„Обраха президента" е водещото заглавие на „Стандарт"
Нагли апаши обраха апартамента на президента Петър Стоянов в София. Обирът на ул. "Кузман Шапкарев" станал през почивните дни, но за него се разбра едва вчера, навръх рождения ден на бившия държавен глава. От къщата липсват два маркови часовника Raymond Weil, подарени му за мъж на годината. Откраднати са бижута на съпругата му Антонина, както и златни монети, купувани за децата им. "Добре, че не са им взели позлатените полилеи", коментираха комшийки. Крадците са нахлули, докато Стоянов откриваше във Виена новата си фондация "Център за глобален диалог и сътрудничество".
Още от статията на „Стандарт"

„500 000 неграмотни българи обричат пазара на труда на катастрофа", предупреждава от първата си страница „Сега"
Трагичното състояние на пазара на труда не само няма да бъде преодоляно, но и ще се задълбочава. В следващите 10-15 години на него ще излязат още 250 000 българи без образование, без квалификация и с изключително лош здравен статус.

"За 20-те години на прехода половин милион деца са напуснали преждевременно училище, а 1/3 от тях не са завършили дори основно образование," предупреди вчера председателят на Икономическия и социален съвет Лалко Дулевски, позовавайки се на ново изследване на демографската ситуация на България. 250 000 от тези деца вече са във възраст за работа и кризата показа абсолютната им невъзможност да намерят място на пазара на труда. Останалите 250 000 ще стъпят на пазара в период до 10-15 години. В данните не влизат учениците, напуснали страната с родителите си.

Бизнесът непрекъснато се оплаква от липса на подготвени кадри. Това е особено видно в строителството и големите инфраструктурни проекти.

Заетостта сред хората без образование у нас е значително по-ниска, отколкото в ЕС. По-малко от половината неграмотни българи между 20 и 64 г. работят, докато за съюза този показател е с 13.4% по-висок. В същото време висшистите у нас си намират работа по-лесно от тези в общността, защото заетостта сред тях е 83.3% при средна за Евросъюза 82.4%.
Още от статията на „Сега"

„Инвеститори в енергия от слънце се отказват, може да съдят България", обобщава от първата си страница „Класа"
Заради планираното намаление с над 30% на цените на тока от слънце инвеститорите във фотоволтаици се отказват от проектите си у нас. Южнокорейската компания RES Technology може да заведе и съдебен иск срещу страната ни заради изменения на обстоятелствата на инвестицията си. Корейската банка за развитие ни предупреди, че не приема промяната в приходите за финансирането на проекта ни, обясни вчера Йон Кю-хан, изпълнителен директор на RES Technology, по време на публичното обсъждане на цените в ДКЕВР. Компанията, заедно с дружеството SDN, вече е инвестирала 100 млн. евро в проекта си за фотоволтаичен парк край великотърновското село Самоводене. От дружеството планираха паркът им да бъде с мощност 42 мвт и да вложат 150 млн. евро в него.

Заради отказа на Корейската банка за развитие да отпусне средствата, вече сме спрели всичките си поръчки, а се планираше до 5 месеца да завършим обекта, обясни Кю-хан. По думите му новият Закон за енергията от възобновяеми източници рязко намали тарифите с 44%, което може да доведе до фалит на инвеститорите. „Ако законът и цената на тока от фотоволтаици останат такива, най-големият инвестиционен спор между българското и южнокорейското правителство ще започне от това", добави Кю-хан.
Още от статията на „Класа"

„Режат болниците от доплащане за ин витро", четем от първа страница на „Монитор"
Пациентите, чиито процедури ин витро се финансират от Фонда за асистирана репродукция, няма да доплащат в болниците. Това реши правителството вчера, като прие промени в Постановление 25.

В момента лечебните заведения могат да получат до 5000 лв. за три опита за оплождане на пациент от фонда. Често обаче за процедурите се ползват по-скъпи медикаменти, за които хората са карани да си доплащат.

С промените ще се спре практиката болниците да искат допълнителни средства от пациентите, коментираха от здравното министерство. Ако някое лечебно заведение иска повече от 5000 лв. за трите процедури, няма да има право да работи с фонда. При три неуспешни опита и желание за четвърти опит процедурите ин витро се заплащат от гражданите, обясниха от ведомството.

