260 милиона евро годишно* са пропуснатите ползи от газификацията за домакинствата в България, изчислиха експертите на Овергаз. Икономическият ефект от използването на природен газ за едно семейство води до спестяването на 290 евро за година от замяната на електрическата енергия със синьо гориво.

Изградената газоразпределителна мрежа от от компаниите, които притежават лицензии в страната, е с дължина над 3500 километра, като само за последните пет години са построени 1700 километра. По газопроводите могат да бъдат доставяни 960 милиона кубически метра природен газ годишно. Инфраструктурата дава достъп до синьо гориво на 305 хиляди потребители, от които 293 хиляди домакинства. Присъединените към мрежата са едва 70 хиляди или близо 4,5 пъти по-малко от тези, които живеят в близост до изградените газопроводи.

По данни от общия енергиен баланс на страната за 2011-та прякото потребление на природен газ за домакинствата въпреки че нараства с 12% на годишна база, все пак си остава с най-малък дял от 2,34% в общото енергийно потребление на бита. За сравнение този дял в ЕС е 36%, а броят на газифицираните домове в редица държави от Общността надхвърля 80-90%.

Неосъщественото заместване на електрическата енергия с природен газ е причината за поддържането на 1400 МВт повече мощности, които увеличават средната производствена цена на тока с 25 лв/МВтч или с 30%. Непостигнатата оптимизация на енергийния баланс чрез газификация у нас означава пропуснати годишни икономически ползи от 490 милиона евро от намалено първично потребление на енергия и 130 милиона евро от намалено крайно енергийно потребление към 2012-та.

* Оценката е изчислена на базата на избегнати разходи/пропуснати ползи при сравнение на фактическите данни за състоянието на енергийния сектор от Енергийния баланс на Националния статистически институт за 2011 година и Електроенергийния баланс на страната