Европа можеше да си е спестила 100 милиарда долара досега чрез инсталирането на слънчеви електроцентрали в най-слънчевите страни и на вятърни паркове на ветровитите места из континента. Това сочи докладът „Бъдещето на електроенергия" на Световния икономически форум в Давос, пише GreenTech.bg.

Докладът, написан от консултантската компания Bain, добавя, че още 40 милиарда долара са могли да бъдат спестени чрез по-добра координация на трансграничните връзки и по-мощни силови трасета между отделните страни.

Парадоксално, според доклада, е това, че Испания се радва на около 65 процента повече слънчева енергия, отколкото Германия (1750 киловатчаса на квадратен метър на година в сравнение с 1050 кВтч/м2/г за Германия), ала в същото време Германия има инсталирани около 600% повече слънчеви фотоволтаични мощности (33 гигавата - в сравнение с 5 GW). В същото време Испания има по-малко вятър от северните европейски страни, но е инсталирала 23 GW ветрогенераторни мощности.

„Подобно неоптимално разполагане на мощностите .... струва на ЕС около 100 милиарда долара повече, отколкото ако всяка страна в ЕС бе инвестирала именно в най-ефективния вид ВЕИ капацитет предвид локалните си възобновяеми ресурси," се казва в доклада на СИФ. Той гласи още, че свръхинвестирането във възобновяеми енергийни източници е създало огромен свръхкапацитет в Европа, който сега тегне на комуналните дружества.

През последните пет години в ЕС са добавени 130 GW нови, възобновяеми мощности и 78 GW конвенционални системи. В същото време са изключени едва 44 GW конвенционален капацитет, се казва в доклада на СИФ. Паралелно с това нарастването на търсенето на електроенергия в Европа се е спряло на нула процента през периода 2007-2012 г.

В резултат на това възвръщаемостта на инвестирания капитал е намаляла с 4,8 процентни пункта до около 6%. В САЩ е налице подобно отслабване на търсенето, но там „пенсионирането" на старите мощности съответства доста по-добре на развитието на възобновяемите енергийни източници.