„Само за година: Спестихме 4 милиарда", четем от първата страница на „Стандарт"
Над 4 млрд. лв. спестиха гражданите и фирмите само за една година. От тях депозитите на хората са 2,8 млрд. лв., а фирмите са скътали 1,2 млрд. лв. Явно българинът вкарва и последната си стотинка в банки вместо да я похарчи, коментират банкери. Те обясняват резкия скок на депозитите с изгодните лихви и сигурността, която дават трезорите. През последните години цените на имотите падат, а родната фондова борса не гарантира печалби за инвеститорите. Затова най-сигурното вложение са депозитите. Спестяванията на хората в банките се увеличиха с 11% за година и в края на юни са 28,4 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Фирмите държат в трезорите още над 13 млрд. лв., които за година са нараснали с 10%. Средната класа крепи банковата система. Депозитите на суми между 10 хил. и 20 хил. лв. са само 336 хиляди, но общата сума по тях е над 4,6 млрд. лв.
Още по темата от „Стандарт"

„Шефове на губещи общински фирми си раздават премиерски заплати", разкрива от първата си страница „Сега"
Забраната на премиера Бойко Борисов никой в държавата да не взема повече от него остава нечута в управляваната от ГЕРБ Столична община. В управлението на общинските фирми в София възнагражденията стигат почти до 4000 лв., показва справка за 20-те дружества, с която "Сега" разполага.

В някои губещи и потънали в дългове дружества директорите и членовете на управителния съвет дори си увеличават заплатите, при това до три пъти - безпрецедентен скок за държавния и общински сектор, показват данните, които са за 2010 г. и първите три месеца на 2011 г. Противно на логиката пък в някои от определяните като "отличници" в общинската икономика фирми има намаление на възнагражденията.

Значителен ръст на заплатите има в емблематичната "Софийски имоти" - от 1706 лв. в началото на м.г. на 2433 лв. за т.г. Висока е и средната заплата на 38-те работещи във фирмата - 1102 лв. Фирмата няма съществено подобрение във финансовите резултати и дължи дивидент на общината в размер на повече от 700 000 лв. Затова наскоро общинският съвет отказа да освободи от отговорност управата на дружеството, пословично с лошото стопанисване на общинското имущество. Отгоре на това то не е платило и 553 000 лв. данъци и такси.

Скандален е случаят и с "Галатея", която стопанисва ученическите лагери. Тя от години трупа загуби и е неефективна, но това не пречи заплатите на ръководството й да са се увеличили три пъти за година. През първото тримесечие на 2010 г. тримата членове на управата на "Галатея" са вземали средно по 600 лв. на месец.
Още от статията на „Сега"

„И ВАС потвърди зависимостта на икономиката от "Лукойл", обобщава от първата си страница „Дневник"
Върховният административен съд (ВАС) разреши на "Лукойл Нефтохим" да работи, докато приключат споровете му с Агенция "Митници". Очаква се делата да се проточат поне края на годината.

Мотивите на съда отново потвърдиха господстващото положение на бургаската рафинерия и зависимостта на българската икономика както от нея, така и от основния й търговски партньор "Лукойл България" (двете са собственост на едно и също дружество - бел.ред.).

В мотивите си как може да бъде застрашен въздушният и железопътният транспорт магистратите разсъждават дори за липсата на други доставчици на авиационно гориво.

Стана ясно за първи път и какви претенции би имала "Лукойл България" към "Лукойл Нефтохим" за пропуснати ползи и загуби, ако рафинерията не работеше. Фирмата ги и е изчислила на 70 400 000 лв. месечно.

Рискът руската компания да съди държавата за щети и нереализирани продажби заради отнетите лицензи натежа и преди седмица, когато митниците решиха, че "Нефтохим" може да продължи да работи до произнасянето на ВАС.
Още от статията на „Дневник"

„И Върховният съд подкрепи "ЛУКойл" срещу митниците", информира „Сега"
Върховният административен съд потвърди вчера определението на софийските си колеги, че "ЛУКойл Нефтохим" трябва да продължи да работи нормално, въпреки че е нарушител и не е монтирал задължителните датчици за контрол на горивата. ВАС отхвърли жалбата, в която Агенция "Митници" обяснява защо е важно заповедите на директора Ваньо Танов за отнемане на лицензите да са приведени в действие.

