На същото мнение е и самият Путин. Миналата седмица той заяви: „Ние работихме за да възстановим страната след хаоса, икономическите руини и разбиването на старата система, което видяхме през 90-те". Но това не отговаря на истината, както Майкъл МакФаул и Катрин Стоунър - Уайс от Станфордския университет доказаха наскоро в силна статия. (Michael McFaul and Kathryn Stoner-Weiss, The Myth of the Authoritarian Model, Foreign Affairs, January/February 2008)
Наистина, между 1999, годината преди Путин да стане президент, и 2007, руската икономика нарасна с 69%. Но икономиките на 11 от 15те бивши републики на СССР нараснаха по-силно от Русия. Всъщност само Киргизстан е чувствително по-зле. Редица бивши съветски републики се облагодетелстваха, наистина, от съкровищата нефт и газ. Но същото важи и за Русия: износът й на нефт и газ скочи от $76 млрд. през 1999 до $350 млрд. миналата година. Дори и така, икономиката на Русия се разви по-слабо от икономиката на Украйна.
Както и всички посткомунистически страни, икономиката на Русия пострада от първоначален остър спад, достигнал дъното си през 1998. Страните, които се реформираха по-решително като Полша например, се оттласнаха от дъното по-бързо и сега са далеч напред. Отново: възстановяването на Русия в никакъв случай не е изключение. Мъничка Естония се справи далеч по-добре. Може би по тази причина Кремъл толкова мрази тази Балтийска държава.
Просто е погрешно да се приписва заслугата за подема на г-н Путин. Не само девалвацията през 1998, а почти всички реформи, които стоят в основата на подобренията, бяха породени - ако не и развити до зрялост - от пренебрегваното управление на Борис Елцин. При Путин бе постигнат малък прогрес в структурните реформи. Това е едно от централните достижения в прекрасната нова книга на изтъкнатия учен Андерс Аслунд (Anders Aslund. Russia's Capitalist Revolution Peterson Institute for International Economics 2007).
Във важни сфери икономическата реформа тръгна назад, особено във все по-нарастващата роля на държавата в жизнено важни сегменти на икономиката. Това обръщане на посоката касае директно втората погрешно приписвана на Путин заслуга: че е възстановил държавността. Това е вярно само ако някой възприема неговата дефиниция за силна държава: Левиатан, подчинен нито на закона, нито на политическата конкуренция.
Путин премахна цялата независимост в телевизията и до голяма част в пресата; той разруши автономността на регионалното управление; той скопи парламента; той елиминира съревнованието за властта. Политическата дивергенция между Украйна, все по-свободна, и Русия, все по-деспотична, е толкова явна, колкото и притеснителна.
Резултатът не е ефективна държава, а самонадеяна държава. Шири се корупцията. Сам Путин ни го казва: "Държавната система се дърпа надолу от бюрокрация и корупция и няма мотивация за положителна промяна, още по-малко за динамично развитие". Но това е неминуемо, щом толкова много власт, за която не се държи отговорност, се концентрира в ръцете на едно лице. Разрушавайки независимите институции, държавата се самоосакатява: сляп и недъгав гигант.
През 2006 година Русия заемаше посредственото 96то място от 175 страни в индекса „свобода за правене на бизнес", най-лошата заемана някога от Русия позиция. В индикаторите на СБ за 2006, ефективността на руското правителство заемаше 38 място от дъното нагоре. Рангът на законността в страната бе 19 отдолу нагоре, доста зад този на Украйна 27ми и на Полша 59ти. Ако някой преценява държавата според способността й да служи на хората и да ги предпазва от могъщите, включително и от себе си, Русия е неефективна. Това че огромен брой руснаци харесват такава държава не прави горното по-малко вярно, а само по-депресиращо.
