В обща позиция, изпратена до финаносвия министър Горанов и социалния Русинова, 4-те национално представителни работодателски организации – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, поискаха отмяна на праговете за минимален осигурителен доход (МОД).
В мотивите си за това искане бизнесът подчертава, че в годините след отключване на глобалната икономическа криза от 2008 г., административно определяните прагове за минимален осигурителен доход се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените.
Работодателите припомнят, че многократно са заявявали, че този подход увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори, предприятия и на уязвими социални групи с ниска квалификация. Тези аргументи са представяни многократно и в препоръки на Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд.
Обръща се внимание, че подобни механизми за определяне на прагове на МОД по отделни професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС.
Изтъква се още, че в ход е и увеличаване на ставките на осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ на ДОО, независимо от първоначално заявените намерения за отказ от увеличаване на данъчно осигурителната тежест.
Същевременно, отбелязват работодателите, по предложение и под натиска на синдикалните организации, в Наказателния кодекс бяха приети текстове за наказателно преследване на отклоняването от осигурителни задължения в значителни размери, което обезсмисля определянето на прагове за МОД.
Бизнесът иска незабавна отмяна чл. 6, ал. 2, т. 3 на КСО, регламентиращ определянето на МОД по длъжности и икономически дейности и отказ от провеждане на преговори за определяне на прагове на МОД за 2017 г. до приемане от социалните партньори и държавата на консенсусен модел за определяне на минимална работна заплата в България.
el viejo
на 05.08.2016 в 17:54:33 #3Нямо по-душмански настроени работодатели към работниците си в цял свят от българските! Това е резултат от ниският, при това плосък данък, без спасяване на бедните българи с определен необлагаем доход! При висок данък за големи печалби спрямо приходите, работодателите биха предпочели, да дадат повече пари като разходи за заплати, отколкото да потъват в държавният бюджет. Затова в САЩ и другите развити западни страни данъка върху печалбата е висок, за големите печалби, а работещите получават достойни заплати!
nmkas
на 05.08.2016 в 16:24:14 #2е нема такава държава а) 7,9 на сто за сметка на осигуреното лице, а за самоосигуряващото се лице - 17,8 на сто начи работника се осигурява на ниска ставка , а безработния на по високата е тва никъде го няма
psp_11
на 05.08.2016 в 13:35:27 #1..определяните прагове за минимален осигурителен доход се разминават драстично с икономическото състояние на отделните сектори и предприятия, динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените. --------------- 1.Как влияе динамиката на заетостта, при положение, че праговете са на длъжност, а не на длъжности? 2. Как влияе общата и секторната производителност на труда при конкурентна среда? Да не говорим откъде идва повишаването на цените... Да не би държавата да е виновна за производителността на труда на частните фирми???!???