От решението на ВАС на практика излиза, че в България няма пазарна икономика, че групата "ЛУКойл" е незаменим доставчик и че ако рафинерията не работи, цели отрасли ще закъсат. "Ако отнемането на лицензите остане в сила, това би засегнало в значителна степен основни отрасли на икономиката като железопътен, въздушен и автомобилен транспорт", пише в мотивите си тричленният съдебен състав, като цитира различни договори на "ЛУКойл България" и "ЛУКойл Ейвиейшън", които са дистрибутори на горивата на "ЛУКойл Нефтохим". Съдът приема аргумента на митниците, че има и други фирми освен "ЛУКойл Ейвиейшън", лицензирани да продават авиационни горива, но разсъждава, че те били само хипотетични доставчици, и като доказателство посочва, че правителството освободило авиогориво от държавния резерв.

Вчерашното определение на ВАС има отношение само към въпроса дали заповедите на Танов за отнемане на лицензите да са в сила, докато трае същинският спор - за нарушението на "ЛУКойл Нефтохим".
Още от статията на „Сега"

„Хотелите по света свалят наполовина цените онлайн", съобщава от първата си страница „Класа"
Пет- и четиризвездни хотели по цял свят предлагат много изгодни сделки в разгара на лятото, показа проучване на „Класа". Те обявяват намаления от цените на рецепция на половин цена, а в други случаи, например за резервация през август, предлагат от 20 до 60% по-ниски цени. Тази политика е присъща за по-висока категория хотели - четири и пет звезди, бизнес хотели, както и заведенията в по-големите градове по всички дестинации. Част от добрите оферти са цени наполовина, валидни за резервации до 72 часа, информира сайтът hotels.com.

Хотели в Лисабон пускат оферта от 74 евро за нощувка, но тя е в сила, ако останете за две нощи, други режат цената от 246 евро на 123 евро. В Истанбул независимо от престоя си в Alkoclar Keban Hotel получавате цена от 65 евро за човек на нощувка, Prestige Hotel пък предлага цена дори от 60 евро за нощувка. В Малта тризвездни хотели предлагат нощувки вместо за 100 за 50 евро на човек. В Пукет, Тайланд, цените започват от 19 евро. В някои обекти изискването е да останете две нощувки, за да спестите. Предложенията за изгодни цени са най-много в хотелите в САЩ, Тайланд, Китай, Франция, Германия, Португалия, Турция, Виетнам.

Практиката на тези хотели да обявяват оферти на половин цена се дължи на стремежа им да запълнят свободните места за кратко време - понякога дори за 24 часа. Те могат да бъдат резервирани най-вече от бизнесмени или хора, които организират бизнес пътуване и са сигурни в него.

В повечето случаи, след като се направи такава резервация, ако клиентът реши да я анулира, парите не се връщат, затова е рисково за клиентите, коментира за „Класа" Мариела Узунова от сайта за онлайн резервации TravelStoreMaker.com. Българските им колеги не правят чак такива намаления.
Още от статията на „Класа"

"Баш майсторът втали изолацията на блока", съобщава от първата си страница „Монитор"
Криворазбрана икономия кара хората да поръчват външна изолация на жилищата си не по-дебела от 5 см. Потребителите се ръководят от цената, а спестяването на 1 см им носи само проблеми, но не и ползи. Това каза Борис Радулов, председател на Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС ).

„Най-масово в България се използва най-евтиният EPS, уточни експертът. Лошото е, че се облепват сгради с материали, които не са за външна изолация." Според браншовика пазарът на изолации в страната също е повлиян от кризата и от началото на годината бележи спад от около 30 процента, като най-силно са намалели малките поръчки за жилища.

