За цялостен капитален ремонт на "Топлофикация София" ще са необходими общо около 800 млн. евро за срок от 3-4 години. Това показват предварителните оценки от работния доклад на Black&Veatch Management Consulting, представен днес на пресконференция с участието на представители на Столична община и ръководството на топлофикационното дружество.
С осъществяването на предложения от американските консултанти план от общината се надяват дружеството да излезе от дълговата спирала към "Булгаргаз", да се осигурят безаварийна работа, повишена ефективност, намаляване на потребителските сметки.
Предвижда се изграждане на нови високоефективни мощности и бъдещо използване на т.нар. зелен водород, при който се отделят ниски парникови емисии. Предвижда се и да бъде извършена интеграция между отделните мощности, която да позволи свързване между ТЕЦ-и и топлопреносната мрежа, за да не се налага абонатите да изпитват неудобства при извършване на планови ремонти, когато се спира топлоподаването.
Екипът на американската консултантска компания е направил анализ на място на техническата изправност на съоръженията и финансовото състояние на дружеството.
Установен е риск за безопасността на работещите с остаряло оборудване. Това би могло да доведе до невъзможност за осигуряване на отопление за абонатите. При такава ситуация под риск е поставена електропреносната мрежа на столицата, смятат експертите. Освен това, потенциално това би могло да доведе до повишено използването на твърдо гориво и нарушаване на екологичните норми в града.
Дългосрочните финансови рискове, от друга страна, може да доведат до фалит "Топлофикация - София", което ще се превърне във финансова тежест и за данъкоплатците. Натрупаните задължения са в общ размер от над 1 млрд. лв. Дружеството заплаща и глоби за превишени емисии от азотен окис.
Финансирането на бъдещата модернизация на Столичната топлофикация ще бъде структурирано от международна финансова институция, като очакванията са финансов ресурс да бъде осигурен чрез банков заем, европейски средства и пари от бюджета на общината.
По думите на представителите на Столична община, сметката за модернизацията няма да бъде платена от потребителите чрез завишаване на сметките им за отопление.
Подобреното финансово състояние на дружеството би дало възможност за разширяване на дейността, а излишъкът от производството на електрическа енергия ще бъде продаван на свободния пазар.
stopet
на 29.10.2021 в 16:05:29 #11,6 милиарда трябва за модернизация и 700 млн има дългове. Ако бяхме една истинска пазарна икономика, това дружество отдавна да беше фалирало.