Между 15% и 45% от абонатите на топлофикациите у нас се греят само от щранговете, споделят от Монитор позовавайки се на данни от Асоциацията на топлофикационните дружества. Средно за година 35-40% от топлината, която влиза в сградата, "потъва" в сградната инсталация*. Ако абонатите, които не ползват парно и са демонтирали радиаторите си, спрат да плащат за сградна инсталация, то съседите им, които ползват, ще плащат с 6-18% повече топлина. В същото време отказалите се ще плащат с 33% по-малко, за да се отопляват, защото така или иначе в дома им влиза топлина от вертикалните тръби на инсталацията.
Председателят на асоциацията, Илия Николаев е обявил тези резултати пред депутатите от енергийната комисия в парламента в края на миналата седмица. Повод за това е било предложението на Валери Симеонов от Патриотичния фронт с промяна в Закона за енергетиката, според което да се позволи на отказалите се от парно да не плащат сградна инсталация.
"Това означава, че изрядните клиенти ще бъдат натоварени, без да ползват тази енергия, те ще я плащат", посочи Николаев.
Предложението на Патриотичния фронт е било отхвърлено от комисията въпреки доводите им, че плащането на сградна инсталация от тези, които не ползват, противоречи на Закона за защита на потребителите. С последните промени в него бяха въведени текстове от европейската директива, според които клиентите имат право да не плащат, ако им се предоставя непоискана услуга. От Министерството на енергетиката обаче контрираха, че това не е така. Сградите, които са се включили към топлофикация преди години, са го поискали и затова сега са с централно парно. Ако някоя сграда иска да се откаже, има ред, по който това може да стане, обясниха от ведомството.
Според Валентин Николов от ГЕРБ за право на отказ на отделен абонат може да се помисли, но само за блокове с хоризонтална инсталация, в които всеки апартамент си има собствен топломер.
Статистиката на Асоциацията на топлофикациите никак не е учудваща на фона на данните за свалените радиатори. В София например почти всеки пети радиатор е демонтиран.
Като бройка демонтажите са над 220 хиляди. В Бургас обаче едва 20% от абонатите ползват и парно, и топла вода. Останалите ползват само водата.
Данните за демонтираните радиатори са изключително важни за тази зима. Причината е, че с промените в Наредбата за топлоснабдяването топлофикациите вече са длъжни да подават към сградите количество топлина, отчитайки всички демонтирани отоплителни тела. Тоест по действително инсталирана мощност на сградата, а не по проекта такава. Това би следвало да се усети при изравняването, защото пак с промени в същата наредба сметката за тази зима се формира по изчислителен път на база на миналогодишното потребление. Според топлинни счетоводители това ще намали плащанията за сградна инсталация с между 10 и 50 на сто**.
Освен това от тази зима абонатите вече имат право сами да избират какъв да е процентът на сградната инсталация, която плащат. Това им право обаче не се рекламира нито от топлофикациите, нито от топлинните счетоводители. Причината е, че ако някой блок избере много нисък процент, сметките на неползващите парно ще паднат, но на тези, които се топлят, ще скочат много.
б. р. В статията се виждат няколко откровени лъжи.
* "35-40% от топлината, която влиза в сградата, "потъва" в сградната инсталация". Това по същество, не е вярно. През последните над пет години, 50-60 % от общата енергия за отчетния период се разпределя за Битово горещо водоснабдяване. За сградна инсталация, се разпределя разпределя между 16 и 25%.
** "сградите се подава топлоенергия, според инсталираната мощност".
Да, топлофикация е длъжна, но не го прави. За текущият отоплителен сезон, на абонатите на Топлофикация - София, за периода май-2014 - януари 2015 г. е продадена топлоенергия с 5% повече, спрямо периода май 2013 г. - януари 2014 г.