„В момента купувачите не обръщат голямо внимание на качеството", каза Радулов. „Някои производители на изолации, за да останат на пазара, правят компромиси. От Гърция и Румъния продължават да влизат продукти, които са по-евтини, но и по-рискови. Доставките са полулегални и не се знае към кого да се предявяват претенции, ако има проблеми с качеството след време", алармира експертът.

Според него един кубик XPS може да струва с 5 евро по-евтино, ако при производството му е икономисана съставката, забавяща горенето, и тази изолация става опасна за потребителите, защото става лесно запалима.

„Очакваме обновяването на жилищни сгради с помощта на еврофондовете да помогне за раздвижване на пазара", допълни шефът на БАИС.

Според строителни експерти друг голям проблем на изолирането на сградите е масовото неспазване на стандартите. „Много често външните изолации на жилищата се правят без проект и от фирми, които нямат опит в тази сфера, казва проф. Димитър Назърски от УАСГ.
Още от статията на „Монитор"

„НЕК и руснаците втвърдяват тона", информира „Стандарт"
Втвърдяване на тона от българска и руска страна относно бъдещето на АЕЦ "Белене" започна от вчера. "Атомстройекспорт" разпространи официално съобщение, в което заявява готовност да преговаря за старото оборудване, за което НЕК има да получава още 61 млн. евро, но при положение, че бъде решен въпросът за бъдещето на централата. Освен това руснаците настояват, че цифрата, обявена от българска страна, не е точна, а става въпрос за оборудване на стойност 40,2 млн. евро. От "Атомстройекспорт" твърдят, че през 2007 г. са подписали с НЕК рамков договор за изкупуване на оборудването, което няма да се използва за новия проект. В него било посочено, че за всяка партида се подписват допълнителни споразумения, а самият рамков договор е бил удължаван два пъти. Последният анекс изтекъл на 31 март 2011 г. Руснаците предложили да бъде удължен до Нова година, но българите отказали. По всички сделки досега "Атомстройекспорт" платила над 160 млн. евро. В съобщението се казва, че НЕК се опитва да вмени на руската компания, че й дължи пари за оборудване, което не е включено в нито едно от споразуменията и остава собственост на нашето дружество. "Готови сме да разгледаме различни варианти за това оборудване, но само в контекста на реализацията на проекта АЕЦ "Белене". В момента нито имаме валиден рамков договор, нито сме подписали основния за строителство на централата, така че юридическо основание за работа по старото оборудване не съществува", казва първият вицепрезидент на "Атомстройекспорт" Владимир Савушки. От НЕК обаче също втвърдяват тона.
Още от статията на „Стандарт"

„Гълъбово между удобствата и праха от черното езеро" е заглавието на репортажа на „Дневник"
Веднага обвиниха кмета Николай, но външни вестници. А цяло Гълъбово знаеше, че Деян е бетонирал през нощта вратата на щаба на Георги - знаем го какъв става като пийне, веднъж с фадрома срина едно заведение. Това е от историите, които с удоволствие разказват в Гълъбово. Тя се е случила през 2007 г. при предишните местни избори в малкия град близо до Стара Загора.

Не само когато щабът на Георги Крушовски бил зазидан с няколко кубика бетон, но и щом подпалят нечия къща или плевник, когато няколко кирки стърчат от капака на кола, кметът Николай Тонев бива сочен от някого за виновен.

Той печели първия си мандат през 2003 г. На половината от втория е отстранен от поста - разследван е за длъжностни престъпления. Срещу него са натрупани 185 тома материали, сред които ксерокопия на документацията на общината, СРС ... До завеждане на дело прокуратурата така и още не е стигнала.
Политическата и икономическата основа на схемата 3-9-11
Кметът се подсмихва за местните схватки, били работа на местни бабаити. А за следствието казва: "На политическа основа е и това най-ясно се доказва, защото за толкова години така и не ме обвиняват. Държаха ме две години извън общината, а изведнъж се разбързаха с приключване на следствието, възстановиха ме на поста, като видяха, че ще им се провалят изборите."

