Докторанти и млади учени от Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски" получиха официално достъп до онлайн ресурсите на новия проект „Докторантска академия по стопански и управленски науки" по програма „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени", част от ос 3 на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси". Проектът ще подпомогне дейността на докторантите и младите учени от СУ „Св. Климент Охридски" и е на стойност 596179,52 лв.

Официално достъп до системата получиха Мария Иванова - асистент в Стопански факултет на СУ „Св. Климент Охридски", както и докторантите Боряна Богданова и Галина Чалъкова. Паролите за достъп им бяха връчени от главния координатор на проекта - ас. Атанас Георгиев. Онлайн системата беше представена от гл.ас. Николай Нетов, който е координатор на проекта ДАСУН.

Младите учени и докторантите, заявили участие в проекта, получават потребителско име и парола за достъп до специално създадения сайт, където е публикувана подробна информация за всичките дейности по проекта - допълнителни стипендии за докторанти (редовни, задочни и на свободна подготовка), финансиране на участия в конференции, семинари и обучения на територията на ЕС, достъп до консултации от експерти, финансиране на публикации и научни изследвания и др.

Ръководителят на проекта доц. д-р Александър Николов заяви, че в проекта на Стопанския факултет са включени и докторанти и млади учени от други факултети на СУ, чиито изследвания са в областта на икономиката и стопанското управление. Доц. Николов, който е и зам.-декан по проектната дейност в Стопански факултет, очаква целите на проекта за включване на 80 докторанти и млади учени да бъдат преизпълнени през двегодишния период на проекта. Също така той очаква засилен интерес от страна на младите хора в България към докторантура в СУ и в другите научни институции, спечелили финансиране по тази ос на ОП „Развитие на човешките ресурси".

В рамките на ДАСУН докторантите и младите учени ще имат възможност да получат финансова, научна и логистична подкрепа за следните дейности:

- Допълнителни месечни стипендии за редовни, задочни и свободни докторанти в размер на 120 лв.

- Участие в специализирани лекционни курсове за докторанти;

- Консултации с експерти по икономика и управление;

- Участие в тематични семинари за докторанти и млади учени за обсъждане, обмен и развитие на добри практики;

- Участие в национални докторантски Школи;

- Участие в международни докторантски школи, провеждани в страни от Европейския съюз;

- Участие в международни научни конференции в България и ЕС;

- Провеждане на изследвания на терен и подпомагане на документални изследвания;

- Подпомагане и финансиране на публикации и печатни издания.