Русия наложи икономически санкции върху Турция, въпреки че може и тя да пострада при процеса.

Москва забрани вноса на някои турски стоки, наложи ограничения на пътуванията и планира да спре бизнеса на някои турски компании в Русия. Ходът идва, след като преди седмица Турция свали руски военен самолет близо до турско-сирийската граница. Съседката ни не се е извини за случая, а заяви, че е действала при самоотбрана.

Турската икономика ще получи пряк удар заради решението на Русия. Анализатори смятат, че санкциите на Москва могат да намалят с 0,5% годишния растеж, който и без това бележи рязко забавяне. Турската лира изгуби близо 20 на сто от стойността си спрямо долара през тази година, припомня СNN.

Износителите на страната увеличиха доставките си към Русия, след като Москва забрани вноса на хранителни стоки от Европейския съюз, САЩ и други западни страни миналата година.

Русия все още не е публикувала подробен списък на забранените вносни продукти от Турция, но заместник министър-председателят Аркадий Дворкович вчера обяви, че е вероятно да бъдат включени плодове и зеленчуци.

Турските износители ще пострадат, но санкциите вероятно ще са нож с две остриета.

„Турция представлява около четвърт от общия внос на храни в Русия. Набавянето им от другаде ще бъде по-скъпо”, посочи Уилям Джаксън, старши икономист в Capital Economics.

През тази година инфлацията в Русия скочи, с което се засили болката на икономиката, която е в дълбока рецесия.

От 1 януари 2016 г. Москва преустановява и пътуването без виза за турски граждани. Страната забрани и граждани на Турция да работят на нейна територия. Сега ще им е нужно специално разрешение, за да работят за руски компании.

Основният източник на болка обаче ще са рестрикциите върху туризма. Русия забрани на пътническите агенции в държавата да продават пътувания до Турция и не позволява чартърни полети до и от страната.

Руските посетители са от решаващо значение за туристическата индустрия в Турция. Около 4,5 милиона руснаци са посетили страната през 2014 г., а официалните данни на Турция сочат, че над 12% от всички туристи са били руски граждани, което ги прави втората по големина група след германците.

„Ако руските туристи не посетят Турция през цялата 2016 г., загубата за приходите от туризъм може да достигне 3 млрд. долара или около 0,4% от БВП”, заяви Джаксън.

Влиянието на руските санкции върху Турция ще бъде отчасти компенсирано от финансовата помощ от ЕС. Съюзът се съгласи да плати 3 млрд. евро на Турция, за да подкрепи 2,2 милиона сирийски бежанци, които се намират там. В замяна южната ни съседка се съгласи да предприеме действия за ограничаването на броя на мигрантите, влизащи в Европа.