Споровете около строителството на АЕЦ "Белене" се пренесоха и в социалната мрежа Facebook. До момента групата "Спри АЕЦ "Белене" е подкрепена от 3 310 души. Първоначално подписката срещу строителството на втората ни атомна централа тръгна в Бургас. Тя бе организирана от СДС-Бургас.
Представители на "синята" партия са категорични, че освен цената на строежа, АЕЦ-Белене крие и много други рискове - Белене се намира в земетръсна зона и реализирането на проекта там би изложило страната ни на риск да ни сполети случилото се в Япония, писа econ.bg.
Вчера представители на Граждански комитет против АЕЦ „Белене" настояха за спирането на енергийния проект. Те са изпратили отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов по повод искането му да се спре политическото говорене по въпроса за изграждането на централата, както и намерението на министър-председателя да възложи електроенергиен баланс на страната на съответните институции.
АЕЦ „Белене" не е нужна като производител на електроенергия за бъдещия енергиен баланс до 2025-2030 г. „Разчита се на хипотетичен износ на електроенергия, без да се прогнозира енергийният пазар, такъв проект не може да бъде авантюра, цената за която да платят българските граждани", каза Красен Станчев. От комитета „Антибелене" изтъкнаха и че в проекта няма европейски инвеститор, която липса ясно говори за неговата икономическа неефективност.
На 14 април стана ясно, че 48 на сто смятат, че трябва да довършим строителството на втората ни атомна централа. Това показваха данни от национално представително проучване на "Галъп". Общо 15 процента искат да се замрази проектът, а 37% не могат да заемат позиция.