Цените на петрола в петък продължават рязко да се понижават. Вчера те спаднаха под равнището от 29 ноември 2016 г., когато бе сключено споразумението на ОПЕК и страни извън картела за съкращаването на добива с 1,8 млн. барела на ден от 1 януари.

Този срив на котировките се обяснява с продължаващата ситуация на твърде големи запаси от суровината в света, с ръста на добива в САЩ и очакваното негово възстановяване в Либия.

Обяснение на тази тенденция може да се търси и в намаленото потребление след края на зимния сезон, когато много преработващи мощности в Северното полукълбо спират работа за профилактика.

Сутринта юлските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures поевтиняха с $1,25 (2,58%) - до $47,13 за барел. При закриването на пазара вчера, цената им бе спаднала с $2,41 (4,75%) - до $48,38 за барел.

Котировките за американския еталон WTI за юни на електронните търгове на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) се понижават с $1,33 (2,92%) - до $44,19 за барел. В края на вчерашната сесия те бяха поевтинели с $2,3 (4,81%) - до $45,52 за барел.

Страните производителки от ОПЕК ще се срещнат на 25 май, за да обсъдят решене за продължаване действието на пакта за съкращаване на добива и през втората половина. Досегашното му изпълнение се смята за доста успешно, но не можа да доведе до значително намаляване на запасите и предлагането, с което да се балансира пазара и стабилизират цените на по-високи равнища.

Но резултатите от срещата остават под въпрос, защото дори отказът на една страна да продължи съкращаването на добива ще доведе до предишната ситуация, когато всеки производител се стремеше да увеличава производството и да печели и задържи на всяка цена дял на глобалния петролен пазар.