Европейският съюз ще предложи на фермерите обезщетение от над 150 милиона евро за щетите, понесени от спада на продажбите на зеленчуци заради епидемията, предизвикана от бактерията Ешерихия коли. Еврокомисарят по земеделието Дачиан Чолош заяви при пристигането си на извънредната среща на министрите на земеделието в Люксембург, че тази сума е само начална оценка и може да бъде увеличена, след като бъдат изчислени загубите в съответните страни, предаде БТА.

"Трябва европейската солидарност да бъде на висота", посочи белгийският министър на земеделието Сабин Ларюел, според която загубите за сектора могат да достигнат стотици милиони евро.

Предложените 150 милиона евро ще бъдат предоставени извън мерките в помощ на организациите на производителите (35% от сектора в Европа), които сега единствени имат право да плащат компенсации за пропуснати ползи от непродадена продукция. ЕС може да реши увеличение на горния праг на тези компенсации, които в момента са ограничени до 5 на сто от годишната стойност на продукцията.

Предложената сума ще може да се изплаща на всички производители, за които се преценява, че имат право на обезщетение до 30 на сто от референтната цена за юни за най-засегнатите зеленчуци - краставици, домати и зелена салата, уточни Чолош.

Отпускането на допълнителните средства от европейския бюджет би трябвало да удовлетвори Франция, която не иска да плати и един цент за кризата, започнала в Германия, отбелязва агенция Франс-прес, цитирана от БТА.

Тези средства обаче се сториха недостатъчни на Испания, чиито продажби се сринаха след неправилното, както се оказа, твърдение, че бактерията се е разпространила от испански краставици. Изчисленията на правителството в Мадрид показват, че седмичните загуби от нереализирани продажби възлизат на 225 милиона евро. Испанският министър на околната среда, селските райони и морските въпроси Роса Агилар Риверо изтъкна, че страната й ще поиска от Германия 100% обезщетение за разпространената информация за произхода на заразата от испански краставици.

Нейният френски колега Брюно Льо Мер също поиска пълно компенсиране на загубите на производителите на зеленчуци във Франция.

Германските производители оценяват загубите си на 50 милиона евро.

На днешната си среща земеделските министри ще обсъдят и начините за подобряване на проследяването на подобни зарази и системата за санитарна тревога, след като много страни, сред които Русия, забраниха вноса на европейски зеленчуци докато не бъде установен източникът на заразата.

На извънредното заседание в Люксембург България е представена от министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов. Очаква се той да поиска 10 млн. лв. обезщетения за българските производители.