• Какъв е бил живота Ви до преди спечелването на първата позиция от списание Start Your Business Magazine?
През 1991 г. аз и моите родители напуснахме София, където до този момент живеехме и се установихме в Лондон Великобритания. Завърших средно образование в британско училище, в което непрекъснато реализирах различни идеи, от малки училищни проекти до бизнес с внос на предмети на изкуството от България и реализацията им във Великобритания. Висшето си образование завърших миналата година в Юнивърсити колидж, а специалността ми беше икономика с пряка насоченост към източноевропейските пазари. В това училище завързах изключително ценни приятелства и контакти, които са ми полезни в работата днес.
• Как списание Start Your Business Magazine се насочи към теб и те номинира на първо място в класацията си?
Редакцията на списанието се свърза с мен още през октомври, когато отново си бях в България. Тогава ми казаха, че съм ги заинтригувал и искат да направят материал за мен. Аз с радост се съгласих, но когато излезе списанието не можах да се открия от позиция номер девет до втора позиция. Бях малко разочарован, но когато отворих първата страница и се видях под номер едно, останах приятно изненадан, а скоро след това започнаха да ми звънят от България и да се интересуват от мен. Интересното, е че останалите участници в класацията са постигнали повече от мен, имат работещи фирми с печалба, а моята тази година ще е на загуба, но въпреки всичко те се спряха на мен. Според мен са оценявали интересните идеи, които съм имал в миналото и редицата обществени прояви за популяризирането на бизнеса, в които съм участвал. Смятам, че и идеята ми за бизнес между Великобритания и България им се е сторила интересна и нетрадиционна за млад човек, което също е натежало в моя полза.
• Как дойде идеята за фирмата Benev Limited?
Фирмата е основана на база една моя идея и мечта, да насочвам чуждите инвеститори към България. Цялата дейност на компанията е ориентирана единствено към българския пазар. Всичко започна, когато завърших университета, но не исках да минавам по каналния ред на млад икономист, през месомелачката на „Лондонското сити". Исках да създам нещо свое, без да се съобразявам с шефове. До този момент имах някои контакти в България от предишни мои начинания и реших да правя бизнес с родината си. В началото пред мен беше само идеята, но нямах парите да стартирам бизнес. Точно тогава се срещнах случайно с бивш клиент на маркетинговата компания, в която бях работил и той ми даде контактите на трима англичани, които инвестират в България. Видях се с тях на по чаша кафе и им разказах за това, което искам да правя. Те директно ме попитаха, дали искам да ме финансират и да правим заедно бизнес. От мен се искаше бизнесплан и да разпиша идеята, което аз ентусиазирано направих за един следобед, а в началото на януари тази година, Benev Limited стана факт.
• В какви проекти и сфери насочвате чуждите инвеститори?
80% от клиентите ми са инвестиционни фондове, които не търсят тепърва да строят, а желаят да закупят обекти с цел дългосрочна инвестиция. Търсят се най-вече търговски обекти като супермаркети, хипермаркети и всякакви индустриални сгради. Много перспективно за момента е инвестирането в логистични центрове и складови площи. Офисите вече не са толкова желани, тъй като до няколко години пазарът ще е пренаситен с тях и няма да може да се извлича добра печалба от наеми и препродажба.
В момента не е достатъчно да се предложи един гол обект на чуждия инвеститор, тъй като той търси цяла развита стратегия, в която да вложи инвестиционните си пари. От България ми се предлагат страшно много проекти на зелено, но с тях срещам проблем при реализацията, тъй като не са добре представени. Инвеститорите на Острова търсят нещо завършено и по възможност с уреден план на наематели, за което са готови да дават повече пари.
До момента моята фирма има един напълно завършен проект, като останалите не искам да ги коментирам, тъй като са в процес на договаряне. Хубавото, е че има силен интерес от чуждите инвеститори към българския пазар на имоти.
• Какви планове и за какви суми ще разработвате в идните години?