Гълъбово нашумя, когато се разбра, че заради липсата на кмет има опасност да се провалят изборите за президент, не само местните в общината с 13 000 избиратели. Ако кметът не организира вота, под заплаха е легитимността му, а за държавен глава трябва да могат да гласуват всички избиратели и частични избори за президент само в отделни общини не могат да бъдат провеждани.
Още от статията на „Дневник"

"Дянков: Няма причини нито лихвите да се вдигат, нито безработицата да расте", информира „Класа"
В България няма причини нито лихвите да се вдигат, нито безработицата да расте независимо от трусовете в САЩ и в някои европейски икономики. Ние сме стабилна държава. Това заяви министърът на финансите Симеон Дянков пред bTV, коментирайки икономическата криза и ситуацията на финансовите пазари. Той опроверга опасенията от евентуално повторение на кризата отпреди четири години. По думите му банките у нас не би трябвало да повишават лихвите по кредитите, оправдавайки се с проблемите в някои световни икономики. Финансист №1 посъветва хората да не прехвърлят доларовите си депозити в други валути и да купуват злато. Според него цената на благородния метал ще пада, защото вече е много висока. „Просто трябва да изчакаме спокойно идните няколко дни пазарите да се върнат към нормалния си режим на работа", увери вицепремиерът. Той дори даде за пример германското министерство на икономиката, което призова останалите държави от Европейския съюз да въведат дисциплиниращи финансови мерки по модела на прилагания от началото на годината в България пакт за стабилност. „Просто сега е времето всички да разберат, че е необходима фискална дисциплина, за да може Европа дружно да излезе от кризата", категоричен бе финансовият министър. По думите му трябва да се вярва както на кредитните агенции, така и на МВФ, Световната банка. Относно намаления рейтинг на САЩ той заяви, че това е трябвало да стане отдавна и не е изненада за никого, тъй като страната има огромен дълг и среща затруднения при изплащането му.

Дянков не допусна възможността кризата да повлияе на плановете на правителството за постепенно повишаване на доходите на населението. „След като от първи септември минималната работна заплата ще се повиши на 270 лв., очаквам още през пролетта на 2012 г. да има ново увеличение, но това зависи от бюджетната процедура, която ще приключи до ноември т.г.", каза Дянков. И изрази увереност за изпълнението на приходната и разходната част на бюджета до края на годината.
Още от статията на „Класа"

„Тракия" стига до Петолъчката", съобщава „Монитор"
Магистрала „Тракия" ще бъде напълно готова от София до пътен възел Петолъчката край Сливен до юни следващата година. Това обеща премиерът Бойко Борисов, който вчера инспектира изграждането на отсечката от аутобана от Стара Загора до Карнобат заедно с министрите на благоустройството и на земеделието Росен Плевнелиев и Мирослав Найденов. По думите на премиера след като магистралата стигне до Петолъчката, до пълното й завършване ще останат само 17-18 километра от последния ЛОТ 4. След приключването му скоростният път към Южното Черноморие ще се свърже с вече построената отсечка между Карнобат и Бургас.

Борисов изрази удовлетвореност от проверката по изграждането на трасето. Инспекциите не ни уморяват, даже ни е приятно като гледаме ожънатите ниви и разцъфтелите слънчогледи. Работи се здраво и качествено, с много техника. А това, че създаваме напрежение в работата на строителите е добре, защото ние искаме да работят с още по-голямо темпо. Знаете колко хора гинат по старите пътища в този участък, коментира премиерът, който засипа с хвалби строителните работници.

Той обеща проверките да продължат, защото такава била практиката на сегашните управляващи и понеже давали отлични резултати при строежа на редица важни обекти. Борисов даде пример със завършването на „Люлин" в срок след близо 4-годишното й забавяне, както и с вдигането на спортната зала в София. Премиерът призна, че извършва строителния контрол лично, защото бил „свикнал сам да си върши работата".

Колкото повече една държава строи, толкова по-добре за народа й. Затова сега строим, докато други държави банкрутират рушат се, свалят им рейтингите и се тресат от криза. Ние когато сме били в криза, те са правили магистрали, правили са инфраструктура. Сега ние ще правим, докато те си оправят дефицитите, разясни плановете си министър-председателят.
Още от статията на „Монитор"