Филип Морис Интернешънъл (ФМИ) подписа Меморандум за разбирателство за борба с продажбата на фалшифицирани стоки в интернет по инициатива на Европейската комисия, като по този начин обедини усилията си с други организации в борбата срещу престъпността и незаконната онлайн търговия. Церемонията по подписването на Меморандума се състоя в Брюксел на среща, организирана от генерална дирекция "Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП", и представлява съществена стъпка напред за компанията и борбата с престъпността.

Меморандумът за разбирателство е инициатива на Европейската комисия, която обединява държателите на права на интелектуална собственост върху продукти и интернет платформи и сдружения, която стартира през 2011 г., като през 2016 г. е преразгледана с цел осигуряване на ефективни, добре структурирани и балансирани системи за защита на интелектуалната собственост. През ноември 2017 г. Комисията публикува доклад от оценката на Меморандума за разбирателство като част от пакета от мерки, насочени към по-нататъшно подобряване на спазването и упражняването на правата на интелектуална собственост в държавите членки на ЕС.

В доклада за напредъка на инициативата се отбелязва, че меморандумът за разбирателство дава положителни резултати и осигурява по-добро сътрудничество между собствениците на правата и интернет платформите. В него се посочва, че редовните срещи между подписалите страни и измерването на ефекта на база на ключови индикатори за изпълнение представляват стимул за участниците да преодоляват съществуващите предизвикателства и да идентифицират най-добри практики, например технологии за разпознаване на съдържание и проследяване.

Филип Морис Интернешънъл получи покана от Европейската комисия да се присъедини към останалите 19 заинтересовани страни - 12 собственици на марки, 5 онлайн платформи и 6 браншови сдружения - които обединиха усилията си чрез подписаното споразумение. В Меморандума за разбирателство са предвидени кодекс за противодействие на онлайн продажбата на фалшифицирани стоки, разширяване на съвместната работа между подписалите го страни и създаване на добри примери, които да насърчат и други собственици на марки и заинтересовани страни да се включат в инициативата. Другите присъединили се неотдавна към меморандума компании са Motion Picture Association, Philipp Plein и Zanellato.

Други подобни споразумения с представители на различни браншове, които дават положителен резултат според Комисията, са Интернет форумът на ЕС за борба с терористичната пропаганда онлайн, Кодекса на поведение за противодействие на незаконните изказвания онлайн, пораждащи омраза. Междувременно Филип Морис обяви, че ще засили своята комуникация и подкрепа за инициативите на ЕС, свързани с цифровия пазар, и ще насърчи и други организации да подпишат меморандума за разбирателство с оглед подсилване на борбата с незаконната търговия онлайн.

"ФМИ играе водеща роля в борбата с всички форми на незаконна търговия и ние винаги сме готови за изграждане на нови партньорства и обединяване на усилията с цел защита на нашия бизнес и нашите потребители." - заяви Матео Матеи, директор за превенция на незаконната търговия в ЕС на ФМИ след официалната церемония по подписването. Той добави, че в контекста на целта на компанията за изграждане на бъдеще без дим Филип Морис има ясен ангажимент да подобри своите експертни способности да предвижда и противодейства на съществуващите и нови заплахи, като по този начин посреща предизвикателствата и защитава веригата си на доставки.

Материалът е подготвен с подкрепата на "Филип Морис България".