За в бъдеще искам да разработя мои лични фондове, които да управлявам специално за българския пазар. В страната има страхотни инвестиционни проекти, които обаче трудно биват финансиране от чужди партньори, заради редица проблеми. Именно тук искам да се намеся, като поема един проект, оценя го и ако преценя, че става да инвестирам лични средства в него. Това ще е по-добре, тъй като аз ще съм гарант, че проектът ще се осъществи и ще бъде предаден на инвеститора, от който аз ще печеля. В момента девет от десет проекта, които фирмата ми одобри се отказват от инвеститорите заради малки затруднения и несигурност при изпълнението. Това може лесно да се преодолее с допълнителни консултации и инвестиция от моя страна.
Моята компания се позиционира на британския пазар като английска фирма, която предлага „мост" към България. Сега започваме да предлагаме и допълнителна услуга, която е свързана с risk management (управление на риска) в сектора на недвижимите имоти.
• Какво смятате за пазара на недвижими имоти в България?
Пазарът на имоти в България не може да се разглежда като едно цяло. В последните години започва да се забелязва все по-голяма сегментация на перспективните инвестиционни имоти и на такива без особен потенциал за растеж. Аз например не се занимавам с ваканционно строителство по курортите - Банско, Боровец и Черноморието. За мен е интересно, както вече споменах, търговското и индустриалното строителство. Миналата седмица за пръв път ходих в Банско и останах неприятно изненадан от вихрещото се строителство, което не оставя никакъв простор. Според мен в курортните места ще има ако не спад в цените, то поне една сериозна консолидация, заради тяхната преекспонираност. По тези места трябваше да се търси разграничаване от модела на западните курорти (бетонни джунгли) и да се акцентира на спокойствието и природата, която имаме. България трябва да се позиционира като туристически продукт за средната класа и по-заможните европейци, а не както е сега за социално слабите.
Туризмът има сериозен проблем и с ниското обслужване, което се предлага в среднокатегориините хотели и заведения. Собствениците им вече имат достатъчно капитали, за да заделят фонд за обучение на персонала си.
• Чух за идеята Ви да създадете социално отговорен фонд, разкажете ми накратко за нея.
Да, това е нещо, което чрез медиите искам да популяризирам. В България има огромни контрасти, има хора с мерцедеси, но и деца в сиропиталища без топла храна. Проблемът с благотворителните дружества е техния кратък кампаниен характер. Събират се едни средства за Коледа или Великден, които свършват ужасно бързо, а през останалото време никой не се сеща за нуждаещите се. Е, именно тук искам да се намеся, като направя инвестиционен фонд, в който фирмите и гражданите да влагат парите, които искат да дарят, а специалисти ще ги инвестират като в нормален фонд, но печалбата ще отива само за благотворителност. Така ще се получи целогодишна подкрепа, която ще е сигурна и няма да се разчита на човешката състрадателност само по празници. За момента нямам все още подходящ партньор в България, като в близко бъдеще ще търся сътрудничество с някои от изградените инвестиционни компании в страната
• Запознат ли сте с капиталовия пазар в страната и има ли той популярност сред британските инвеститори?
Капиталовият пазар в България и особено развитието му през последната година е широко следено от чужденците решили да инвестират в развиващи се пазари, какъвто е и българския. Страната има потенциал да се превърне в регионален финансов център, а правителството трябва да работи в тази насока. За момента БФБ е все още малка, но пък привлича с голямата си възвращаемост и с качествените кадри, които управляват дружествата в България. Процедурата по листване на една компания на българската борса е по-опростена, а с големия поток нови IPO-та през следващата година, определено виждам потенциал за силно развитие.
• Чух, че насърчавате българското изкуство. Какви стъпки поемате при популяризирането на творчеството на българските автори?
За момента това все още е една идея, която е в зародиш. Смятам, че в България има страхотни таланти, чието изкуство остава скрито за света. Искам да популяризирам българската култура чрез техните продукти и да дам един по-цветен и красив облик на страната. Живеем в свят на брандинг и имидж, в който аз се опитвам да помогна, да се изгради наистина добър образ на България.
Наскоро бях на една грузинска презентация в Лондон. Там всеки получи инвестиционен проспект с възможностите в страната, а към това и едно традиционно грузинско изделие. Това България не го прави, организацията ни е по-слаба и губим много.
