Ако погледнем последните икономически данни и коментарите на анализаторите ще забележим, че все пак финансовото положение на САЩ в момента не е чак толкова зле. Основният въпрос сега е дали бързо или бавно ще расте икономиката на Америка, а не дали ще се свие.

Ако погледнем обаче капиталовите пазари, виждаме разтревожени инвеститори, които не мислят по такъв начин за икономиката на САЩ.

Цените на акциите, които често служат като първи сигнал за здравето на американската икономика, в момента се държат като, че ли ни очаква нова американска рецесия към края на годината, коментира анализатор от UBS. Подобно негативно развитие на нещата, ако се случи, може да продължи през цялата 2008 г. и да съкрати печалбите на акциите листвани в широкия индекс S&P 500 с над 10%.

Тези прогнози са базирани на анализираните съотношения цена-печалба на акциите от индекса S&P 500 непосредствено след последния рязък спад на Wall Street. Някои сектори на американската икономика все пак процъфтяват в момента, особено онези, които имат връзка с чужди партньори от страни преживяващи икономически бум. Най-пострадали са онези компании, които разчитат почти изцяло за приходите си на американските потребители, като например финансовите компании.

Пазарът изглежда се подготвя за още по-сериозно понижение в печалбите на големите банки и брокерски къщи. В момента пазарът като че ли предупреждава инвеститорите да внимават в момент, в който банковият сектор е разклатен, а кредитният пазар е силно засегнат.

Все пак на хоризонта се появяват и добри новини или поне на фона на пазарния негативизъм, те изглеждат такива. Слабото икономическо развитие през първото тримесечие на 2007 г. беше последвано от рязък отскок през второто, поне според първоначалните данни. Пазарът на труда също е в добро състояние, въпреки че безработицата се покачи до 4.6% през юли от 4.5% през юни.

Корпоративните печалби през второто тримесечие успяха да изненадат анализаторите като бяха по-добри от очакванията им. Около две-трети от щатските икономики успяха да надминат прогнозите на икономистите за печалбите си докато 19% се представиха по-зле. Лошите новини идват от автомобилния сектор и този на недвижимите имоти. Ако изключим тези два сектора, американската икономика в момента се развива в стабилен тренд нагоре, коментират американски банкери.

Все пак има доста причини икономистите да продължават да спорят и да умуват на къде ще тръгне най-голямата световна икономика. Въпреки, че според редица анализатори, за момента рецесията не е гарантирана, то все пак пазарът продължава да е обхванат от объркващи сигнали.

Въпроси от сорта на: Ще намалеят ли потребителските разходи, до къде ще стигне негативното развитие на жилищния пазар и какво става с инфлацията и бизнес климата, са все по-трудни да бъдат отговорени. Най-сложен от всички обаче си остава въпросът за продължителността на кризата в кредитния сектор на САЩ.

Не винаги пазарът е прав обаче. В момента може би наблюдаваме класически случай на битка за надмощие между бикове и мечки, като всеки участник сам за себе си възприема по различен начин икономическите сигнали. Много е възможно съвсем скоро всичко да се върне в нормалното си русло, когато стане ясно, че заплахите за икономиката са били преувеличени.

Разнопосочеността на икономическите показатели от миналата седмица не помогнаха на пазара да вземе едностранно решение. В момента инвеститорите очакват с нетърпение данните за потребителското доверие за август на 17-ти този месец.

Докато трендът не бъде определен ясно от една от двете групи, можем да очакваме, че пазарът ще се лута ту нагоре ту надолу в следствие на залозите на инвеститорите за бъдещото развитие на американската икономика.