Европа трябва да си постави цели за новото поколение биогорива, ако иска да развива този сектор и да си съперничи с този, който се заражда в САЩ.

Това твърди ръководителят на бизнеса с биогорива на BP, Филип Ню, цитиран от GreenTech.bg

Мощни инвестиции вече са привлечени отвъд Атлантика благодарение на Стандарта за възобновяеми горива, който има за цел 16 милиарда галона етанол да се произвеждат от нехранителни култури и отпадъци, налични на пазара, в срок до 2022 г.

Въпреки увеличението на инвестициите в Северна Америка, Ню не очаква тази цел да бъде постигната. Въпреки това, „високите" стремежи вдъхват доверие в индустрията, че ще има пазар за разработваните целулозни биогорива.

„В Европа няма нито една конкретна цел за усъвършенствани или целулозни биогорива", казва Ню. „Мисля, че има само едно съоръжение изобщо, което да се развива в Европа - то е в Италия. Всички действия в момента се случват в Америка."

В момента BP изгражда завод във Флорида, който ще може да произвежда 36 милиона галона (136 млн. литра) годишно етанол от трудни за разграждане растения, като например треви, които не се конкурират с хранителните култури.

Фокусът на индустрията върху проекти в САЩ може да остави Европа далеч назад спрямо нивата на производство на биогорива, от които Старият континент се нуждае, за да достигне целта си 10% от транспортните горива да идват от възобновяеми източници до 2020 година.

Според Ню, че BP ще отвори завод в Хъл, Великобритания, който ще може да обработва местна фуражна пшеница за производството на 420 млн. литра биоетанол и 500 000 тона храна за животни.

„Задължителното търсене в Европа в момента надвишава възможностите на вътрешния пазар за осигуряване на доставки", добавя Ню.

Интересът на BP към биогоривата датира от 10 години.