На пазара цари несигурност относно решенията на Федералния резерв по основната фондова лихва в САЩ. Спадането на долара до рекордни дъна спрямо евро означава, че инвеститорите залагат на понижаване на лихвата в сряда.
Вчера обаче WSJ смути доброто настроение със статия, твърдяща че по-ниските лихви не са сигурно нещо. И други анализатори изтъкват, че решението за понижаване на лихвата не е най-удачно при спиралообразно нарастващи цени на петрола.
Докато стане ясно обаче по-късно през деня решението на Фед, инвеститорите гледат в седмичните запаси на САЩ, които са се повишили с 600,000 барела. Освен това сезонът е на понижено търсене, а до четвъртък се очаква възстановяване на пълноценното производство в Мексико.
В момента фючърсите на брента се търгуват на $86.18 за барел, американският лек суров петрол струва $89.34, спрямо рекорда в понеделник има 3.4% понижение.
Financial Times посочва, че спадът в цената на петрола започнал във вторник е свързан с това, че Goldman Sachs, най-агресивна на Уолстрийт към тръговските стоки, даде отрицателна краткосрочна перспектива на петрола.
Банката е препоръчала на инвеститорите си да излязат с печалбите си, след рекорда в понеделник. Досега Goldman са правили впечатление с прогнози за завишени цени на търговските стоки, включително и прогнозиран през 2005 супер-пик на петрола от $105 за барел.
Прогнозата на специалист от Goldman Sachs е спад до $80 за барел през първата четвърт на 2008. Но цените все още могат да направят рали до $100 за барел като следствие на слабия американски долар, политически напрежения, Близкия Изток, слаби запаси, затруднен добив и всички останали фактори, за които се счита, че влияят на цената на петрола.
"Не казваме, че тук е таванът, просто вземете си печалбите". Goldman все още са на мнение, че през четвъртото тримесечие на 2008 петролът ще струва $95 за барел. Lehman Brothers прогнозират $76 за барел за първото тримесечие на 2008.
Президентът на ОПЕК е „загрижен за високите цени на петрола" и посочва, че $90 за барел не са в техен интерес. „Ако пазарът се нуждае от петрол, ще го произведем". САЩ и Китай, първиявт и вторият потребители на петрол в света, наскоро поискаха от картела увеличаване на производството, защото пазарът е „фундаментално оскъден".