Европeйският съюз и Международният валутен фонд (МВФ) обявиха късно снощи, 16 ноември, старта на спешна мисия за оказване на незабавна подкрепа за разрушения банков сектор в Ирландия. Пристигането на експерти от Европейската комисия, Европейската централна банка (ЕЦБ) и МВФ в Дъблин представлява допълнително опровержение на надеждите, че Ирландия може да се справи с кризата с дълга си сама, макар че засега страната не е приела никакви пари, коментираха световните агенции.

Тази стъпка подчертава страховете сред партньорите от еврозоната за стабилността на държавите с единната европейска валута. Еврозоната е разтревожена, че Ирландия няма да е в състояние да плати цената за спасяване на банките си, която вече възлиза на 45 милиарда евро. Анализаторите се опасяват, че финансовата паника заради Ирландия може да засегне и други страни като Португалия и Испания и да застраши стабилността на еврото.

Финансовият комисар Оли Рен заяви, че планът ще се фокусира върху преструктурирането на банковия сектор, предаде Би Би Си. Засега такъв план все още няма. След среща на финансовите министри от еврозоната Рен заяви, че Ирландия се е съгласила на по-голямата намеса след спекулациите през последните седмици. Въпреки това коментари на ирландски официални лица оставиха впечатлението, че все още няма готовност да се поиска достъп до спасителните фондове.

Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер посочи, че в следващите няколко дни Ирландия трябва да вземе окончателно решение по въпроса за външната финансова помощ.

Ирландия отказваше помощ по модела на гръцкия спасителен пакет, но бе подложена под силен натиск да я приеме заради страховете за другите перифиерни страни на еврозоната. До решението за мисия се стигна, след като вчера лидерите на ЕС заговориха за кризата открито и предупреждиха, че е заплашето оцеляването на еврозоната.