Поне веднъж годишно ще се провеждат планови проверки на дейността на лечебните заведения, които работят с фонда, реши правителството. Целта е да се защитят максимално правата на пациентите, да се повиши контролът над работата на клиниките и да се постигне по-ефективно изразходване на обществените средства.
Още от статията на „Монитор"

„Български държавен стандарт: 1/2 от поръчките с нарушения", обобщава от първата си страница „Дневник"
И през 2010 г. над половината от обществените поръчки, проверени от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са с нарушения (58%), показва докладът на ведомството приет от правителството днес. През 2009 г. с нарушения са били 61% от процедурите на държавния сектор, през 2008г. - 52 %.

Докладът на агенцията е въз основа на констатациите при проверката на 34 % от подадените сигнали. Причината е в недостъчния брой на инспекторите - 110 за цялата страна.

Рязък скок в заобикалянето на закона е регистриран в министерствата, което се дължи и на повечето проверени процедури - над 100, при едва 14 през 2009 г. Министерствата са допуснали нарушения в обществените поръчки за 346.2 млн. лева през 2010 г., което е десет пъти по-голяма сума в сравнение с 2009 г. (32.5  млн. лв).

Най-тежкото нарушение е непровеждането на конкурси, изисквани по закон - през 2010 г. по този начин са възложени поръчки за 72 млн. лева (при 71.6 млн. лв. през 2009 г.). Сред общините първенец по заобикалянето на закона е София, следвана от Пловдив и Бургас.

"За съжаление тенденцията най-вероятно ще продължи, защото и новият закон за обществените поръчки не предвижда да се увеличи превантивният контрол, който в момента липсва", коментира зам.- председателят на Българската стопанска камара Камен Колев.
Още от статията на „Дневник"

„Избори наесен „3 в 1", извежда „Монитор" в заглавие вариантът, който премиера Борисов не изключва
Изборите за президент и за местна власт през октомври може да бъдат съчетани и с предсрочен парламентарен вот. Такава развръзка не изключи премиерът Бойко Борисов в коментар на кризата във взаимоотношенията между ГЕРБ и „Атака". До изострянето на отношенията се стигна след мелето пред джамията „Баня башъ" на пъпа на столицата и боя в студиото на БНР между Волен Сидеров и Корман Исмаилов.

От ГЕРБ се разграничиха категорично от действията на „Атака", а Сидеров постави под въпрос подкрепата на партията му към кабинета. Веднага след като Борисов очерта варианта за избори „3 в 1" в ефира на bTV, от опозицията взеха да тръбят, че не се притесняват ни най-малко от евентуални предсрочни избори наесен.

Премиерът напомни, че Волен Сидеров категорично е подкрепил управляващите, за да остане тройната коалиция извън властта. Сега това, което правят обаче, наливат вода в двете мелници и на ДПС, и на „Атака". И пак е срещу нас, възмути се министър-председателят. Въпреки че не изключи провеждането на предсрочни парламентарни избори, според премиера правителството може да разчита на достатъчна подкрепа в Народното събрание, дори „Атака" да мине в опозиция. Ние имаме достатъчно подкрепа и от независимите депутати, предполагам, и от други политически партии, от които единични депутати ще проявят здрав разум, напомни Бойко Борисов.
Още от статията на „Монитор"

„Съмнителни фирми получавали европари за магистралите ни", информира „Сега"
Да не се отпускат европейски средства за съмнителни фирми, избрани да строят магистрали в България, призова Асоциацията на данъкоплатците в Европа. Само преди повече от година тя връчи годишната си награда "Бронзов бик" на премиера Бойко Борисов за данъчни реформи и борба с корупцията.

Сега оттам критикуват начина на сключването договорите за отпуснатите 1,5 млрд. евро от Евросъюза за магистралите у нас и настояват българското правителство да преразгледа правилата за сключване на договорите. "Не трябва повече да толерираме дълги периоди за изграждане, ниско качество и договори с консорциуми, свързани с организираната престъпност", смята президентът на организацията Ролф ван Хохенхау. Той се позова на циркулираща в интернет информация, че консорциумът, който строи магистрала "Марица", е свързан с организираната престъпност. Според него строителят е предложил нереално ниска цена, за която експерти са казали, че не съответства на разходите за изграждане на каквато и да е магистрала.
Още от статията на „Сега"

