Бизнесът е скептичен към плана "Орешарски" за стабилизиране на икономиката. Работодателските организации са раздвоени за това дали кабинетът да подаде оставка.
Вчера премиерът Орешарски предложи пакет от мерки за стабилизиране на икономиката и подпомагане на най-бедните слоеве от населението. Те включват повишаване на майчински и минимална работна заплата, пенсионна реформа и мерки за задържане цената на електрическата енергия, информира Dir.bg.
Предвидени са и редица облекчения за бизнеса.

Тези мерки са нещо положително, но будят и известни съмнения в бизнеса, коментира шефът на БСК Божидар Данев. Според него те са популистки, а не пазарни.

Решенията за ограничаването на цените на енергията за сметка на ресурсите на цялата страна и прехвърляне на цялата тежест върху данъкоплатците е лоша, коментира Данев. По-добре проблемът с цените да се решава с компенсаторни механизми, със социални помощи и т.н., допълни той.
Една от мерките на правителството е поевтиняване на тока с 5% през юли.

Според Данев увеличението на минималната работна заплата ще доведе до много тревожни резултати в различни региони на страната.

Мярката ще доведе до увеличаване на безработицата, лаконичен бе той.

Спорът за минималната заплата между работодатели и синдикати е от години. Днес икономическият министър Драгомир Стойнев коментира, че увеличението и е възможно и няма да доведе до по-висока безработица, но трябва да се обсъди в Тристранния съвет, за да се чуе и гласа на бизнеса.

Според Данев голямата част от мерките са спасителни, но в много нездрава политико-икономическа среда.

Това няма да успокои улицата, каза още Данев и уточни, че БСК ще излезе с документ, в който ще посочи мерките, които Камарата намира за правилни.

Категорично подкрепяме кабинета, трябва да има кабинет, но смятаме, че той трябва да е експертен, категоричен бе Данев.

Точно на противоположно мнение са колегите му от КРИБ. Според членовете на организацията откакто е встъпил в длъжност на 29 май т.г. кабинетът "Орешарски", както и парламентът, се занимават единствено и само със силовите структури на държавата, докато икономиката е оставена на заден план. Те настояват за незабавни избори.