Съседите на Русия - поне тези, в които хората могат да изразяват мнение - са по-враждебни. Държавата на КГБ не може да разбере, че страх и уважение са антоними, а не синоними. Путин не крие съжалението си за колапса на Съветската империя и негодуванието си от последващото разширение на Европейския съюз и дори още повече на НАТО. Това което изглежда не присъства в размислите му, е защо тези страни, толкова добре запознати с привилегията на руската власт, предпочетоха пред плодовете й организации, чиито централни сили са Германия и САЩ? Защо, както Едуард Лукас от The Economist отбеляза (The New Cold War , Bloomsbury, 2008), приятелите на Русия са "галерия от мошеници" на слаби деспоти?
Вместо някогашните надежди за появата на про-западна руска демокрация имаме прото - фашизъм: огорчен национализъм, препирни с по-малки държави, култ към силния лидер, подозрение за вътрешни врагове, недоверие към чужденците.
Обаче Русия е държава, въоръжена с ядрени оръжия и с огромни енергийни ресурси. Това прави подобно развитие притеснително, както и потискащо. Русия избра властта на страха пред обещанието на свободата. Без съмнение, грешки на запада са помогнали това да се случи. Съгласявам се с г-н Аслунд, че най-голямата грешка бе решението да се фокусира върху смехотворно несъществената тема за пост-съветския дълг в края на 1991 и началото на 1992, вместо върху предизвикателството да се асистира при политическия и икономически преход. Но това сега е история. Във всеки случай решение на Путин и обкръжението му бе да обърне Русия от стремежа към управлявана от закона демокрация към автокрация.
Тогава Путин не е успех, а провал. Но той е опасен провал. Режимът, който той е създал, е непредсказуем: никой не може да знае как ще работи следизборният диумвират. Но не изглежда той да създаде устойчиви подобрения в просперитета.
Западът отново трябва да формира съгласувана политика: трябва да се възпротиви на опитите на западните страни да се разделят срещу себе си; той трябва да се застрахова срещу свръх зависимостта от руската енергия и да направи висока цената за реваншизма в Русия. Но също така трябва да повтаря мощната истина: западът не е враг на руските хора. Напротив, нищо не е така желано както жизнена и самоуверена руска демокрация, която да намери място в света на западните ценности. И да, това трябва да включва и членство в НАТО.
Нека се освободим от илюзии. Това не е нова студена война, поне защото Русия не предлага някоя нова съблазнителна идеология. Но това е студен мир. Това е трагедия. Това също така е реалност. Това е нещо с което западът трябва да живее, вероятно още дълго време.
Позицията на автора на статията не отговаря задължително на становището на Money.bg
boris
на 20.02.2008 в 13:17:19 #32Kihano4 Ти искаш да ми кажеш, че ако смениш американците с българи или цигани, САЩ няма да се промени. --------------------------------------------------------------------------- Ми че това се случва и сега. В Сащ постоянно прииждат имигранти, а политиката същата" но не това е най- важното .Ето примерно, защо хората смятат руснаците за наши освободители? Към освобождението на България имат отношение единствено хора умрели преди 100 години. ---------------------------------------------------------------------------- Народите обаче са осезаемо различни по традиции начин на живот и мислене и дори се трепят за това. И накрая, откъде идват различията в свойствата на желязото и алуминия, например? -------------------------------------------------------------------------- от атомите които ги изграждат разбира се, но при все това свойствата на атома на желязото няма много общо с материалът от макросвета. да не говорим, че едни и същи атоми свързани при различна структура или агрегатно състояние са съвсем друг материал. по същият начин едни и същи хора при различна идеологическа обработка са различни народи. примери колкото щеш, дори и съвсем близки. Но така се отдалечаваме от темата, с отвлечена философия. Единственият прост пример който ще ти дам е, че аз лично смятам желанието за независимост на косоварите за напълно справедливо. Аз, обаче, съм абсолютно против признаването на Косово. защото то не е в интерес на България, а тя е моя родина. И заради това пет пари не давам, че такова решение не е справедливо по личните ми обеждения. защото то е опасно за хората които смятам за мой братя. И които могат да пострадат жестоко от тази ситуация. Сега разбираш ли че няма добро и зло.
