Усвояването на средствата от ЕС е една от най-антикризисните мерки за българското земеделие. Това каза зам.-министърът на земеделието и храните д-р Цветан Димитров по време на Кръгла маса на тема „Българското земеделие-три години след членството в ЕС - състояние и перспективи. Предизвикателства пред Общата селскостопанска политика на ЕС" в курорта "Златни пясъци", съобщиха от министерството на земеделието и храните.

За три годишния период 2007-2010 г. обработваемите площи в страната се увеличават, както и плащането на хектар. През 2007 г. са изплатени 145 лв. на хектар, а през тази година - 283,03 лв. на хектар, което е с близо 45 лв. повече от предходната и почти два пъти повече в сравнение с първата година на членство. "Следва да се отчете, че макар и с по-бавни темпове се наблюдава окрупняването на земите. Увеличават се сделките със земеделски земи. С 30% се е увеличила средната пазарна цена на обработваемата земя като необработваемата земя от 9.1 е намаляла за този период на 8.1 %, посочи Димитров.

Като недостатък на системата е дисбалансът между животновъдство и растениевъдство, именно за това се нотифицират нови схеми, за да се компенсира тази разлика. За животновъдството има 5 схеми през национални доплащания и 3 схеми за подпомагане през т.нар чл. 68 за ферми в икономически и нитратно уязвими зони и облагодетелствани райони. В сектор животновъдството се наблюдава окрупняване на фермите. При говедовъдния сектор са се увеличили с 50% фермите, които отглеждат над 20 крави. Системата за покупко-продажба на млечни квоти действа, все още ползваме и националния резерв, посочи зам.-министърът.

Димитров отчете нарастване на брутна продукция по видове производства като при зърнените нарастването е с 40%, при техническите с 28%, сектор „Мляко" с 4.7%, птицевъдство - 16%, свиневъдство - 8%. Само при сектор зеленчукопроизводство се бележи намаление с 58%.