До две години България ще може да диверсифицира своите източници на природен газ. Това заяви бившият посланик на България в Русия Илиян Василев по време на дискусия посветена на отношенията Турция - Русия, на която бе представен доклад относно това какво представлява връзката между тези две държави за Европейския съюз. Докладът бе изнесен от старши анализаторът в London School of Economics Димитър Бечев. На срещата присъства и бившият министър на икономиката енергетиката и туризма в първия кабинет Борисов - Трайчо Трайков.
Запитан откъде България ще може да диверсифицира източниците си, Василев не пожела да отговори, но посочи, че по-скоро е възможно това да стана от съседните ни Румъния и Гърция. В момента в Румъния има забрана за износ на местен газ, но Европейската комисия работи по въпроса и е възможно в скоро време този пазар да се отвори. В Гърция също има свободни количества, каза още бившият посланик в Русия.
След въпрос на Money.bg Василев коментира и предстоящото посещение на президента на Азербайджан Илхам Алиев в контекста на бъдещите доставки от находището в Касписйко море Шах Дениз 2. Василев заяви, че най-вероятно темата за природния газ ще е основната в двустранните срещи.
Той обаче предупреди, че при пълномащабна война и открит конфликт в Украйна е възможно газ от Азербайджан към Европа да не потече. Причината е, че за да стигне газът той, трябва да премине през територията на Грузия, която най-вероятно ще стане също обект на руска агресия.
Припомняме, че след военния конфликт през 2008 г. между Русия и Грузия Москва де факто присъедини северно грузинските територии Южна Осетия и Абхазия, като в Грузия остана тясна ивица, която в момента граничи с Черно море и Турция. Именно тази ивица е възможно да бъде обект на военен спор, който да преустанови всякакви намерения за доставка на азерски газ към Европа.
Трайчо Трайков също заяви, че в София е възможно Илхам Алиев да коментира ситуацията в Украйна. Той отбеляза, че досега Баку е запазвала дистанция по отношение на конфликта в Източна Украйна.
Турция - Русия - ЕС
В доклада на Димитър Бечев за отношенията Русия - Турция темата за руската интервенция в Грузия през 2008 г. също бе коментирана. Бечев отбелязва, че въпреки че Турция е член на НАТО, тя не е допуснала американско военен кораб-болница да навлезе в акваторията на Черно море през Дарданелите и Босфора. В същото време двустранните връзки между Русия и Турция са нараснали значително през последните години, като стокооборотът между двете е достигнал 35 млрд. долара, а Москва и Анкара имат амбицията да го увеличат до 100 млрд. долара.
Бечев отбеляза още, че в тази връзка Турция е отказала да въведе санкции срещу политически лица от Русия, както и финансови и търговски ограничения. Тъкмо обратното - Турция засили износът си към Русия. Той характеризира това поведени на Анкара като прагматизъм, при който Турция иска да запази своята независимост и в същото време да спечели максимално.
Здравото "лепило", което свързва обаче Русия и Турция, се нарича енергетиката. Турция е вторият най-голям пазар за руски природен газ, а пък Русия е вторият по големина партньор на Анкара във външната търговия, допълни Бечев.Обект на това партньорство стана и "Южен поток", който от 1 декември миналата година бе пренасочен на юг към страната и преименуван на "Турски поток".
Този проект обаче е опортюнистичен и е по-скоро продукт на емоционално отколкото на прагматично решение, коментира Илиян Василев, защото Европа няма изгода да строи цяла нова газова инфраструктура до Балканите, за да взима това, което и се доставя в момента по тръбите от Украйна. Освен това Турция няма капацитет да измести Украйна и заради това, че на нейна територия няма няма достатъчно по големина газохранилища, които Василев нарече "сърце" на всяка една газопреносна система. Той припомни, че в Украйна в момента има газохранилища за над 31 млрд. куб м. газ.
И според тримата панелисти вероятността на Русия да реализира "Турски поток" е по-скоро малка отколкото голяма.
Именно на газовите отношения между Москва и Анкара пада жертва и България, заявиха панелистите. Ако се чудим защо не стават газовите връзки между България и Турция то за това има един очевиден отговор. Анкара не е склонна да осъществи интерконектор с България, защото тя използва този коз при разговорите си с "Газпром" да иска по-голяма отстъпка за природния газ, каза още Димитър Бечев.