Kihano4
на 19.02.2008 в 22:51:41 #31boris, има твърде много контрапримери на това твърдение. САЩ например има 250 млн жители. Броя е достатъчно голям за даа се подчинява на статистика. Ти искаш да ми кажеш, че ако смениш американците с българи или цигани, САЩ няма да се промени. Или още по-лесно, повечето многобройни народи имат достатъчно индивиди (песъчинки) за да се подчиняват на статистическа обработка. Народите обаче са осезаемо различни по традиции начин на живот и мислене и дори се трепят за това. И накрая, откъде идват различията в свойствата на желязото и алуминия, например? Каквито и да са уравненията на тази вариационна статистика, такова философско обобщение очевидно е неправомерно.
boris
на 19.02.2008 в 10:04:00 #30Kihano4 Регистриран на: 19.12.2007, 21:07 ------------------------------------------------------- А ти не се хващай механично за думите е потърси смисълът им
Kihano4
на 19.02.2008 в 00:36:51 #29boris, Значи една кофа пясък тежи толкова колкото и една кофа стиропорени (как по дяволите се пише тая дума) топчета! Ако песъчинките бяха дървени, пясъка ли щеше да е под морето или морето под пясъка. Или, ако трябваще да скочиш от високо в пясък или в стиропорени топчета какво би предпочел, а? Твърдостта нямала значение. Като ги четеш тия книги чети внимателно.
boris
на 18.02.2008 в 11:18:27 #28Kihano4 ---------------------------------------- Препоръчвам ти да четеш повече книги , посветени на проблемите на вариационата статистика. Там измежду доста сложните уравнения се крие филосовският смисъл, че свойвата на песачинките ( като твърдост, форма и т.н.т)практически нямат никакво отношения към свойствата на пясъка.
Kihano4
на 15.02.2008 в 21:23:00 #27Понеже в едно от мненията на форумците се прокрадва едно много опасно твърдение, а именно че в политиката няма добро и зло искам само да добавя че това не е вярно. Доброто и злото са обобщени абстрактни категории, но имат много ясно значение и винаги се прилагат спрямо всяко явление засягащо един, повече или всички хора. Това включва и политиката. Освен това, не е вярно, че доброто и злото са относителни. Човекът може да бъде дефиниран психически (или духовно, ако искате), така както може да бъде дефиниран биологично. Това означава, че съществува минимум от абсолютни критерии върху които се гради психически здравословното поведение. Всяко явление отклоняващо един или група индивиди от спазването на тези критерии може да бъде дефинирано като зло. Всяко противодействие на отклоняването от тези критерии е добро. Всеки човек и цялото човечество като цяло имат усета и чувството за добро и зло независимо доколко го осъзнават. Моралните релативисти са само хора, които по една или друга причина (например "психическа недостатъчност") искат да представят злото като добро и доброто като зло. Многообразитео на човешките взаимоотношения води до огромно разнообразие във формите на проява на доброто и злото, което прави неговото разпознаване трудно. Но зад това разнообразие на формите се крие далеч по-тясно съдържание чието отношение към този абсолютен минимум критерии определя дали даденото действие е добро или зло. Затова може да се случи така, че едно и също действие в един случай да е зло а в друг добро. Както вече казах, човек има собствен усет за универсалните критерии за добро и зло, както има усет за топло и студено (е, не буквално но сходно). За да ги различи, трябва просто да се вслушва в собствените си чувства. Е, това не става толкова лесно щото от дете човек го учат да мисли, а не да чувствува и да слуша другите а не да вярва на себе си и собствените си преценки. Освен това, критериите за добро и зло не са единствената характеристика на психологическата (духовната) дефиниция на човека. Затова определени желания на хората ги вкарват в противоречие едни с други и това противоречие най-често се решава чрез причиняване на зло и то без оглед на размера му. Така че злото не е унищожимо. То винаги ще съществува, но ние като що годе разумни същества можем да ограничим до минимум поне онова зло което ние си създаваме един на друг. Между другото, тези идеи не са изцяло мои или по точно не съм аз първия достигнал до тях. За това е писал Ерих Фром. Според моите познания той е единственият (е може би има последователи) който се е опитал да даде духовна дефиниция на човека. От тази идея следва веднага, че "нормалното" поведение не е задължително онова, което мнозинството следва, т.е. мнозинството може да има "психични" отклонения които не забелязва и не счита за такива и които отклонения се одобряват и поощтряват от индивидите един на друг. Както обикновено, това се отразява най-вече на раждаемостта. И да направя връзка с някои събития от последните седмица две, понякога става така, че на пръв поглед съвсем нормални студенти влизат с оръжие в университета и почват да гърмят наляво и надясно.
