Европейската комисия разреши на Emirates Telecommunications Group Company (e&) да придобие PPF Telecom Group, в която влиза и българският Yettel. Сделката беше обект на задълбочено проучване и беше първата, за която се прилагаше ново антимонополно законодателство.
Брюксел допуска тя да стане факт след поемането на редица важни ангажименти от страна на купувача.
Миналия август e& обяви, че ще придобие активите на Yettel в България, Унгария и Сърбия, както и O2 в Словакия за 2,2 млрд. евро, като през последните месеци националните регулатори (включително - у нас) дадоха "зелена светлина". Чакаше се обаче думата на Брюксел.
Проучването на ЕК беше по Регламента за чуждестранните субсидии, като опасението беше, че купувачът може да изкриви вътрешния пазар на ЕС с държавна помощ.
Според Брюксел e& и инвестиционният орган на ОАЕ (EIA) действително са се възползвали от неограничени държавни гаранции, както и от грантове, заеми и други дългови инструменти. Ако това поведение продължи, то би могло да изкриви вътрешния пазар на ЕС след придобиването в сфери като търговете за честоти или разгръщането на инфраструктура.
В същото време от ЕК са категорични, че субсидирането не е имало ефект върху самото придобиване, тъй като e& е била единствен кандидат и е притежавала нужните собствени ресурси, за да затвори сделката.
Затова сега комисията задължава купувача за следното 10 години напред:
- e& и EIA да не финансират дейностите на PPF Telecom Group на вътрешния пазар, освен в извънредни ситуации, за които всеки случай ще бъде разглеждан специално от Брюксел.
- Отношенията между компаниите трябва да са на пазарно равнище.
- e& ще трябва да се откаже от неограничените държавни гаранции.
- Купувачът на телеком бизнеса на PPF извън Чехия ще трябва да уведомява еврокомисията за бъдещи придобивания, които иначе не влизат в обхвата на Регламента за чуждестранните субсидии.
Поетите ангажименти от страна на e& може да бъдат удължени с допълнителни 5 години. Изпълнението ще се следи от независим довереник.