Може би един от най-неприятните въпроси по време на интервю за работа е този за заплатата. Голяма част от хората се притесняват да отговорят на него. Други пък са прекалено самоуверени и посочват нереалистични суми. И в двата случая кандидатът губи.
Има обаче няколко стъпки, които биха помогнали на човек да се научи как да отговори най-добре на този въпрос. Експертът "Човешки ресурси" Лин Тейлър разкрива кои са те пред Business Insider:
Напишете си домашното
Най-добре е да се подготвите предварително за своя отговор. Като начало трябва да отделите време и да проверите средно колко получават хора с вашия опит и умения на подобни позиции.
Когато дойде моментът за преговаряне, трябва да имате тази сума предвид и да прецените доколко тежест би имало мнението ви в разговора. Също така трябва да премислите дали до момента сте получавали по-малко или повече от очакваното.
Покажете готовност да преговаряте
Първата стъпка от победата в такива разговори е да започнете преговори. Така че не е добра идея да се приеме първата предложена сума. Важно е да знаете кои са най-добрите ви качества и да ги посочите в процеса на интервюто.
Поискайте заплата с 10% или с 20% по-висока от настоящата ви
Прието е, че за подобна позиция трябва да се поиска възнаграждение с 10% до 20% по-високо от заплатата, която в момента получавате. Така например, ако вземате сума близо до средната заплата за България, да кажем 1120 лева, трябва да посочите като желание такава между 1230 и 1340 лева.
Ако първоначалната оферта е в долната граница - около 1230 лева, имате повече поле за действие. В случай, че е в горната граница или с 20% по-висока от текущото ви възнаграждение, тогава не е добре да прекалявате и може само да опитате да вземете допълнително 5% увеличение.
IvoAndonov
на 04.06.2018 в 17:25:10 #2posredstven предполагам не получаваш много оферти за работа, средната за ЕС е доста висока за българския пазар на труда. Имай предвид, че и потребителските цени в България, особено на услуги и недвижимо имущество са много по-ниски. Не може да очакваш повече от средната пазарна цена или най -много до 20% отгоре в отделни специфични случай. Няколко пъти отгоре няма кой да ти даде, освен ако не си роднина на собственика , което си е дарение, не заплата за труд. Относно статията - много зле... Какви 1120лв, какви 1230лв, вие луди ли сте? Какво ще направиш със 110лв БРУТО (85лв нето). Ще си смениш пастата за зъби или? При тия ниски нива абсолютната стойност на 10% е незначителна за човек. Друго си е ако взимаш 5000 евро, 500евро си е лизинга на хубава нова кола. И пак според мен не си струва риска за 10%. Особено в България, при тези ниски нива при смяна трябва да се иска значително повече!Задържани са заплатите много дълго време изкуствено ниски, сега е момента за действие. Риска трябва да се оправдае с нещо. За мен нормалния стимул е от 30 до 50% повече при смяната и още някакво последващо увеличение след изпитателния срок на новото място. Примера с 1120лв - нормален стимул за сменяне на работа е 560лв увеличение, а казано в чисти пари е от 870лв на 1300лв. За мен това увеличение от 50% е напълно нормално с оглед на пазара и цените в момента в България. Примера като цифри е ориентировъчен, за мен тези суми са малки за професионалист в София, по - скоро се отнасят за страната. Важна тук е пропорцията.
posredstven
на 09.04.2018 в 13:48:20 #1НА такива глупави въпроси обикновено отговарям че заплатата трябва да е в съответствие на средната заплата която се предлага в ЕС