boris
на 15.02.2008 в 14:15:23 #26Е нали точно ти учеше, че Човекът е отделен от Света и Светът е в човека само толкова колкото човека иска.?!
boris
на 15.02.2008 в 12:08:11 #25А на рейнбол ще отговоря, че в межденародната политика няма "добро и зло" защото борбата за което говориш, човек може да я води само "сам за себе си", защото в качественият скок не можеш да хванеш някои за ръка и да го пренесеш над сложният термин дето използваш за зло. можеш единствено да го посъветваш как това да стане. А политиката се основава на управлението, а то няма и грам отношение към подобни "съвети". ---------------------------------------------- Та връщам се към прозаичните неща: Путин е руски президент и дали неговото управление е дъбро или лошо зависи от това дали РУСНАЦИТЕ СМЯТАТ ЧЕ Е ДАБРО ИЛИ ЛОШО! Ако на някой друг не му харесва, да си гледа работата. Се едно това дали едно българско правителство е добро, да зависи от мнението на турци, гърци и сърби. По същият начин управлението на Буш е успешно ако е направило живота на американците по-хубав ПО ТЕХНИТЕ СИ КРИТЕРИЙ, А НЕ ПО КРИТЕРИЙТЕ НА НЯКОЙ ДРУГ. Ако същата тази политика, по случайност е добра и за нас българите- Сащ са наши приятели, ако не са наши врагове. Именно заради това не одобрявам подобни американофилски и русофилски настроения. Русия не може да е приятелска страна на България. Може да е приятелска страна в конкретната ситуация. Същото важи и за САЩ. Напълно е нормално турчин да защитава турски интереси или американец -американски. но българин да защитава руски такива, примерно, е достойно за презрение, според мен.
Screw
на 15.02.2008 в 09:58:27 #24Да му се не види и путинолизците. Фенове на Путин и Вагин. Пичове, вие страдате от болестно състояние. Предвид това, което ни очаква заради такива идиоти като вас, някой ден по същият начин ще се кланяте на някой ромски лидер. Тъжна работа..
boris
на 15.02.2008 в 09:56:29 #23Статията била манипулативна Нима!? И какво ви впечатлява това. Вярно е, че руснаците си имат нужда от господар , но щом а си го получили зачи, че всичко е наред. какво са седнали авторите да ги мислят. Интересно е обаче "обратната реакция", което също е манипулация. Някои коментари са такива сякаш в международната политика съществува "добро и зло", което е абсурдно.
sofeto
на 15.02.2008 в 09:52:04 #22тъп автор , тъпа статия. дори не успях да е прочета докрая . в очакване да дойде същнста и интересното стигнах почти до средата. Тея автори са от онея, умряли от глад по некадърност, а се изживяват като велики анализатори. абе да е*ат майката
Kihano4
на 15.02.2008 в 09:19:57 #21Това е края, началото е по-долу. Не е вярно и че Русия не разработва нови технологии. Вижте това http://www.ekip-aviation-concern.com/index-r.htm. "Самолет" който каца без летище, включително върху вода, има товароподемност два пъти повече от сегашните самолети и се нуждае само от 600 метра за да кацне при товар с който съответния товарен самолет би имал нужда от 5 км. От свичките тези приказки и оценки най-важното е дали руснаците са доволни. Както изглежда преобладаващата част от тях са. Що се отнася до "робската психика", не бъркайте руснаците с българите. Народ който отстоява собствена позиция срещу целия "демкратичен" свят не може да има робска психика. Силната държава е само форма на организация както вече писах по-горе (всъщност по долу). А иначе САЩ "застрашава едновременно и Русия, и запада".
