Всяка година корупционният оборот в Русия възлиза на около 300 млрд. долара. Данните са предоставени от фонда ИНДЕМ и са цитирани от „Взгляд". Тази „най-консервативна оценка" по думите на президента на фонда е близо една трета от годишния БВП на Русия и се равнява примерно на годишния БВП на Саудитска Арабия.

През последните години корупцията в Русия неотклонно е нараствала - убеден е авторът на данните. Цялостни изследвания на руската корупция не се правят особено често, тъй като са „скъпо удоволствие" - последното проучване е било направено през 2005 г. Обаче текущите данни показвали, че оттогава в Русия „корупцията е продължила да нараства в благоприятни за нея условия".

Трудно е да се каже коя точно сфера е най-корупционна. Според ИНДЕМ, най-значителен е делът на корупцията в изпълнителната власт. Сред другите, принципът бил прост - където има повече пари, там и корупцията е по-голяма.

Според Transparency International, Русия заема през 2007 г. 143-то място от 179 държави по ниво на корупция, тоест Русия е 36тата по най-висока корупция страна в света и дели място с Гамбия и Индонезия при бал 2.3. Най-почтената държава е Дания, получила 9,4 бала. Най-зле е Сомалия с 1.4 бал.

С бал 4.1 България е на 64-та позиция, но предвид разкритията на 2008 г., с пълно основание можем да считаме, че изследването на Transparency International за 2007 г. ни е пощадило.

Корупцията пряко уврежда не само демократичните структури, а и международната икономическа конкурентноспособност на една държава.  

В рамките на изследванията за Русия се разбира, че руснаците най-често дават подкупи на правоохранителните органи, в образованието и медицината. В понеделник пресслужбата на Кремъл съобщи, че президентът Дмитрий Медведев е подписал указ „За мерките за противодействие на корупцията".