„Кака и братко влизат в "Петрол", разкрива „Стандарт"
Брат и сестра на по-малко от 30 години вече са сред собствениците на една от най-големите вериги бензиностанции у нас - "Петрол" АД. Купувачът на близо половината от акциите на компанията - 41,85%, е фирмата "Вянд Ойл", чиито собственици са 27-годишният Николай Петров и кака му Димитринка Петрова, която е на 29 г. Двамата си поделят по 50% от капитала на фирмата, който е 5000 лв., показва справка в Централния депозитар. В същото време обаче за акциите на "Петрол" новите собственици са платили близо 60 млн. лв. Това напомня на сделката с продажба на активите на "Кремиковци" на 26-годишен младеж, който извади над 300 млн. лв. за неработещия металургичен комбинат. Прави впечатление също и че сделката за 45,719 млн. акции на "Петрол" АД е сключена при цена от 1,30 лв. за акция. Последната преди тази сделка с ценни книжа на компанията се е случила при цена от 5,99 лв. на акция. Според "Петрол" АД продажбата е с цел привличане на свеж капитал в компанията. Става въпрос за т.нар. РЕПО сделка, която представлява привличане на краткосрочен заем срещу отдаване на акции като залог. След известно време продадените акции ще бъдат изкупени обратно, казаха още от "Петрол". Това обаче не става ясно от думите на един от собствениците на "Вянд Ойл" Николай Петров.
Още от статията на „Стандарт"

„Тютюнопроизводство на буксир", обобщава „Дневник"
Повече от 20 години преход тютюнопроизводството остава един от най-спорните сектори на българското земеделие. За това време нито едно правителство не успя до го отбие от държавната хранилка и всяка година субсидиите за него са десетки милиони левове, а получателите са основно гласоподаватели на ДПС.

Важността на сектора отново излезе на дневен ред, след като в началото на май официално беше обявено, че цигареният холдинг "Булгартабак" ще се продава на компания... със "сериозни намерения" в изкупуването на тютюни за следващите пет години.

Агенцията за приватизация е записала в документацията за продажбата на "Булгартабак", че 60 на сто от оценката на бъдещия купувач ще зависи от ангажиментите му към тютюнопроизводството, въпреки че в момента компанията купува едва около 10-12% от произведения в страната тютюн, за да го преработва. Почти целият остатък се изнася предимно за страни от Близкия и Средния изток, тъй като не отговаря напълно на европейските стандарти.

Заетите в бранша очаквано одобряват това условие, но бъдещето им остава несигурно, тъй като Европейският съюз забранява финансирането на тютюнопроизводството като държавна помощ. Правителството получи отказ от Брюксел за изплащане на субсидии за сектора, но му беше разрешено да подпомага финансово производители, които искат да сменят отглежданите култури.

В резултат на това секторът ще получи от държавата общо 143 млн. лева - 70 млн. през тази и 73 млн. през 2012 г. Не е ясно дали ще последват санкции, ако получателите на тази финансова помощ не са сменили тютюна с друга култура или не са се насочили към друг поминък.
Още от статията на „Дневник"

„Търсят се дипломати икономисти", съобщава „Класа"
България има нужда от икономисти, които да заемат дипломатически постове. Това заяви пред журналисти вчера министърът на външните работи Николай Младенов по повод одобрените от Министерския съвет промени в Закона за дипломатическата служба. „Целта на този законопроект е да открие пътя за модернизация на МВнР както по отношение на кариерното развитие на дипломатите, които работят в него, така и по отношение на вземането на решения и правенето на външна политика", заяви първият ни дипломат. По думите му ще се въведат европейските практики да се набират кандидати за определени длъжности с конкурс, в който се искат определени знания. Затова сред избраните 9 генерални консули ставало дума „за хора с икономически профил, които могат да стимулират бизнеса", коментира още министър Младенов.

Предвижда се възможността за назначаване на извънредни „дистанционни" посланици със седалище в София, както и да се отварят задгранични представителства съвместно с други държави, основно от ЕС. Обмисля се и възможността да се командироват служители на МВнР в страни от ОНД, Балканите, Близкия изток. Определени длъжности в министерството вече няма да могат да бъдат заемани от хора, свързани с бившата „Държавна сигурност".
Още от статията на „Класа"