Kihano4
на 15.02.2008 в 09:04:57 #20На западняците едно им признавам. Когато манипулират манипулират добре. Всъщност, става въпрос по скоро за удобна самозаблуда отколкото за манипулация, но е все едно. Важното е че се пише против Русия за пореден път и то тенденциозно. Старата тактика (от времето на студената война) на опорочаване на лидерите продължава да действува. Както неведнъж е ставало дума в този сайт икономиката е малко хлъзгава наука, ако е наука въобще (Все се чудя, всеки икономист ще ти обясни как плановата икономика не може да съществува, но не съм срещал икономист който да обясни как плановата икономика успя да просъществува 70 години и от голодомора през 30те и войната през 40те го докара до състояние при което малко отсъпваше от запада и доста изпреварваше страни дето не са помирисвали планова икономика.). Основната и препоръка за икономическо развитие - привличането на чужди инвестиции е нож с две остриета. Според теорията, чуждите инвестиции дават работна ръка осигуряват някакво производство и следователно икономически растеж. Това обаче налага вдигане на заплатите и печалбата пада. Производството се мести в друга страна. Ако през дадения период страната не се е погрижила за себе си ще се окаже в изходна позиция. Допълнително, страна с много чужди инвестиции става икономически зависима и практически губи своя суверенитет. Така с чужди инвестиции краткосрочно се постига някъкъв икономически растеж, но в дългосрочен план няма много добри перспективи. Ефекта от чуждите инвестиции на практика е ограбване на труд и/или ресурси. Икономическите критерии отчитат точно краткосрочния ефект на инвестициите. Погледнете първите две държави в графиката, Азербайджан и Туркменистан. И двете са газопетролни. В Азербайджан отдавна са се настанили западните петролни акули. Туркменистан продава голяма част от газта си на Газпром, но със сигурност има и западни инвеститори щото се спрягаше с газопровода Набуко. И двете са държави джуджета в сравнение с Русия, а GDP им е толкова голям, че се удвоява като продадат 1 литър нефт. И двете държави са леко съмнителни "демокрации". Но това не се споменава. За Русия явно критерия е друг, както обикновено. Русия обаче не може или не иска да си позволи зависимост от чужди инвестиции затова и по критериите на западните икономисти може да остане по-назад, но като краен резултат ще се окаже по-добре. Другата глупост е относно демокрацията. Онова което западните демократи не разбират или не искат да признаят е, че демокрация в кризисен период не върши работа. Пример - Украйна. Докато различните страни си изясняват мненията времето минава и проблемите се задълбочават. Затова няма армия изградена на демократичен принцип. Така че това което Путин прави може и да не е най-доброто но е по-добро от бездействието по изясняване на позициите или безхаберието. Западните инвеститори може много да ги боли, че Русия запазва за себе си такъв апетитен залък като собствените си енергийни ресурси, но няма правило по което да я заставят да не го прави, да не говорим колко е етично. Освен това, демокрацията не е необходимо условие за икономическо равитие. Вземете Южна Корея, най-успешния азиатски тигър. Ами че тя в периода на най-стабилното си развитие е истинска дикратура (за разлика от путиновата) с толериране на едри фамилни корпорации. Е, помага и наливането на пари от САЩ поради политиката за подпомагане на страните граничещи със соц лагра. Друг пример - Китай. За неикономическата политика, която все пак е свързана с икономиката, да не говорим. Западняците и САЩ предпочитат да ги смятаме за добри и да възприемаме всичко каквото ни кажат. Политиката им обаче е "мижи да те лажем". Къде прикрито, чрез тъй наречените оранжеви революции които са си намеса във вътрешните работи на суверенни държави, къде съвсем открито с американските ПРО в Полша и Чехия, САЩ, с мълчаливото съгласие на запада, затяга примка около Русия. Човек действително трябва или да е сляп или безрезервно да вярва в "добротата" на запада и САЩ за да не