнозина да се промени статуквото. В продължение на 20 г. те са акумулирали сериозен ресурс и сега го влагат, за да не се изгубят позициите си. Ние полагаме усилията, които са възможни, за да прокараме реформи и приемаме помощ от всеки, който иска те да се случат.
Още от интервюто на „Класа"