• Какво бихте посъветвали българите, които са негативно настроени към живота и възможностите, които им предлага България?
От моя опит в страната и от разговорите ми с млади българи, забелязвам едно прогресивно увеличаване на оптимизма в последните няколко години. Негативното отношение към случващото се в страната е по-видимо при възрастните и по-слабо образованите, които за съжаление изповядват българската оплакваческа природа и създават неприятен климат. Може би, по-голям песимизъм съм виждал само в Прага, където колкото пъти отида, все гледам оплакващи и жалващи се хора дори за дребни и елементарни неща. За щастие срещам все повече млади и висококвалифицирани българи, които твърдо заявяват, че остават в България тъй като тук е тяхната родина и виждат светло бъдеще. Аз също се връщам тук и наистина съм пълен с оптимизъм за бъдещето на страната ни. Гордея се, че съм българин и представям себе си навсякъде, където ходя за такъв. Ще се радвам ако покрай моята личност, допринеса за популяризирането на доброто име на България.
• Много наши читатели бяха скептично настроени към прекалено бързия Ви успех на тази млада възраст. Семейството Ви имало ли е „гръб" в началото, или всичко е постигнато от Вас самите?
Не, няма нищо подобно. Пристигнахме във Великобритания като обикновени емигранти без никаква финансова или друга подкрепа. Сега, аз мога да си говоря каквото поискам, но колко ще ми повярват хората в България е друг въпрос. Аз знам с колко усилия съм постигнал всичко до сега и това е достатъчно.
МайкълКапустин
на 16.12.2009 в 15:50:13 #10Колко сте жалки ! Какво гледаш средните нива? ИМА образовани млади хора в България, които правят вместо да псуват, че нямат червени пари наготово. Вие явно не сте от тях. Нищо- нали някой трябва да ни работи !
Bulgarian
на 06.03.2008 в 08:04:14 #9Браво Бояне, лесно се прави бизнес на 23 години с червените пари на татко...
tupan
на 12.01.2008 в 18:02:52 #8Още едно евреиско хранени4е идващо от Лондон /страната на 4удесат/ от кьдето доидоха и иконом и4еските 4удовища Вел4ев,Василев и др. след намесата на които иконониката окон4ателно пропадна а народа обедня о6те толкува.И този няма да е по добьр!
апрол
на 08.01.2008 в 13:33:42 #7Добра статия ,но май е платена,дано греша.
kalim
на 26.12.2007 в 18:27:32 #6О, да, има доста български момчета като това, но защо ли всички са извън България? Защо реализират потенциала си там, а не тук? Ами защото у нас няма почва. Кой ще даде на 23 годишен младеж да прави това у нас. Първо ще се разреват, че е млад и няма опит, второ ще викнат, че не уважава възрастните, трето: ще му спретнат един компромат. А ако и това не помогне идват червените барети. Е, затова.
Fofomir
на 26.12.2007 в 00:00:03 #5А бе приятел, каде са тия млади и образовани хора в Б-я? Според статистиката на ЕС сме на последно място в ползването на компютри и интернет, най-ниско ниво на владеене на 4ужди езици и т.н. Тия митове требва да ги оставим ве4е и да се пробваме да си градим националното само4уствие с реални неща.
Неделчо Съботинов
на 05.12.2007 в 17:59:23 #4Браво Бояне, продължавай все така. Наистина се радвам, че си запазил българското си самосъзнание и представяш по достоен начин държавата.
hot wheels
на 05.12.2007 в 17:47:56 #3О, да, има доста български момчета като това, но защо ли всички са извън България? Защо реализират потенциала си там, а не тук?
hellwitch
на 03.12.2007 в 16:53:59 #2Браво. Само да спомена, че отвън нещата със сигурност излеждат по лесни. Иначе напредък,че има има чак София се задръсти от коли заради това ама проблема е другаде: Манталитета, мързела и простотията няма да изчезнат още десетилетия. Иначе пари се изкарват и ще се изкарват още повече.
Мислител
на 03.12.2007 в 16:27:33 #1Браво Бояне, само така!!! Жалко наистина, че има злобни хора, които не правят друго освен да омаловажават постиженията да другите и да се оплакват.