вижда това. Всъщност, запада и САЩ са убедени в "добротата" (или превъзходството) си, затова не могат да видят какво всъщност правят. Още повече, "добротата" в смисъл на подпомагане и взаимопомощ беше в политиката на СИВ. Според западната философия на конкуренцията помагане на конкурента хич не се предвижда, а алтруизъм още по-малко. Появата на компании като Газпром, Атомстройекспорт и Норилск Никел при това държавни едва ли се харесва на западните им конкуренти. (Затова мениджърите на последните скоро ще решат енергийния проблем като пропикаят газ.) На това отгоре подобни компании възникват и в Китай. Китайците наскоро опитаха да купят Юнокал, същия който има свои хора в правителствата в Афганистан и Ирак. Е получиха урок по "свободна търговия". Долу горе същия като този който получи ВР в Русия. Но срещу Китай се рита по-малко поради две причини. Първата е, че Китай има трудолюбиви граждани които позволява да бъдат експлоатирани въпреки комунистическата идеология. Втората е, че властта там държи здраво, бележи икономически успехи и трудно може да бъде дестабилизирана. Сиреч, "демокрацията" няма никаква почва. В Русия (Украйна, Беларус, Грузия и други бивши СССР републики) властта е нестабилна, наличието на демокрация се използув за създаването на разединяване и политическа нестабилност до тогава докато не дойдат на власт хора с изгодни за САЩ и запада решения. Това е и целта на статии и анализи като тази, както и на всичките им класации по "демокрация", бизнес климат, инвестиционен климат, човешки права и прочее измислици. Путин е този, кото консолидира руснаците и обрича тази стратегия на запада и САЩ на неуспех. Затова и ще бълват змии и гущери срещу него. Не е вярно и че Русия не разработва нови технологии. Вижте това http://www.ekip-aviation-concern.com/index-r.htm. "Самолет" който каца без летище, включително върху вода, има товароподемност два пъти повече от сегашните самолети и се нуждае само от 600 метра за да кацне при товар с който съответния товарен самолет б
Добри Божилов
на 15.02.2008 в 08:24:28 #19Русия с Путин намери своя добър мениджър и в момента наистина се развива добре. Управлението на Путин за Русия е добро. Това предизвиква недоволство на външните партньори, защото от него те губят. И затова го критикуват. Ние също имаме интерес да го критикуваме, защото плащаме все повече и повече и защото добре управляваната руска агентура се активизира у нас. Но за Русия това е добро. Простата истина е, че Русия вече не е най-бедната в Г-8. Доскоро се смяташе, че тя изостава с много от другите страни там и е приета само защото има атомни бомби. Но за миналата година руският БВП вече е по-висок от този на Канада и догонва този на Италия. При това неповече от 10-12% от този БВП се дължи на природните ресурси. Данните са от уеб сайта на ЦРУ - cia.gov. Така че, руснаците могат да са щастливи с Путин.
izotzadze
на 15.02.2008 в 08:11:33 #18българин, китайците хвърлиха велосипедите, а индийците - рикшите и се качиха на коли, вкл. собствено производство, което почва да влиза и в Европа Русия проспа всичко това, макар да акумулира огромни ресурси от последвалия скок на цените на енергоресурсите и от разпродажба на остарялото си военно оборудване, натрупано в огромни количества. Какво тук значи някакъв си Путин?
superuser
на 15.02.2008 в 07:40:33 #17За мен най-тъжното от горната статия е, че кривата на икономиката на България е сред най-скапаните и върви паралелно на тази на Русия (съвсем малко над нея). Иначе всичко в статията си е логично и вярно. Обаче учудването на западните наблюдатели от поведението на руския народ е смешно. Путин спечели сърцата на хората като им върна усещането, че са голяма работа. Руснака може да живее зле, но ако вярва че държавата му е световна военна сила всичко е готов да прости на правителството. Изобщо руснаците също като нас са хора с робска психика. През толкова години, в които хората са свикнали безропотно да понасят всичко, което им сервират "отгоре" това не е изненадващо, но е много, много тъжно.
