Само ден, след като Кипър пое временното председателство на ЕС, в островната държава се очаква да пристигне европейската "тройка" - представители на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, съобщи кореспондентът на БНР в Кипър.

Тя ще започне консултации с правителството за размера на европейската спасителна помощ, която ще бъде предоставена на страната, както и за икономическата програма, която Кипър трябва да изпълни. Кипър отправи официално искане към европейските институции за помощ от Европейския фонд за финансова стабилност преди седмица.

От предстоящите разговори ще се определи и точният размер на спасителното за Кипър финансиране. По неофициална информация се очаква помощта за страната да достигне 10 млрд. евро, което представлява 55% от брутния й вътрешен продукт. Правителството неколкократно заяви, че европейската финансова помощ е необходима само за рекапитализация на банките, които пострадаха при орязването на гръцкия дълг, а не за икономиката като цяло.

Очаква се обаче Брюксел да предложи пълен меморандум, който ще се опира на изисквания за преструктуриране на банковия сектор, фискална консолидация и структурни мерки в икономиката.

Правителството декларира, че по време на преговорите ще осигури най-добрите възможни условия в полза на икономиката на страната. Най-силното конкурентно предимство на Кипър - ниският корпоративен данък, чиято ставка сега е 10%, и въпросът за неговото увеличаване, няма да бъде предмет на преговорите с "тройката", заяви финансовият министър Васос Сиарлис.

Един от първите въпроси, които ще бъдат поставени на масата на преговорите, ще бъде исканата от Европейската комисия промяна в системата за автоматично инфлационно индексиране на доходите.