Наскоро открити бактерии са способни да разядат петролно петно много по-бързо от очакваното, на голяма дълбочина, при ниски температури. При това бактериите не влияят значително на нивото на кислород във водата, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Именно тези бактерии играят роля и при почистването по естествен път, посредством процеса на биодеградацията на петролното петно в Мексиканския залив.

Петното се появи след потъването на петролната платформа на British Petroleum (BP) през април тази година. Тогава се изляха 4,9 милиона барела от вида луизиански лек суров петрол. Според учените този вид петрол е лесен за биоразграждане, което улеснява работата на новооткритите микроби.

На 4 август американското правителство каза, че 50 процента от петното, изтекло от кладенеца под потъналата платформа на BP, вече го няма в Мексиканския залив, а останалата половина бързо се разпада.

Новите бактерии обитават водни дълбини от над 1000 метра и живеят при температури на водата от 5 градуса по Целзий. Те са тясно свързани с микробите от семейството Oceanospirillaceae. Открити са от специалисти от Националната микробиологична лаборатория "Лорънс Баркли", в щата Калифорния, по време на техни проучвания за популацията на бактериите в Мексиканския залив.

Според микробиолозите, представителите на новия вид вероятно са се нагодили в продължение на милиони години да търсят петрол на дълбочини в морето, които съвпадат и с дълбочината (1100 метра), на която изтичаше петролът от потъналата платформа на "Бритиш петролиъм".

Останалите разяждащи по естествен път петролните петна микроби "изпиват" и кислорода във водата, което пък води до измирането на рибата и на останалите морски видове, предназначени за улов и за търговия. Новите бактерии обаче не влияят почти никак на нивата на кислород, което ги прави още по-добри съюзници в борбата с петролното петно в залива.