Realizer
на 15.02.2008 в 06:49:34 #16Само да ви светна , за последните осем години американската икономика е нарастнала 4-5 пъти до 5 трилиона брутен вътрешен продукт . След още осем години ще е нарастнала 20 пъти поне , а в същото време Запада и източните държави като спрат да купуват нефт и газ от Русия и като се срине цената на петрола , руснаците може да пият една студена вода . Автора на статията ви го е написал , значи износа и печалбата от продажба на петрол и газ се е вдигнала в пъти , а в същото време руснаците продължават да взимат най-мизерните заплати в цяла източна европа .
Staff
на 15.02.2008 в 04:44:52 #15Сигурно има и нещо вярно в статтията по горе, но сякаш дъха негативизъм и отрицание кам това което Путин е направил за Русия... Не мойе ваобще да се сравниява огромна страна като Русия с такива като Полша,Естония или там другите наоколо.То просто аршина не е универсален за такива мерки.А пък и да не забравяме че и много от страните около Русия са били подпомагани по всиякакъв начин от 'демократичните' западни страни. Лошото за нас е това че загубихме многогодишни пазарни позиции в Русия, което не може да се свъзва с политика...И то заради яловите ни управници, за да се харесат на УСА .Нашето положение е трудно защото сме малки и слаби, но пак имаме стратегическа позиция която не сме използували въобще.Но трябва кадарни политици на парво място разбира се.
izotzadze
на 14.02.2008 в 23:44:14 #14Дъгов, След като така добре жонглираш с политикономията на капитализъма, отговори си на няколко простички въпроса: 1. От ерата на Флинтстоун та до Робинзон Крузо Западът ли въвлича света в нещо или то си е обективен ход на фундаментално развитие на материята, човешкото мислене и обществото? Робинзон изстрелва стартовия изстрел само на една от метаморфозите в иначе еднопосочното развитие на човечеството - капитализма. 2. Демокрацията, както и свободата, не са нищо друго, освен възможността за избор. Къде няма възможност за избор - в тиранията и в тюрмата. Затова има израз - Россия - тюрма народов. А не Америка. 3. Ти щеше да умреш от глад за 24 часа, ако нямаше "спекулантски търтеи" да намерят евтини домати, да ги транспортират до кварталния ти магазин и ти да си купиш от тях, за да оцеляваш. Е, че щели да спечелят - ако не печелеха, на другия ден нямаше отново да можеш да си купиш домати. 4. Ерата на Путин си отива заедно с него и ти се чудя за какво му се натягаш толкова, освен ако не си служител на посолството му и си просто един платен клакьор. Ерата му си отива не защото той слиза от сцената, а за жалост защото велика страна като Русия след осем години путиновски експерименти се оказа въвлечена в конфронтация с почти целия свят. И дори най-близките от обкръжението на Путин вече сменят тона на 180 градуса. И действително, ако не беше се случил гигантският скок на цените на енергоресурсите, какво точно направи Путин? 5. Че ако не беше глобализацията и развитието на технологиите, как ние с тебе, драги, щяхме да озаряваме с мъдростите си форуми като тоя?
Потребител
на 14.02.2008 в 23:42:35 #13Приятелю, манипулацията на чифутите е дори по-дълбока, отколкото предполагаш - всички тези форуми, в които пишеш под различни псевдоними, са една изкуствена среда, създадена специално за теб. Сигурно модераторите скоро ще изтрият това, което пиша. Наблюдават те! Бъди нащрек!